Práce/Work

záchranářské zkoušky: RH-E, RH-WA, 2x RH-WB, 4x RH-WC, RH-TA (zk. řád do 2011)

rescue tests:                  RH-LE, 3x RH-WB, 2x RH-TB, RH-FLA (zk. řád od 2012)

                                       ZZZ, ZVP1, ZVP2, ZZP1, ZZL

(RH-XX mezinárodní zkoušky IRO/international tests in rescue, ZXX - národní zkoušky SZBK/national tests in rescue)

ostatní zkoušky/other tests in obedience:  ZOP, ZZO, ZPU-1, BH, 2x OVVR (I.cena)

závody/competitions: Bohemia Cup RH-WB 2010 - 1. místo/national championship

                                     Intercup Humanity RH-WC 2011 - 2. místo/national championship

                                     Mistrovství světa IRO 2011 RH-WC - 2. místo/World championship

                                     Mistrovství světa IRO 2011 družstva - 1. místo/World champ. team

                                     Bohemia Cup RH-WC 2011 - 2. místo/national championship

                                     Český pohár vodních prací ZVP2 - 2011 - 2. místo/national champ.

                                     Bohemia Cup RH-WB 2012 - 1. místo/national championship

                                     Bohemia Cup RH-TB 2013 - 5. místo/national champ. rubble searching

                                     Bohemia Cup RH-WB 2013 - 3. místo/national championship

                                     Intercup Humanity RH-WB 2014 - 4. místo/national championship

                                     Český pohár vodních prací podle ZVP3 - 3. místo/national championship

3.11. 2013 - zkouška RH-FLA, Brno

Rozhodčí: Vilém Babička

Týna i Gwen v neděli nastoupily na zkoušku plošného vyhledávání. Gwendě bohužel nevyšla už úvodní část poslušnosti, rozhodila ji při odložení nedisciplinovaná druhá fena a celkově byla z nového prostředí a psů nervózní, musí hodně trénovat pozornost mezi ostatními. Týna poslušnost a dovednost udělala myslím hezky, mohlo to být lepší (jako vždy) - hlavně žebřík byl opět pomalý a nejistý, bylo hodně vlhko, takže příšerně klouzal. Další chybky byly u odložení (nesedla si) a u prvního stolu se trochu zapomněla s vyskočením nahoru. Vysloužila si 80 bodů. Při práci v ploše nám byl přidělen celkem přehledný terén, který by ale zarostlý šípkem, trnkou, maliním apod. takže pro pohyb psa, který je citlivka asi dost složitý. Týně to nevadilo, běhala s chutí a hezky, nechala se i ovládat do stran, což už jsme dlouho nepoužívaly. První osobu našla cca v 6 minutě na 70 metru, druhou potom cca v 10 minutě asi na 160 metru. Práci ohodnotil rozhodčí na 191 bodů, což jsme ani nečekaly. Celkově tedy velmi dobrá 271 bodů. Musím podotknout, že přístup rozhodčího se mi velmi líbil. Nevidí se často, aby hodnotil práci opravdu podle zkušebního řádu, respektive dbal na nevhodné projevy psů, tak jak to řád píše. Pro majitele psů to jistě nebyl příjemný okamžik, když vyloučí psa za agresivitu nebo bázlivost vůči střelbě, ale jednou je dán požadavek na povahu psa a měl by být také hodnocen v přezkušování. Už jsem zažila situaci, kdy pes napadl na nástupu druhého psa a rozhodčí to přešel slovy "My ho známe a víme, že to tak dělá." Proto oceňuji práci rozhodčího, který vysvětlil lidem proč nemohou ve zkoušce pokračovat, ale přitom dodržoval pravidla. Z celkového počtu 12 psů dokončili zkoušku 4, což není moc, ale zato ji mají zaslouženě.

8.7. 2013 - závod Bohemia Cup RH-WB, Přední Výtoň

Rozhodčí: Daniel Sedlák

Bohemia Cupu předcházel kurz vodních prací IRO. Více o něm i o závodu v sekci - Archiv akcí.

Bohemia Cup RH-WB 3. místo, 249 bodů.

30.6.2013 - závod Bohemia Cup RH-TB, Velká nad Veličkou

Rozhodčí pachové práce: Jaroslav Sedlák

Rozhodčí poslušnost, dovednost: Květoslav Štibora

Na tento výběrový závod na MS se dostavilo všech 15 přihlášených závodníků. Po rozlosování jsme dostali harmonogram, podle kterého jsem nastupovala nejprve po poledni na speciál a na poslušnost až jako poslední dvojice ze všech. Koukla jsem na pár poslušností (abych si z loňska osvěžila jak to má vypadat:)) a mezitím už se vraceli někteří ze sutiny. Dle jejich vyjádření opravdu poctivá béčková práce, někteří ostřílení borci nenašli všechny figuranty, což mě lehce znervózňovalo. Ale co už, po poledni jsme vyrazily k rozpadlému mlýnu. Dostaly jsme k nahlédnutí plánek terénu s vyznačenými objekty k prohledání a také určené body, kde musí psovod stát a posílat psa. Začala jsem nízkými budovami, aby se Týna trochu uklidnila a nepřerazila se cestou do pater. První objekt bez nálezu, jen se chvíli zdržela u teplého úkrytu (přede mnou měnili umístění některých figurantů, bohužel někteří pejsci si tady vyrobili falešné značení). Plynule přešla na další objekt, kde byl první nález. Dohledaly jsme nízké budovy (opět teplý úkryt) a šly na patrový mlýn. Hned pod schody po chvilce dohledávání označila druhou osobu a trochu přerovnala bordel a polena nad ní. Nemá se myslet za psa, trochu bych čekala, že třetí osoba bude někde v patře, protože tam pes musel sám a vstup na schody do pater byl velmi těžký. Navíc bylo určeno, že pes se už k prohledanému nesmí vracet. Ale v patrech se nikdo nenacházel. Posledním objektem byl tmavší sklep, kde proudí vzduch dost záhadně, plazí se po zdech (a psi pak taky :)) a vede tudy otvor ve zdi do dalších místností. Taky je zde vysoká konstrukce, kde nakonec osoba ležela. Týna nejspíš prolezla i dírou ve zdi (neviděla jsem tam, ale neslyšela pohyb) a teprve potom cestou zpátky narazila na pach a snažila se označit místo nálezu. Nebylo to předpisové označení na vyšší počet bodů, takže největší srážka byla za tuto osobu, jinak dobrá práce. Po obědě jsme chvíli mrzly, pršelo, na naši poslušnost už se ale naštěstí počasí umoudřilo. Týna šla cvičit jako první, výraznou srážku měla hlavně za vodorovný žebřík (jen 2 body z 10), kde jí nevycházely kroky a šla ho nejistě. Dále nám bylo řečeno, že bylo moc povelů při ovladatelnosti na vzdálenost, což mi přišlo divné, protože směr jsem opakovala jen jednou, možná byly započítány povely pro vyskočení na stůl, které ale řád povoluje (?)... co už. Výsledkem 87 bodů, což není špatné, ale může být lepší. V součtu 259 bodů, 5. místo, ale spokojenost, že jsme v takové konkurenci slušně obstály. 

25.5.2013 - závod Intercup Humanity RH-WB, Slapy

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák

Tento závod Týnečka nedokončila, z důvodu zdravotních potíží. Dostala střevní virózu a nebylo jí dobře, takže jsme po části speciálních prací ze závodu odstoupily. První místo náleželo Petrovi Katrevovi, který s 12 letou fenkou Bonie získal krásných 274 bodů. Druhé místo obsadila Radka Poslušná s Buffy.

29.9. 2012 - zkouška RH-TB, Sudoměřice, Velká nad Veličkou

Rozhodčí: Karel Pavlík, hospitantka Lenka Knolová

Sraz jsme měli na cvičáku v Sudoměřicích, kde probíhala poslušnost a dovednost. Konaly se všechny stupně sutin, na B jsem šla ale jenom já. Nastupovaly jsme v poslední skupině, Týna šla první na odložení, které bylo bez problémů. Následovaly cviky poslušnosti a dovednosti. Tady jsme ztratily body hlavně za ovladatelnost na vzdálenost, kdy nejdřív nedoběhla až ke kuželu (proč, když mě panička bude hned posílat jinam...), první stůl pěkně, druhý už méně pěkně, třetí šla úplně mimo. A to ještě díky za první stůl, protože za ním stál na stezce cyklista a pozoroval co tam jako děláme, mohla ho taky jít vítat:) Další ztráta byla na žebříku - nedošla hned všema nohama na příčky a celkově se jí houpající se žebřík moc nelíbil, a také na polohách, kde se sama při běhu odložila do lehnutí. Chůze byla dneska kupodivu pěkná, dokonce jsme dostaly 9 bodů z 10. Celkem poslušnost 87 bodů. Následoval přejezd do Velké nad Veličkou na terény. Šly jsme na řadu poslední, ostatní chodili zpátky s varováním, že se psovod nesmí vůbec nikam z místa pohnout, což vzhledem ke členitému terénu bylo náročné na samostatnost psa. Dostaly jsme k prohledání část budovy, která měla dvě patra sklepů. Přízení patro bylo prostorné s mnoha zákoutími, pes musel do vzdálenější části proskočit dírou ve zdi. Spodní část zase měla velmi zrádný přístup po schodech a totál tma. Psovod mohl stát pouze u dveří, což mu stejně nijak nepomohlo, protože pes zmizel hned za rohem. Týna si s touto částí poradila celkem pěkně, našla tady jednu osobu až na konci sklepa ve výšce cca 2metry. Pokračovaly jsme na "dvorek", kde mohl psovod ouze stát uprostřed a odtud posílat. Druhá osoba byla v jedné z místností v nepřístupném úkrytu ve skříni, tu měla za chviličku. Posledného figuranta nám ukryli opět do tmavého sklepa, kde byly zřejmě těžší pachové podmínky, všichni psi tam dohledávali dlouho. Ale zhruba za 12 minut jsme měly hotovo, 3 zachráněné osoby nám vynesly 187 bodů, celkem tedy 274 bodů ve známce velmi dobře.

28.7. 2012 - Bohemia Cup RH-WB, Přední Výtoň

Rozhodčí: Daniel Sedlák

Dorazily jsme ve silné sestavě Lenka, Týna, Dorka, Gwen a já už v pátek večer. Hned jsme vyzkoušely vodu a taky skautské ležení v novém autě. Ráno proběhl nástup a losování, kde jsme měly trochu štěstí a nevytáhly si jedničku, ale dvojku:) Poslušnost s dovedností se prováděla v loděnici, kde jsme museli počítat každý krok, protože je zde velmi málo místa. Týna šla první na odložení, které bylo jen kousek od vody a mola. Ve chvíli, kdy šla druhá psovodka na provedení cviků ovladatelnost na vzdálenost a šly ji fotit na molo lidi, se Týna posadila. Nevím, jestli vlivem pohybu kolem sebe nebo i tím, že přes keř na mě neviděla, ale chvíli poseděla a naštěstí sama bez povelu zase ulehla. V poslušnosti samotné byly nepřesnosti jako vždycky - předsedání s aportem z vody, v obratech (polovinu doby čuměla do vody jestli už může jít plavat:), opět zařadila inovaci při dvou surfech, že je chtěla zopakovat v protisměru a podobně. Osobně mě potěšil cvik odkládání, který považuju za těžký a kromě mého ohlednutí na psa a Týnina závěrečného křivého předsednutí byl moc pěkně proveden. Dopolední část jsme zakončili jízdou na lodi spojenou s plaváním na vzdálenost. Na loď se mnou posadili paní z Českého rozhlasu, která dělala reportáž ze závodu, takže možná nějaké řeči uslyšíte i v rádiu:))) Za poslušnost a dovednost jsme obdržely 82 bodů, což byl nejlepší výsledek. Po obědě jsme se do loděnice vrátili provést další cviky. Obecně se všem moc nedařil cvik odnášení záchranného kruhu, Týna polystyrénový kruh brala celý místo za lano, bránil ji ve výhledu a při záchraně z lodi se tak zamotala v orientaci, že cvik nedokončila. Vylepšily jsme to přitažením obou osob za ruku. Taky tažení lodi k molu žádný pes nedokončil tak, aby skončil opravdu u mola, i když u nás to asi do tří čtvrtin cesty vypadalo, že to vyjde. Body u speciálu mezi prvním a druhým byly těsné, ale v součtu nám 166 ze speciálu a 82 z poslušnosti zajistilo první místo. Zároveň jsme tím splnily limit pro složení zkoušky RH-WB podle nového zkušebního řádu. Stupně vítězů obsadili flati, druhý skončil Michal Svoboda s Norisem a třetí Radka Poslušná s Buffy. O šok při vyhlášení se mi ještě postarala Hedvika, která mi jako "cenu" předala štěně australáka:)

26.2.2012 - zkouška ZZL, Přední Výtoň

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák

Naše první zkouška, kde se přezkušovalo (mimo jiné cviky) i vyhledání cadaveru na ledové ploše 100x100 kroků. Vzorek byl umístěn v díře v ledu, pes v časovém limitu 10 minut musí vzorek nalézt a označit. Týně se to povedlo moc pěkně, navětřila pach asi z 40-50 kroků.

25.2. 2012 - zkouška RH-LE, Spáleniště

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák, hospitant Michal Svoboda

Ve zkoušce se vyhledává jedna osoba na ploše 5000m2, není udáno jak hluboko je umístěna. Celková hloubka sněhu se na speciálu pohybovala kolem 1m a sníh byl mokrý a těžký, takže pohyb psa byl značně ztížen. Ke speciálu jsme šli trasu na lyžích nebo sněžnicích, kde se hodnotila chůze psa ve stopě za psovodem. Týna navětřila figuranta hned po první změně směru, byl ale umístěn v záhrabu, který byl celý zasypán asi půl metrem sněhu. Označila ho, byl vyproštěn a poté jsme ještě dostali pokyn k pokračování prohledání, i když už jsme věděli, že terén je čistý. Nicméně přezkušovala se ještě výdrž psa a ovladatelnost. Poslušnost podle nového řádu nebyla problém, jenom skupinka se konala na místě, které bylo pokryto částečně rozbředlým sněhem a vodou, takže psi velmi váhavě do takového materiálu sedali.

5.11. 2011 - zkouška RH-TA, Pardubice- Nemošice

Rozhodčí: Karel Pavlík, Květoslav Štibora

Zkoušky, které pořádala pardubická brigáda byly krásně připravené, milí organizátoři, hezký cvičák, slušné počasí - co víc si přát. Možná jenom víc času na trénování doma, aby člověk šel na zkoušku jistější:) Skládaly se i další typy zkoušek, takže rozdělování bylo náročné. Na poslušnost jsme nastoupily před polednem, nejprve jsme šly na odložení. Týna i na dálku cca 50m bystře sledovala Lenku Helemik, která nás fotila a hrozně ji to zajímalo, co tam dělá. Nakonec usoudila, že nic podezřelého, tak se po počátečním neklidu trochu uvolnila. Nevím jak se to všechno stalo, ale získaly jsme poprvé (a taky naposledy v mezinárodních zkošukách - mění se zkušební řád) 45 bodů za poslušnost. A to i po příšerném plazení, co bylo dle slov rozhodčího všechno jiné než plazení, nějakých chybách při chůzi (obraty), a aportu (překusy). Po pauze následovala dovednost, zde překážky hodnotil jeden rozhodčí, přenášení a ovladatelnost na vzdálenost druhý. Dálka kupodivu vyšla, kladina na sudech a houpačka za plný počet. Vodorovný žebřík byl pomalý a véélmi soustředěný, ale došla nakonec bez škobrtnutí. Tunel se jevil z pohledu diváka velmi vtipný. Na povel Týna prolezla, chystala jsem se zavelet k ulehnutí a ona se otočila a zůstala ležet čumákem nasměrovaná ke zpátečnímu proplazení. Přenášení bylo bez problémů, i vysílačky na stoly se relativně povedly - středový kužel, první stůl krásně, u druhého jsem zaspala a pozdě zavelela k vyskočení nahoru, třetí stůl bez chyby. Celkem dovednost za 44 bodů. Následoval přesun na terény. Vedle sebe se odehrávaly plochy i sutiny. Našim úkolem bylo prohledat část budovy, oddělené místnosti s různými zákoutími. Hned na první vyslání Týna zachytila pach, nicméně osoba byla v uzavřeném úkrytu, takže dohledávala. Úkryt bohužel nebyl dost uzavřený pro pravou flatí nadšenost zaštěkat figurantům co nejblíže do obličeje, takže jsme zvenčí slyšeli duté rány, pád zábrany a pak označení. Osoba byla vyproštěna psem:) Druhá místnost bez nálezu, třetí místnost byla bývalé ustájení pro dobytek - dlouhá, dělená na menší místnosti až na konci vzadu. Tam jsme viděli Týnu pobíhat a prověřovat pach, který se zřejmě různě rozptyloval průvanem, poté duté rány a označení. Opět jsem měla vyproštění bez práce, zbývalo jen dovést figuranta rozhodčímu a za speciál obdržet 193 bodů.

17.9. 2011 - zkouška ZZP1, Sudoměřice/Hodonín

Rozhodčí: Pavel Svoboda

Připravenost na tyto zkoušky nebyla úplně ideální, Týna byla na konci hárání a k tomu si pořídila ještě drobné zdravotní problémy. V tréninku nevypadaly spodní úkryty nejlíp, ale přesto jsme to zkusily. Sešli se 3 psovodi na ZZZ a 3 na ZZP1. Nastoupily jsme kvůli hárání jako poslední, bez možnosti projít si cvičák a překážky. Pět stržených bodů se nasčítalo za nepřesnosti, k tomu padly dvě čisté nuly, a to na vysokém žebříku - ten zatím neděláme, takže nula očekávná. Nízký žebřík se velmi zlepšil, už to skoro vypadalo nadějně, ale Týna neustála poslední příčku zadníma nohama, propadla a nula byla za pomoc psovi. Nevadí, příště to bude lepší, hlavně, že už si je na žebříku jistější. Potom jsme se přesunuli na vyhledávání k památníku Nesyt. V prvním terénu jsme osobu našly až na konci, v šachtě, o které jsme nevěděly. Byla zakrytá paletami, takže Týna mohla pěkně nasát pach, ale spodní úkryty jsou stále nedocvičené (hlavně značení), takže jí trvalo asi minutu, než pochopila, že není možné se k osobě dostat a začala štěkat. Za to jsme také měly nejvíc ztracených bodů. Další osoba se už v terénu nenacházela. Po pauze následoval druhý speciál, to už jsme věděly, že jsou někde dva figuranti. Hned po prvním vyslání Týna zakotvila u spadlé střechy, pod ní se ukrývala osoba. Poslední figurant byl schovaný na konci terénu ve spáleništi budovy, toho taky oňuchávala déle (hledala přístup). Za poslušnost jsme nasbíraly 75 bodů, za první speciál 60 bodů, za druhý speciál 115 bodů, celkem 250 bodů ve známce dobře.

30.7. 2011 - zkouška ZVP2, Pelhřimov

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák

Pravé vodní zkoušky - voda byla všude, hlavně padala shora. Slibovaných 21°C bylo leda v autě při zapnutém topení. Hned po registraci jsme odjeli kousek za pelhřimovskou základnu k rybníku, kde se konal Český pohár vodních prací podle ZVP3 a k tomu naše zkoušky ZVP2. Byla jsem nedobrovolně určena jako první na poslušnost. Týna vylezla z auta velmi veselá (naštěstí nebyla sama) a začaly jsme průchodem skupinky, kde ji moc zajímaly tyčky a kužely. Polohy ušly, při štěkání se na mě uráčila podívat až si dožrala svěží travičku kolem sebe. Zato plazení bylo katastrofální, stále nedocvičené. Vysílačka do člunu v pořádku, aport a dlouhodobé odložení taky. Celkem 94 bodů. Vodní práce jsme dělali na etapy, vždy po dvou cvicích, začínali jsme přivoláním do člunu a aportem hozeným ze břehu. Protože rozvernost pokračovala raději jsem vždycky přihodila přivolání do člunu. Ztracené pádlo uviděla ihned. Plavání na vzdálenost brnkačka, ještě se divila proč plaveme jenom takový kousek. Nejhůř provedla přitažení surfaře, nějak se jí nezdálo, že by měla jenom vzít lano, takže se pokusila ještě vylézt na surf. Tonoucí a člun s posádkou nakonec taky vyšel. Za speciální práce 192 bodů, celkem 286 bodů ve známce výborně.

23.7. 2011 - Bohemia Cup RH-WC, Spáleniště/Přední Výtoň

Rozhodčí: Daniel Sedlák

Na Bohemia Cupu jsme skončily druhé, za poslušnost 43 bodů, dovednost také 43, speciál 191. Dále bez komentáře.

16.7. 2011 - zkouška ZVP1, Kroměříž

Rozhodčí: Pavel Svoboda

Zkoušky se konaly za pěkného počasí v Kroměříži na bagráku. Přijela nás podpořit Lenička Helemíková, která se zhostila role fotografa, psovoda a hlídače Ronnyho v jednom. Začali jsme přivoláním psa z lodi, kde musí mít ještě suchou srst. Následovala poslušnost, tam se musíme zaměřit na plazení, které rozhodně není ve fázi docvičenosti. Poté psi prováděli speciální cviky. Pro Týnu to bylo jednoduché, z jejího pohledu nuda, ale hlavně že je voda:o) Za poslušnost jsme obdržely 94 bodů, za speciální cviky 196, celkově 290 bodů ve známce výborně a také to byl nejlepší výkon ze všech pejsků.

FOTKY ZDE.

28.6.-3.7. 2011 - Mistrovství světa IRO, RH-WC, Chastre (Belgie)

Rozhodčí vodní práce a dovednost: Daniel Sedlák, Alois Russeger

Rozhodčí poslušnost: Pavel Šabacký, Christine Geritzer

Naše cesta začala ve 3 ráno odjezdem do malé vesničky u Chomutova. Tam jsme přesedly do auta k Petrovi Katrevovi a krátce po sedmé vyrazili směr Belgie. Díky bohu za klimatizaci, teplota venku se postupně vyšplhala na 35°C. Týna lehce protestovala proti cestování v kenelce, ale nakonec se s ní smířila. Na místo jsme dorazili chvíli po první skupině (Hanka Gramanová, Tomáš Strouhal, Hančin přítel Slávek). Zbytek výpravy (Helena Šabatová, Míla Čeněk a vedoucí výpravy pan Kuchta) podal zprávu, že uvízli v koloně, takže jsme udolali recepčního a zabrali fleky na postelích v hotelu. Ve středu dopoledne jsme se vydali na 12km vzdálený stadion. Nemohli jsme uvěřit GPSce, která nám udělala prohlídku místní zemědělskou krajinou. Jako bonus uprostřed pole nahlásila kruhový objezd a fakt tam byl. Naklusali jsme na veterinární prohlídku, všichni prošli, mrkli jsme kde se bude chodit poslušnost a dovednost. Podle katalogu měli vodaři práci pouze v pátek a neděli, stopaři po celou dobu soutěže. Na vodu mělo nastoupit 5 účastníků, jeden pouze přišel na veterinární kontrolu, ale k soutěži nenastoupil pro zranění psa. Odpoledne nás čekalo slavnostní zahájení, což byl pochod městečkem šnečí rychlostí, za veselého mávání vlajek, doprovodu hudby a cvakání objektivů. Následoval proslov funkcionářů IRO a tím bylo mistrovství zahájeno. Večer jsme se sešli opět na stadionu k losování pořadí. Nenastalo ovšem žádné tahání čísel z klobouku, vodaři si vybrali plavací aport, sutináři peška, stopaři a plochaři balonek se startovním číslem. Tak jsme se podle katalogu dozvěděli kdy kam půjdeme. Vylosovala jsem si číslo 4 a naivně se radovala, že jdu poslední. Právě naopak, pořadí bylo obrácené, takže jsem všechny cviky zahajovala, což se později ukázalo jako špatná volba (no ale první někdo musel být). Čtvrtek jsme jako vodaři měli volný, Tomáš se vydal na stopu, ale bohužel neuspěl. Míla absolvoval úspěšně poslušnost. V pátek jsme vyrazili velmi brzy, protože voda byla od místa vzdálená asi 90km. Na místě už byli přichystaní figuranti a vybavení. Nejprve vyvolala paniku na břehu ležící figurína, protože jsme mysleli, že se bude tahat místo bezvládné osoby. Druhou paniku vyvolal záchranný kruh, který byl v té době bez lana. Začínalo se plaváním. Ve člunu bylo docela těsno – pes, psovod, dva rozhodčí, pomocník na vytažení psa a lodivod. Týna krásně vyskočila, lodivod začal šněrovat od bóje k bóji, plavali jsme docela svižně po proudu. Asi po 400 metrech, když jsem mluvila na lodivoda ohledně rychlosti (a on se tvářil že neslyší) jsem zjistila, že umí pouze francouzsky. Jeho pomocník uměl pár slov anglicky, ale nechápal co by měl překládat. Takže komunikace o rychlosti lodi probíhala pouze rukama nohama, a to jen když se díval dopředu na mě. No ale zdárně jsme doplavali, zpátky to šlo proti proudu pomaleji. Místo bylo vybráno dobře, psi neměli snahu vylézat na molo nebo jít ke břehu. Potom následovaly další speciální cviky. Začínali jsme tažením lodi s bezvládnou posádkou a tady byl hlavní kámen úrazu ve výkonu. Loď odplula, ale zatímco jedna osoba si do lodi lehla, druhá visela na přídi a držela lano, ze které měl pes táhnout. Zpočátku jsem v tom problém neviděla. Týna doplavala k lodi, vzala lano, jenže slečna lano nepustila a začala s ním tahat. Týnu to dost zmátlo, začala se kolem přídi motat a stále za lano tahala. Slečna lano pustila až po mém asi trojím zavolání na psa. Potom už bylo přitažení bez problémů. Rozhodčí sice slečně ihned vysvětlil, že lano nemá vůbec držet, že to má viset za okraj lodi, ale pro nás už bylo pozdě (ostatním už potom slečna taky v lodi ležela). Následoval cvik přinesení záchranného prostředku tonoucí osobě, který byl pěkný a bez problémů. Také přitažení osoby za ruku se podařilo hezky (jenom Týna figurantovi trochu pošlapala trčící nohy). Dvě osoby už dokonalé nebyly, protože Týna neustále pokukovala při plavání po bezvládné osobě, takže jsem neriskovala, že by se vydala jiným směrem a korigovala ji dalším povelem. Týna se ovšem rozhodla, že bezvládná je na tom špatně, takže s držící se živou osobou se rovnou vydala pro bezvládnou. Kousek od břehu ji pustila (poté jsme zjistili, že rozhodčí upozornil figuranta, že má zastrčit nohy do vody, když pro něho pes plave, ale slečna si to zase přeložila po svém a měla ohnuté nohy po celou dobu tažení, takže vytvářela psovi dost značný odpor). Na druhé vyslání ji dopravila až na břeh. Chyby se vychytaly, takže mých 178 bodech ve speciálu překonal Ital (187 bodů) i Petr (179 bodů), Hance se tolik nedařilo (164 bodů). Po pauze následovala dovednost, kde jsme ztratily celkově 4 bodíky za nepředsedání u lodi a surfu. Týna ale jako jediná udělala ovladatelnost na vzdálenost. Italovi se nedařilo (limitních 35 bodů), Hanka s Petrem měli shodně 37 bodů. Na stadionu mezitím Míla úspěšně zvládl dovednost, Tomáš poslušnost a dovednost. Sobotu jsme měli všichni volnou, večer se v hlavním stanu podávala večeře a zábava se potom zvrhla v diskotéku. To už jsme ale ponechali závodníkům, které ráno už nic nečekalo. Já jsem v 7:40 nastupovala na poslušnost. Bodíky padaly dolů hlavně na chůzi u nohy (Eukanuba stany byl fakt zajímavé, Týna se musela jít podívat trochu blíž). Odložení vsedě jsem zkazila špatnou intonací. Vysílačka se povedla, ale prý byla krátká. Celkem 38 bodů, nic moc. Z vody jsem měla náskok dva body, ale nervy pokračovaly, protože Ital šel až po poledni, po Hance a Petrovi. Těm se taky moc nedařilo, ale limit to hodilo. Mezitím dorazil Míla ze stopy s úžasným výsledkem 196 bodů a tím bylo jasné, že je první a splněním 4 limitů máme také první místo ve družstvech. Ital oběhal poslušnost, nadělal velmi podobné chyby jako my, rozhodčí to ale viděl jinak a nadělil mu 41 bodů. Což znamenalo, že má o bod více než já s Týnou a my máme stříbro. Odpoledne jsme opět za veselého mávání vlajkami napochodovali na plac a nastalo vyhlášení. V sutinách se celkem dařilo, splnilo dost lidí, o to větší překvapení bylo v plochách kde limit neměl nikdo. To se ještě v historii mistrovství nestalo. Stopu došli dva psi, vodu splnili všichni. Naskákali jsme na stupně vítězů, převzali trofeje a medaile, nechali se vyfotit. Za chvíli se to celé opakovalo, protože se vyhlašovaly družstva. Tam jsme ovšem stáli sami, protože žádná jiná země nesplnila podmínky (3 lidi s limitem zkoušky). Mistrovství bylo oficiálně ukončeno předáním vlajky IRO zástupcům Ukrajiny, kde se bude soutěž konat příští rok. Už bychom měli shánět letadlo do Kyjeva:o)

VÝSLEDKY VODA/WATER RESCUE RESULTS    

vítězné družstvo (autor Didier Debondt)         Týna na stupních vítězů (Andreé Flenner)

18.6. 2011 - zkouška ZZZ, Sudoměřice

Rozhodčí: Pavel Svoboda

Zkouška ZZZ pro nás byla "zakletá", zejména její první část cizí stopa 300 kroků dlouhá, s jedním pravoúhlým lomem, 1 předmětem a osobou na konci. Týnu sice stopování baví, ale začaly jsme velmi pozdě a nadělaly spoustu chyb. Terén vypadal ideálně - nízké osení na písčitém podloží, pod mrakem, ale foukal celkem silný vítr. V prvním úseku foukal přímo z boku, za lomem šel pes proti větru. Týna zachytila stopu celkem pěkně, poté nasadilo svoje tempo "vím, že tam není ani jeden pamlsek". Předmětu věnovala vteřinové zastavení, na které jsem zareagovala, ale ne dostatečně důrazně, takže předmět za nula. Osobu navětřila asi 15 metrů před lomem, ale přesvědčila jsem ji, aby tu hlavu ještě dala na chviličku dolů. Poslední kousek už vyloženě dohopsala ke kladeči v celtě, vyštěkala a bylo hotovo za 42 bodů. Uf, dál už by to byla sakra smůla, kdyby se podařilo něco zkazit. Po pauze následovala poslušnost za 43 bodů (štěkání zaspala, chůze taky nic moc), překážky za 46 bodů (skok daleký moc nevyšel a u tunelu jsem si zaběhala), speciální cviky za 49 bodů. Celkem 180 bodů ve známce velmi dobrá. Konečně se můžeme vrhnout na vodu:o).

FOTKY ZDE  (autorem je Jitka Ryšavá)

8.5. 2011 - Intercup Humanity podle RH-WC, Spáleniště

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák

V sobotu před polednem jsme vyrazily směr Lipno. Cesta pěkně ubíhala, naštěstí žádná kolona ani jiný zádrhel a kolem půl čtvrté odpolední jsme byly na místě. Probíhal zde Intercup Humanity v kategorii TB, takže jsme zkoukly vyhlášení výsledků, prošly si plac na poslušnost a trošku pocvičily. Mezitím přijel i Martin s Blackem a sestava na další den byla kompletní. Ráno jsme se před devátou sešli v loděnici v Přední Výtoni, kde jsme vylosovali pořadí. Moje ruka vytáhla číslo 5, což jsem hodnotila jako dobré. Začínalo se plaváním za lodí. První cvik se některým pejskům nepodařil jak by psovodi nejspíš chtěli, proud a vítr dělal svoje, takže cesta zpět proti proudu zanášela loď ke břehu a tím vznikal problém, že psi měli tendenci plavání sami ukončit. Týna naštěstí sledovala člun bez problémů i na konci u přichystaných dvou surfů, kde udržení psa za člunem bylo těžké. Než se sedm závodníků vystřídalo uběhla povinná hodinová pauza a pokračovali jsme cviky z dovednosti. Nástup a výstup do člunu i jízda na prkně probíhala celkem bez problémů. Následovaly distance – ovladatelnost na vzdálenost. Na surfech ležely osoby, ale i přesto někteří psi doplavali pouze k prvnímu a poté to vzali na břeh. Týna zde bohužel zapojila vlastní iniciativu. První surf krásně, druhý také, zavolala jsem ji zpět, ale ona naznala, že to nějak nebylo celé a začala plavat zase k tomu prvnímu. Bylo tedy nutné použít více povelů pro návrat na břeh. Poslední částí dovednosti bylo přenášení psa, kde si trochu popletla „ke mně“ a „k noze“, takže opět s dalším povelem. Celkem za dovednost 42 bodů, musíme dotrénovat přesnost v základních postojích:o). Poté každý pes provedl postupně cviky speciálu – člun za lano, záchranný prostředek k osobě, bezvládnou osobu ze člunu a záchranu dvou osob. Člun za lano celkem nedělal problémy, horší výsledky už byly u záchranného prostředku. Týna ovšem oba cviky provedla pěkně a správně. Osoba v bezvědomí byla snad nejhůře provedeným cvikem u všech psů. Přichystán byl figurant, který měl na sobě blůzu se zavázaným a vycpaným rukávem. Těžko říct, zda zahrál roli opět proud nebo samotná „pomoc“ figuranta (snažil se plavat vedle psa a myslím, že to psy rušilo víc než kdyby si volně lehl na vodu), ale většina psů ho uchopila a táhla na břeh, případně se motala pořád dokola kolem figuranta. I Týna s tím měla problém, jednak jí poprvé ten materiál vyklouzl z tlamy a navíc bojovala s otočením figuranta, aby ho dostala do správné pozice. Bylo třeba hodně povelů, protože se jí také zdálo jednodušší ho vzít na břeh kam ji táhly vlnky. Ale nakonec se podařilo ji nasměrovat zpět ke člunu. Dvě osoby už byly v tomto ohledu lehčí, jenom pes neměl zaměnit a vzít první tu v bezvědomí. Opět jsme zde narazili na (ne)existující dodatek pro rozhodčí, kde je to údajně napsáno (dodnes jsme ho neměli možnost si přečíst a někteří mezinárodní rozhodčí nemají o jeho existenci tušení?). Na tento cvik jsem šla s vědomím, že pokud Týnu nepřesvědčím, že to chci jinak než ona máme smůlu a nebude šance na umístění. Samozřejmě se s nadějí dívala na osobu v bezvědomí, což jsem jí musela zakázat (haha pozitivní motivace) a nasměrovat ji tvrdě na figuranta volajícího o pomoc. Naštěstí to pochopila a vydala se přímo pro něho. Jelikož už měla zkušenost s rukávem z předchozího cviku tak druhého figuranta uchopila zkušeněji a bez problémů přitáhla na břeh. Celkem nám tato část vynesla 190 bodů, což byl nejlepší výkon ve speciálu. Po pauze na oběd jsme ještě rychle dorazili poslušnost, na psech bylo vidět, že už toho mají dost. Naše chůze u nohy opět srazila pár bodů dolů, odložení v sedě jsme sice procvičily předem, ale tady zafungovala smůla. Když jsem dávala povel k odložení při chůzi jsem ukopla špičkou boty pampelišku a Týna se k ní vrhla ji prozkoumat, takže místo sednutí si lehla. Zbytek poslušnosti byl v pořádku, celkem za 42 bodů. Po rychlém spočtení výsledků a zapsání do knížek následovalo vyhlášení. Vyhrála Hanka Gramanová s moc šikovným bílým švýcarem Rockym, který měl nádhernou poslušnost. Druhé místo se ztrátou 5ti bodů na Hanku patřilo mně s Týnou. Třetí skončil Petr Katrev se svojí zlaťandou. Převzaly jsme krásný pohár a po gratulacích a potvrzené nominaci na Mistrovství světa jsme se vydaly na zpáteční cestu.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY    ČLÁNEK O ZÁVODU

20.4. 2011 - IRO RH-WC, Heroltice, Brněnská přehrada

Rozhodčí: Pavel Šabacký

Na první letošní zkoušky jsme se sešli v Herolticích, kde jsme postupně provedli poslušnost (někdo více někdo méně úspěšně). Týna se rozhodla ignorovat sedání, takže na odložení vsedě lehla, při skupince a chůzi byl potřeba další povel, s aportem si trochu zahopsala jako koza, ale i přesto si za tuto část vysloužila 42 bodů. Pokračovali jsme na přehradu, kde jsme jako první absolvovaly plavání za lodí. I přesto, že je to první větší výkon po štěňatech nebylo na Týně vidět únavu nebo nižší výkonnost. Vydýchaná byla dokonce během pár minutek a už kňučela, že chce dělat dál. Předepsanou pauzu strávila v autě, mezitím prováděli cviky ostatní psi. Poté jsme odjeli na přitažení bezvládné osoby, kterou nám skvěle zahrála Renata. Bohužel se ale cvik technicky nezdařil zcela podle představ, když Týna táhla osobu tak mohutně, že jí sundala rukavici. Přinesení záchranného kruhu bylo krásné a předpisové, dokonce Týna sama osobu obeplavala zezadu bez dalšího povelu, přesně jak jsme to trénovali v nácviku. Dvě osoby také bez problémů, jenom ta volající si musela chvíli počkat, protože Týna zase naznala, že ta „v bezvědomí“ je na tom hůř:o). Poslední cvik přitažení člunu také provedla hezky, takže výsledek speciálu - 191 bodů. U dovednosti šel jeden bodík dolů za to, že se vydala na surf malinko dřív a při ovladatelnosti na vzdálenost to (jako vždy) vzala kolmo ke břehu nikoliv přímo ke mně. Za dovednost 48 bodů, celkem 281 ve známce velmi dobře. Současně gratulujeme Pavlovi, který konečně prolomil smůlu a s Arniem se mu podařilo splnit limit RH-WA.

28.9. 2010 - IRO RH-WC, Heroltice, Brněnská přehrada

Rozhodčí: Karel Pavlík, hospitantka: Iveta Katervová.

Po dlouhodobé přípravě jsme se rozhodli zakončit sezónu nejvyšší zkouškou mezinárodního zkušebního řádu – RH-WC. Pořadatelem se po dohodě stala KZJ ČR, klub zajistil veškerý materiál, figuranty, místo v areálu Vodní záchranné služby na přehradě atd. Na tyto zkoušky byl delegován mezinárodní rozhodčí pan Karel Pavlík. Večer před zkouškami ovšem dorazila i paní Katrevová, vyslaná Svazem záchranných brigád kynologů jako hospitant (což je člověk, který kandiduje na to stát se rozhodčím, ale ještě nemá složeny zkoušky, aby mohl posuzovat ostatní psy, rozhodčí by měl na jeho práci dohlížet a mít konečné slovo v hodnocení). Ráno jsme i přes vytrvalý déšť s optimismem nastoupili k první disciplíně – poslušnosti. Startovní listina se během pár dní scvrkla z 11 psů na 6, z toho 3x WA, 1x WB a 2x WC. Některým pejskům se nepodařilo dosáhnout potřebného limitu 35 bodů (zejména kvůli reakci na střelbu), úspěšně pokračovali 4 psi. Rozhodčí oba hodnotili cvičení psů a poté se shodli na kompromisu mezi sebou. Týna měla velmi slušnou chůzi u nohy, aport a dlouhodobé odložení na plný počet bodů. Vysílačka nevyšla, jedno z odložení bylo se změnou polohy, body jsme také ztratily mojí chybou, když jsem ušla po odložení méně kroků než nařizuje zkušební řád. Celkem poslušnost za 37 bodů. Blackovi se moc nepovedla chůze u nohy, ale krásně přinesl aport (velký pokrok), ostatní cviky nebyly špatné, takže si vysloužil stejný počet bodů jako Týna. Poté jsme se přesunuli na brněnskou přehradu, kde již bylo vše připraveno pro provedení dovedností. Postupně jsme absolvovali nástup a výstup do člunu, nástup a výstup ze surfu a jízdu na něm, přenášení a ovladatelnost na vzdálenost. Týně se za tuto část podařilo získat slušných 45 bodů – trénink na dva surfy se vyplatil, ale musíme dopilovat přesnost a základní postoje. Black získal 37 bodů, jelikož neuspěl u plavání na vzdálenost (nicméně aspoň 2 body za vyplavání) a také za přenášení pár bodů uteklo. Zde už hodnotila psy pouze hospitantka, rozhodčí sledoval její hodnocení, ale již se do jeho korekce nezapojoval. Poté byli postupně oba psi odvezeni na splnění cviku plavání za lodí. Odjeli jsme směrem k hrázi, kde na pokyn psovoda psi vyskočili velmi blízko břehu a člun jim začal ujíždět. Přesto, že hospitantka povolila občasné povzbuzení psa Black za tento cvik obdržel pouhých 15 bodů – zdůvodněných právě přílišným povzbuzováním. Týna dopadla lépe a po návratu dostali oba psi povinnou hodinovou pauzu. Mezitím odcvičili ostatní cviky pro WA a WB. Následovalo přitažení opuštěného člunu s bezvládnými osobami, zde již přidělené body nevíme, nebyly nám sděleny. Týna ke člunu doplavala přímo na střed, začala hledat lano, po mém pokynu ho úspěšně našla a člun přitáhla. Psi měli splnit všechny 4 cviky po sobě, takže Týna hned poté odjela na člunu na cvik přinesení záchranného prostředku ze člunu topící se osobě. Bohužel zde došlo k „informačnímu šumu“ mezi figuranty, hospitantkou a lodivodem. Figurant vypadl z lodi, která pokračovala v jízdě ještě cca 40metrů (zkušební řád udává 20m). Pomineme (ne)logiku cviku, kdy psa posílá psovod z lodi, přičemž mu bez problémů může podat lano přímo do tlamy, aby záchranný prostředek táhl, ale zkušební řád vyžaduje, aby psovod prostředek s lanem odhodil do vody, pes musí skočit ze člunu, lano ve vodě najít (doufejme, že všichni používají na tyto cviky plovoucí lano) a plavat k osobě. Týna situaci vyřešila šipkou do vody po hlavě, kdy se jí lano podařilo uchopit a rovnou mohla plavat. Obrátila se ovšem kousek před osobou, takže figurant se kruhu nezachytil. Za tento cvik jsme tedy obdržely nulu. Ihned poté měl figurant vypadnout ze člunu a nechat se přitáhnout za ruku, ve člunu jsme ovšem neměli rukavici, takže jsme odjeli vyměnit figuranty. Osoba nenápadně vypadla, pes byl vypuštěn k záchraně, Týna uchopila ruku v takovém úhlu, že jí ruka ležela na čumáku, tudíž nemohla dýchat, proto figuranta několik metrů od člunu pustila. I přesto byl cvik proveden správně. Posledním cvikem je záchrana dvou osob, přičemž jedna se chová jako tonoucí, druhá pasivně leží na vodě a má být přivlečena za ruku. Zkušební řád o tomto cviku píše: „Psovod se svým psem stojí v základním postoji na břehu. Ve vzdálenosti 30 m od břehu vypadnou z jedoucího člunu postupně v rozmezí 20 m od sebe, dvě osoby do vody. Na jeden zvukový a pokynový povel psovoda plave pes k první osobě, která se chová jako tonoucí. Jakmile se tato přidrží postroje psa, je přivlečena psem na břeh. Pak plave pes ke druhé osobě, pasivně ležící ve vodě, uchopí ji za paži a rovněž ji přivleče ke břehu. Pes může také na břeh přivléci obě osoby najednou, nebo jednu po druhé v opačném pořadí.

Týna byla vyslána do vody, kde zvolila jako prvního figuranta bezvládnou osobu. Již v průběhu plavání k osobě mi hospitantka sdělila, že pokud doplave k této osobě cvik nesplní, protože musí jako prvního zachránit aktivního tonoucího. Na můj argument, že řád umožňuje i opačné pořadí odvětila, že nemám pravdu a bude to za nula, i kdyby poté vzala druhou osobu a dovlekla obě naráz. Týna se vrátila s bezvládnou osobou, byla vyslána na aktivního tonoucího, kterého bez problémů přitáhla. I přesto hospitantka trvala na svém, že tento cvik je hodnocen jako chybně, protože ji samotnou za tento cvik 2x hodnotili tak, že nesplnila limit zkoušky. Navíc prý je toto popsáno v dodatku pro rozhodčí (k němu ovšem mají přístup pouze rozhodčí, pan Pavlík jej s sebou měl, ovšem o pořadí osob se v něm nepsalo). Vzhledem k tomu, že se jedná o cvik za 80 bodů, přičemž limit pro splnění speciální části je 140 ze 200 bodů bylo jasné, že pokud dle jejího hodnocení Týna cvik nesplnila nemá již šanci s jakýmkoliv bodovým hodnocením limitu dosáhnout. Po Týně nastoupil Black, kterému se povedlo přitažení člunu i záchranný prostředek z lodi, ale nepovedla se mu záchrana bezvládného tonoucího z lodi. Dvě osoby vzal ve „správném“ pořadí, ale přesto mu body ze speciálu nestačily ke splnění limitu. O možnosti pořadí figurantů poté vznikla vášnivá debata, jediným výsledkem ovšem bylo přesunutí hodnocení Týnina cviku z chybného do uspokojivě. Ani to ovšem nestačilo na splnění limitu, takže zkoušky úspěšně splnil pouze jeden psovod. Značně rozčarováni jsme tedy převzali hodnocení a pracovní knížky a jeli se zahřát.

24.7. 2010 - Bohemia Cup RH-WB, Spáleniště/Přední Výtoň

Rozhodčí: Jaroslav Sedlák

O akci a samotném závodu více v sekci Archiv akcí a Závody.

10.7. 2010, - IRO RH-WB, KPZK, Heroltice+Hartvíkovice

Rozhodčí: Karel Pavlík

K pořádání zkoušek RH-E a RHW jsme si vybrali sobotní den, kdy teplota lezla ke 30°C a i mouchy padaly vedrem. Po osmé hodině ranní dorazil pan rozhodčí Pavlík a na mně bylo, abych se konečně rozhodla, zda jdeme znovu na RH-WA nebo na RH-WB. Tak jsem to riskla a šla na béčka. Něco málo po deváté jsme se přesunuli na travnatou plochu za chatkami v areálu k předvedení poslušnosti. Týna šla první, ve dvojici s Blackem. Chůze na ploše místy připomínala rychlostí šneka, odložení vleže se jaksi nepovedlo a vysílačka v takovém počasí? Paničko zapomeň, pět metrů bude muset stačit. Aport nebyl špatný, další odložení se také povedla, dlouhodobé jsme naštěstí absolvovali ve stínu. Přidaly jsme si ještě body za přenášení psa a dali prostor k předvedení dalším. Black vystřihl krásně všechna odložení, zato potrápil pánečka s aportem. Část skupiny pokračovala poté na sutinové vyhledání do Tišnova, část jela na přehradu skládat čluny. Na vodní ploše bylo plno loděk, šlapadel, lidí a občas projela i jachta a parník. Ideální podmínky:o) Začali jsme dovedností – nástup/výstup a jízda na surfu a nástup/výstup do lodi. Poté, co byly rozmístěny bójky jsme nastoupily na nejvíce obávaný cvik, a to plavání za lodí 600m. Týna plavala rovnoměrně, zhruba stejným tempem, malinko nás rozhodila pouze jachta, jejíž posádka se nám snažila sebrat bójku, ale cvik jsme zdárně dokončily. Následovala pauza, aby si psi odpočinuli. Mezitím jsme se snažili na ploše ukotvit dva čluny k provedení cviku ovladatelnost na vzdálenost. Jako při loňské zkoušce WA za tento cvik ani jeden pes neobdržel bod, protože ani lodě (přestože jsou lépe viditelné než surfy, ale zase byly umístěny mezi hromadou jiných lodí, předmětů a bójí) nebyly bez posádky tou pravou motivací, aby k nim psi doplavali. Zbytek cviků – přinesení záchranného kruhu, přivlečení topící se osoby, přinesení lana k lodi a přitažení lodi s posádkou na břeh se psům povedl, takže Týna i Black úspěšně ukončili zkoušku.

Týna 37-38-192 bodů

Black 38-36-185 bodů

(poslušnost – dovednost – speciální práce)

28.9. 2009 - IRO, RH-WA, KPZK+KZJ ČR, Hartvíkovice

Rozhodčí: Pavel Šabacký

Ráno jsme se sešlo osm psovodů na louce u vodní nádrže v Hartvíkovicích. Zkoušku pořádal Klub pracovní a zábavné kynologie spolu s Kynologickou záchrannou jednotkou, role "vyhazovače" :o) se ujal mezinárodní rozhodčí Pavel Šabacký. KPZK reprezentovali Martin s Blackem, Katka s Eru, Pavel s Arniem, Martin s Any a já s Týnou. Nejprve jsme nastoupili na poslušnost. Zde jsme udělali první chybu, když jsme šli do dvojice spolu s Pavlem. Týna nejprve měla cvičit, takže jsme si vylosovali pořadí cviků. Bohužel při odhození aportu to namotivovaný Arnie nevydržel a zvedl se z odložení, že ho půjde sebrat. Týna naopak při běhu zpět s botou postřehla Pavla a šla se s aportem pochlubit. Také musíme začít trénovat reakci na střelbu, respektive její zmírnění, protože nadšení, které při tom Týna projeví je bohužel na úkor chůze u nohy. Všechny druhy odložení se nám povedly moc pěkně, zbytek chůze u nohy také, vysílačka je bohužel stále nedotažená, takže víme, kde zapracovat. Po výměně psů následovala podobná situace jako s Arniem - Pavel přivolal Arnieho z odložení, Týna zrovna koukala na Pavla, takže si povel "ke mně" vzala s srdci a šla. Suma našeho předvádění (ne)poslušnosti činila hraničních 35 bodů. Na poslušnosti bohužel limit nesplnil Arnie a Any, Black s Eruem uspěli. Po krátké pauze než se složila loď jsme pokračovali speciálními cviky. Jako první bylo plavání za lodí na vzdálenost 200m. Týna okamžitě na povel vyskočila z lodi a plavala v pohodě ke břehu, čímž si vysloužila známku výbornou. Negativně se srážkami bodů bylo hodnoceno váhání při nástupu do lodi, pomalý výstup do vody a také styl plavání u lodi. Následovaly aporty - ze břehu a z lodi. Také zde máme značné rezervy ve vynášení aportu na břeh, Týna ho pouští již ve vodě, cizí aport naštěstí vynesla až na břeh, ale bez předsednutí. Přinesení lana k surfaři se projevilo jako problémový cvik, všichni psi váhali na břehu, do vody nechtěli. Po třech povelech jsme si odnesly z toho cviku nulu. Přivlečení surfaře (hodnoceno nejvyšším počtem bodů) dopadlo lépe, jenom opět Týna lano pustila ještě ve vodě. Suma za speciální cviky - 158 bodů. Poslední částí zkoušky byla dovednost, kdy jsme začali skokem do člunu a ze člunu, následovalo vylezení na surf a jízda na surfu. Panička zde udělala blbost, když si neověřila tvrzení, že pes na surfu může zaujmout jakoukoliv polohu a nechala Týnu sedět, což bylo se ztrátou bodů, protože pes musí vždy ležet. No víme to na příště... Za nesení psa s předáním jsme jako jediní obdrželi plný počet bodů, posledním (hodně blbým) cvikem byla ovladatelnost na vzdálenost, kdy na hladině leží dva surfy nebo lodě bez lidí a pes má plavat vzdálenosti mezi nimi ve tvaru trojúhleníku. Jednak placaté surfy nebyly na hladině pořádně vidět a navíc když tam nikdo neleží a neupozorňuje psi prostě neměli zájem a motivaci k surfu vůbec plavat. Týna sice doplavala asi do poloviny vzdálenosti k prvnímu surfu, ale nejspíš ho na hladině vůbec neviděla, takže se zase vrátila. Za tento oddíl jsme obdrželi 36 bodů. Celkem tedy zkouška splněna za 229 bodů ve známce uspokojivě. Některé bodové ztráty byly zbytečné, takže na těchto cvicích budeme muset zapracovat, ale Týna plave nadšeně, voda ji moc baví, což je důležitější, takže panička byla spokojená a už jí beztak plánuje na příští rok RH-WB:o))).

Zkoušku ještě úspěšně dokončil Martin s Blackem a Katka s Eruem, gratulujeme! (a zbytek to nevzdá a půjde znovu:o)

19.4.2009 - KJ ČR Brno, ZPU-1, KK Šlapanice u Brna.

Rozhodčí: Ing. Luděk Novák

Dnes musely být nějaké zvlášť silné erupce na slunku, protože jsme s Týnou předvedly zatím nejhorší výkon ze všech zkoušek. Pravda, erupce zasahovaly nejen nás, poznamenaly i výkony ostatních pejsků, nestačili jsme se divit, že cviky, které běžně zvládají se 100% jistotou najednou kazí. Uspěli sice všchni zúčastnění, ale mínusové body svištěly velmi rychle. Nejprve jsme koukli, jak se bude dařit pěti ZOPkařům, mezi nimi i Dizzča se Zúzi. Po nich nastoupila první dvojice, a to my, nejdřív jsme se šly odložit. Psovod zde stojí za zástěnou nebo jinde schováni, což Týně při nácviku evokovalo "hledat a vyštěkat", tady jsem zavelela důrazně zůstaň a odešla. Chvíli to šlo, ale naháčovi ve dvojici se nedařilo přivolání (respektivě odejítí od psovoda) - zde ještě psovod má čekat u psa než celý cvik přivolání proběhne, ale mě už poslal rozhodčí za zástěnu předtím, o to déle tam musela Týna ležet. Zhruba v půlce cvičení už ta nepřítomná kdesi ztracená panička byla na Týnu moc, tak začala štěkat (bez penalizace) a potom si sedla (změna polohy - mínus 3 body). Po odložení jsme šly na poslušnost. Přivoláním začaly erupce působit, takže pouze za 8 bodů, s tím, že místo předsednutí šla rovnou k noze. Chůze u nohy byla příšerná, šla asi metr od nohy, předbíhala, při otočce vlevo jsem o ni málem zakopla, protože vůbec nedávala pozor... Potom se rozhodla, že neumí vstávat, což předvedla nejen sama, ale později i ve skupině, takže musel být dán druhý povel. Aportek sice přinesla, ale s puštěním cestou a druhým povelem, jediné štěkání bylo bezchybné. Překážka 100cm byla jasná předem, že to bude s dotykem, taková výška už jí dělá problém, áčko naštěstí bylo z agility, takže to bylo v pořádku. Volitelný cvik - hlídání předmětu snad ani nebudu komentovat, flat prostě není hlídací plemeno a "kde není shůry dáno" ... znáte to. Podařilo se nám při nácviku dosáhnout aspoň toho, že na figuranta "vyběhne" (hrát si s ním samozřejmě, ale říkejme tomu hlídání:o), ale už se k předmětu nevrátí. Takže vyběhla, zůstala stát a koukala na paničku co jako teď a podruhé si nechala předmět vzít (bídné 4 body z 20). Skupinové cviky byly o něco lepší, ale opět bojkotovala "vstaň" a na nepříjemném materiálu sedala véééélmi pomalu. Podtrženo sečteno, zkoušku máme, ale první část na přesné hranici bodů, celkově pouze uspokojivě.

 

Disciplína body max. počet bodů/cvik
Přivolání 8 10
Ovladatelnost bez vodítka 7 10
Sedni - lehni -vstaň 9 10
Štěkání 10 10
Aport volný 7 10
Skok vysoký 100cm 8 10
Skok šplhem 10 10
Odložení dlouhodobé 7 10
Hlídání předmětu 4 20
Základní část celkem 70 100
Ovladatelnost ve skupině 10 10
Sedni - lehni - vstaň ve skupině 8 10
Odložení vleže za pochodu 10 10
Chůze po nepříjemném materiálu 8 10
Lhostejnost k nárazovému zvuku 10 10
Skupinové cviky celkem 46 50
CELKEM 116 150

 

 

Minimální počet bodů za základní část 70, za skupinové cviky 35.

5.4.2009 - IRO RH-E (zkouška způsobilosti záchranného psa), Vlkoš u Přerova.

Rozhodčí: Karel Pavlík

Dorazily jsme na cvičák do Vlkoše poměrně brzy, takže jsme hned šly prozkoumat plac. Zkoušky se účastnilo deset psovodů se psy, začínali jsme poslušností a šlo to pěkně svižně, vše bylo přichystáno. Byly jsme ovšem až v poslední dvojici, takže jsme se bály, že začne být vedro, ale naštěstí se počasí umoudřilo. Týna šla první na odložení. To jí problémy nedělá, dostala pouze jeden mínusový bod za to, že se na místě převalovala a vrtěla (ale prostor neopustila ani nožkou). Při chůzi na vodítku i bez vodítka také žádné větší komplikace, obojí se ztrátou bodu, zasekla se dokonce zbraň, takže střelba neproběhla. Další mínusový bodík dostala při překonávání tří za sebou jdoucích překážek (zavadila nohou o  poslední plechovou rouru), šest mínus bodů bohužel pan rozhodčí strhl na kladině - tak moc se na ni těšila, že si naběhla dost na okraj a mokrá noha jí sklouzla, takže spadla a musela jít znovu.

Po malé pauze jsme se koukli na jedno vyštěkání osoby v sutině a přesunuli se (nyní už jen 4 psovodi) k remízku, kde mělo proběhnout plošné vyhledání osoby. Opět jsme byly na řadě jako poslední, psovodi se vraceli s různým výsledkem (většinou jim pes osobu nenašel vůbec nebo neoznačil). Týna koukla na odcházejícího figuranta a šla stranou, poté byla vypuštěna do plochy. Hledala nadšeně a intenzivně i na velkou vzdálenost ode mně, potom jsem na pokyn rozhodčího popošla do plochy, Týna figuranta objevila schovaného za paletou, ale stála a vydýchávala se. Tady panička udělala chybu, že osobu nezahlásila (furt čekala na ten štěk:o)), takže Týna šla ještě chvíli hledat. Když u něho zakotvila podruhé už panička konečně zvedla ruku a byl konec. Nakonec to hledání a označení stačilo na 79 bodů, což znamenalo úspěšně vykonanou zkoušku. Pan rozhodčí byl moc spokojen se samotným vyhledáváním, protože ostatní psi se prý odmítali pohnout od psovodů na delší vzdálenost než pár metrů, nicméně musíme zapracovat na kondičce, aby příště Týna ukončila hledání pořádným korektním označením a nefuněla jenom figurantovi za krk:o). Také jsme viděli v praxi jak jediné slůvko ve zkušebním řádu může znamenat obrovské nedorozumnění mezi psovodem a rozhodčím ("rozhodčí MŮŽE umožnit zrakový a dotykový kontakt figuranta se psem"  - bohužel jedna z účastnic si slovo přeložila jako "MUSÍ" umožnit kontakt a protestovala proti rozhodnutí vyslat figuranta do úkrytu již před příchodem psovoda). Tím se provedení cviku začně lišilo od pouhého "nástřelu".  

 

Oddíl/cvik body max. počet bodů/cvik
A - pachové práce 79 (ze 100) CELKEM ODDÍL A
Varianta: plošné vyhledání osoby 79 100
B - poslušnost, dovednost 90(ze 100) CELKEM ODDÍL B
Ovladatelnost na vodítku 9 10
Ovladatelnost bez vodítka 14 15
Chůze po nepříjemném materiálu 10 10
Volno s přivoláním 10 10
Průchod skupinou osob 10 10
Překonání 3 různých překážek 14 15
Překonání pevné dřevěné kladiny 4 10
Nesení psa a jeho předání 10 10
Dlouhodobé odložení 9 10
CELKEM 169 200

 

 

Minimální počet bodů 70 z každého oddílu.

Video z obou oddílů, které točila Naďa Kramolišová (díky za podporu:o))) - najdete ho v sekci Fotogalerie - Videa. Díky zaslouží i Dan Šrámek za půjčení kamery, sestříhání a zveřejnění.

22.11. 2008 - Zkouška základní ovladatelnosti psa (ZZO), Bílovice nad Svitavou

Rozhodčí: Milan Oliva

Ráno krásně svítilo sluníčko, takže jsme se těšily na pěkný den a pohodovou zkoušku. Než jsme dojely do Bílovic začalo hustě sněžit. Na začátek zkoušky jsme čekaly u fotbalového hřiště více než hodinu. Vzhledem k tomu, že Týna třetí den hárala jsme počítaly s tím, že půjdeme na řadu poslední, u kolegů jsem vyzvěděla, že na ZZO jdou 4 psi plus pár dalších na jiné zkoušky. Kolem půl desáté, kdy už jsme byli dost zmrzlí se konečně objevil rozhodčí, ovšem bez hlavní organizátorky. Takže se čekalo dál. Organizace nefungovala moc dobře (vlastně skoro vůbec), pořád se brzdil průběh drobnými chybkami jako nepřítomnost potřebného materiálu, střelby, zástěn apod. Paní také nebyla moc příjemná, zpočátku než si vzpomněla, že jsem hlásila hárání nás málem vyhodila. Konečeně jsme přišly na řadu, Týna byla z toho čekání na jednom vyhrazené místě nervní, nudila se a po hřišti mezitím prošlo tolik psů, že ji to všechno očichat zajímalo ze všeho nejvíc. Ale poslušnost jsme jakž takž zvládly, pan rozhodčí byl přísný, mínus body bylo hodnoceno křivé přisednutí, nepřímé přiběhnutí, pomalé lehání (do bláta a mokrého sněhu bych si taky moc ochotně nelehala:o) apod. - co mě trochu překvapilo byla slova, že jsem pomáhala sednutí pohybem vodítka - ve zkušebním řádu je povolen slovní a posunkový povel, což je u mě mírné zvednutí ruky a tím se pohne vodítko, ale nenapne se.... no ale co už. Moje chyba byla, že si mi Týna při odložení za chůze lehla na vodítko a když jsem ho měla sebrat zvedla se do sedu. O aportu se v řádu píše, že pes má přinést předmět nejméne dva kroky před psovoda, o předsednutí ani slovo, mínus body máme za křivé předsednutí... Speciální cviky potom sestávaly z chování ve skupině, přivolání za ztížených podmínek (od míče a od psů) a chování přivázaného psa k lidem a psům. Tyto cviky Týna zvládla bez problémů. Následovalo dvouhodinové čekání v mrazu na zapsání výsledků zkoušky a potom jsme se už konečně mohly utíkat zahřát do hospůdky:o)

Dvě fotečky najdete ve fotogalerii 2008. Děkujeme za ně Kačence Pruskové, která nám přišla držet palce. Do sekce Fotogalerie - Videa budou umístěny videa z poslušnosti a speciálních cviků.

 

 

Poslušnost body max. počet bodů/hodnocení
Přivolání psa 8 10
Ovladatelnost na vodítku 6 10
Sedni - Lehni - Vstaň 9 10
Odložení za pochodu 9 10
Aport volný 9 10
Odložení dlouhodobé 8 10
Speciální cviky   prospěl výborně/prospěl/neprospěl
Přivolání za ztížených podmínek   prospěl výborně
Chování ve skupině osob   prospěl výborně
Chování psa krátkodobě ponechaného a o samotě přivázaného   prospěl výborně
CELKEM 49 60

 

 

Minimální počet pro splnění zkoušky je 42 bodů a alespoň 2x hodnocení prospěl.

Z celkových 4 psů byla Týna první (dva ve zkoušce neuspěli, jeden s bodovým hodnocením 42 bodů).

2.11.2008 Zkouška dle SchH/VPG - BH (zkouška doprovodného psa) Blansko

Rozhodčí: Milan Mnich

Zkouškový den pro nás začal poněkud hekticky, jelikož mi pořadatel zcela přesně neuvedl místo srazu, dostavily jsme se s Týnou úplně jinam. Poté jsme si daly rychlý běh Blanskem, naštěstí jsme se nakonec našli, ale tento nervózní začátek nás trošku rozhodil, což se projevilo později i na samotné zkoušce:o). Týna byla celou dobu jako z divokých vajec a dělala svému plemenu chováním přesvědčivou reklamu. Nejprve jsme šly na dlouhodobé odložení. Při této zkoušce stojí psovod ke psovi zády, takže nevidí, jestli se zvedá, posouvá apod., ale Týna cvik zvládla perfektně. Myslela jsem, že se při ležení trochu uklidní, ale opravdu měla "svůj den", takže při hlášení rozhodčímu mu mermomocí chtěla dát pusinku. Chůze na vodítku i bez vodítka dopadla celkem slušně, pan rozhodčí nám strhl celkem 4 body právě kvůli té roztěkanosti, hlavně při průchodu skupinou se Týna chtěla se všemi seznámit:o). Odložení vsedě i vleže s přivoláním bylo bez ztráty bodu. Potom následovaly speciální cviky v dopravním ruchu, zde také vše bez problémů. I přes počáteční nervozitu byl pan rozhodčí moc hodný, zkoušku udělali všichni psi úspěšně.

 

 

Oddíl B - poslušnost body za cvik max. počet bodů za cvik
Ovladatelnost na vodítku 13 15
Ovladatelnost bez vodítka 13 15
Odložení vsedě 10 10
Odložení vleže s přivoláním 10 10
Odložení dlouhodobé 10 10
CELKEM
56
60

 

 

Ke splnění části B nutných min. 42 bodů.

 

 

Oddíl D - chování psa na veřejnosti a v dopravě hodnocení: obstál/neobstál
Chování psa ke skupině osob obstál
Chování psa k cyklistovi obstál
Chování psa k autům obstál
Chování psa k běžci nebo jezdci na kolečkových bruslích obstál
Chování psa k jinému psu obstál
Chování připoutaného psa na vodítku v dopravním a pouličním ruchu, chování k lidem a zvířatům obstál

 

Ke splnění části D nutné hodnocení všech cviků - obstál. 

Celkově jsme se umístily spolu s dalším psem na 2.-3. místě ze sedmi účastníků zkoušek.

29. 8. 2008 OVVR (Ověření vlohových vlastností retrievrů), pořádané KCHLS, Nová Bystřice - Albeř

Rozhodčí: Šeráková Lucie, Uchytil Břetislav ml. (posuzovatel naší skupiny)

Zkoušek se zúčastnilo 11 psů, v kempu proběhlo ověření povahy. Poté jsme se přesunuli na louku, kde všichni absolvovali chování po výstřelu s přivoláním. Týna sama po výstřelu začala rejdit čumákem po zemi jestli náhodou něco neupadlo:o) Rozdělili jsme se do dvou skupin a já s Týnou jsme se dostaly k panu Uchytilovi. Ověření nosu a dohledávku jeleních spárků s aportem zvládla výborně, bez váhání vyrazila určeným směrem a v krátké době nožku našla, běžela s ní tak radostně, že si musela cestou upravit úchop, ale rozhodčí to za chybu nepovažoval, takže dostala plné známky. Tím měla aport na suchu splněný a nemusela pokus opakovat. Následovalo vodění na vodítku a bez něho. Bohužel se tady projevil opět nos a tak při chůzi na vodítku směrem k tašce se zvěří (ke které jsme šly přímo proti větru) šla rychleji než se panu rozhodčímu líbilo, vodítko sice nenapnula, ale známka byla snížena. Bez vodítka už šla moc pěkně bez ztráty bodu. Poslední disciplínou byl aport z vody na dummy. Nadšení pro práci ve vodě Týně opravdu nechybělo, ale dummy jí ještě ve vodě vyklouzl z tlamy, takže si opravila úchop, což bylo zhodnoceno jako chyba a výsledná známka snížena. Ostatní posuzované předměty zkoušky byly s plným počtem bodů.

Povaha: standardní

Výsledek: prospěl (nyní již se u KCHLS ? nezadávají ceny a nevyhlašuje se pořadí, bodový zisk by znamenal I.cenu, maximální počet bodů je 232)

 

Předmět Známka Koeficient Body
Nos 4 10 40
Chování po výstřelu 4 3 12
Chuť k práci 4 8 32
Ochota k práci ve vodě 4 8 32
Aport z vody 3 10 30
Aport v terénu 4 8 32
Kontakt s vůdcem 4 4 16
Vodění na řemeni 3 3 9
Vodění volné 4 4 16
CELKEM     219

 

Dne 22. 6. 2008 Týna úspěšně splnila zkoušku ZOP (základní ovladatelnost psa).

Rozhodčí : Ing. Luděk Novák

Zkoušky se konaly na cvičáku ve Šlapanicích a nutno říct, že teplota dosahovala ke 30°C a to také ovlivnilo ochotu k poslušnosti většiny pejsků. Zkoušky ZOP se účastnilo 14 psů a složení plemen bylo opravdu různorodé (tři borderky, dva švýcarští salašníci, peruánský naháč, německý ovčák, labrador, flat, rotweiler, anglický špingršpaněl a kříženci huskyho x NO). Problém měli hlavně někteří psi, protože dvě feny háraly, sice šly až poslední, ale při nácviku jedna z paniček nebrala mnoho ohledů na ostatní a fena označkovala v podstatě celou plochu. Proto musel být jeden pes vyloučen už u úvodního cviku, přivolání. Při ohlášení u rozhodčího se projevila Týna jako pravý flat - když se pan rozhodčí zeptal, zda na ni může sáhnout, samozřejmě ho šla olíznout:o) Nejprve se cvičily cviky poslušnosti jednotlivců. Zde nám byly strženy tři body - jeden za obraty při chůzi u nohy, kdy jsem Týnu musela potáhnutím vodítka upozornit, že teda něco cvičíme, druhé dva za chůzi u nohy bez vodítka, když už ji to v tom vedru nebavilo a dost se za mnou vlekla... ale jinak cvičila krásně, přesnost jsem jí kazila trochu já svojí nervozitou:o) Následovalo odložení, naštěstí ve stínu, cviky ve skupině a speciální cviky (chůze přes nepříjemný materiál - drátěný rošt, igelit, štěrk a vysazené houpající se dveře, přenášení psa), za tyto všechny cviky už jsme obdržely plný počet bodů. Při závěrečném postoji u rozhodčího už si vesele chtěla kousat vodítko a za odměnu dostala věnec buřtů (i k narozeninám), o ten se rozdělila s ostatními pejsky a vysomrovala kousek grilovaného masíčka. Jsem ráda, že se jí zkoušky podařily a doufám, že stejně nadšeně bude cvičit i dál.

V celkovém pořadí jsme se umístili ze 14ti psů jako DRUZÍ:o)

 

Cviky body
Přivolání 10
Ovladatelnost na vodítku 9
Ovladatelnost bez vodítka 8
Sedni - Lehni - Vstaň (na vodítku) 10
Odložení 10
Ovladatelnost ve skupině (na vodítku) 10
Sedni - Lehni - Vstaň (na vodítku ve skupině) 10
Odložení vleže ve skupině 10
Přenesení psa psovodem a cizí osobou 10
Chůze po nepříjemném terénu se zastavením 10
CELKEM (ze 100 bodů) - známka Výborně 97