Závody/Competitions

Zde bude povídání o dalších závodech mimo záchranařiny.

3. ročník Water Dogs Contest, Heroltice, 16.9.2012

Tento rok jsme se pořádání z jistých na těchto stránkách popsaných důvodů neúčastnily, takže jsme si jely jenom užívat. Počasí a výkony psů se daly hodnotit kladně. Dost zdlouhavou a pro diváky celkem nudnou se stala soutěž v potápění, kdy se z pravidel vytratil časový limit pro vylovení hračky. Nakonec i pro Týnu to mělo pozitivní stránku věci - i když se v pohodě potopila na čtvrtý schodek, hračka na pátém jí díky lomu vody pořád unikala a přeskakovala ji. No a protože páneček nebyl nucen vypadnout do minuty jako v předchozích ročnících tak si Týna svoji milovanou zábavu pořádně užila. Strávila by tam půl dne:) Odcházela tedy z potápění se 4.-5. místem. Skoky tím pádem začaly se značným zpožděním, naštěstí byly rychlejší, ale ani tady minuta na molu neplatila. Letos jsme si hopsly na vzdálenost 4,75 a 5,25 metrů, což stačilo na 6.-7. místo. V součtu bodů nám tedy náleželo 3. místo v kategorii M, Lenčiné Vikynce 2. místo v kategorii L. Vyhlášení ovšem "předčilo" naše očekávání. Vítězové jednotlivých kategorií a velikostí obdrželi své ceny a po právu vylezli na stupně vítězů. K vyhlášení celkového součtu pořadí - tedy titulů všestranného psa ale došlo jenom v kategorii nejmenších, střední a velcí byli odbyti s tím, že stačí vyhlásit prvního. Z pohledu diváka hodnotím jako trapas vidět na stupních vítězů jenom jednoho člověka, který je podarován pouze pohárem (byť sponzorské dary byly celkem štědré, soudě podle cen jednotlivých disciplín) a po výkonech ostaních neštěkl pes. Nebo že by to bylo tím, že by Týna a Viky měly nárok na bednu?:)

2. ročník Water Dogs Contest, Heroltice, 25.9.2011

V druhém ročníku se upravil z časových důvodů počet disciplín, a to na potápění a skoky. Přihlásilo se více psovodů, vyšlo krásné slunečné počasí, takže do soutěží nastoupilo 45 pejsků. Týna byla přihlášena mimo soutěž do nejpočetnější kategorie M. Potápění moc netáhlo, účastnilo se jen několik závodníků z každé kategorie, ale i tak byly vidět pěkné výkony. Týna se bez váhání potápěla postupně až na dno bazénu (tedy pátý schodek a ještě dál) a dokázala se jí vyrovnat pouze Lenčina Viky, která ale soutěžila v jiné kategorii. Jak už jsem ale psala, Týnin výkon se do soutěže nepočítal. Po obědě následovaly skoky, za mohutného povzbuzování téměř všichni pejsci skočili z mola. Vylepšily jsme si výkon z loňska, tentokrát délkou skoků 4,5 m a 5m. V součtu by to stačilo na šesté místo, na body by Týna svoji kategorii vyhrála. Nejenže byla překonána šestimetrová hranice, ale nejdelší skok měřil 6,25m, takže máme nový český rekord.    

výsledky WDC 2011.pdf (20,4 kB)                          

               (aasfsggethsdhhethwet                                                                                     fotky od Ládi ZDE  od Jany Vokálové ZDE  od Ivety Chomátové ZDE  od M+M Šveců ZDE           od Romany Deverové ZDE      

krásné video Martina Švece, kde se Týna potápí ZDE

Klubový závod v poslušnosti, KK Pedigree VFU, Brno, 5.12.2010

Zalíbila se nám nabídka kamarádek z Brna zúčastnit se klubového závodu v poslušnosti na cvičáku Veteriny. Ráno by psa nevyhnal, bylo tak mínus 15°C, ale nevzdaly jsme to a dorazily na cvičák. Pejsků bylo přihlášeno celkem hodně, kolem dvaceti startujících v kategorii štěňat a začátečníků a stejný počet v pokročilejších. My jsme se hlásily do nejvyšší kategorie závodníků, kterých se sešlo celkem šest. Nejprve současně závodily nižší kategorie, ostatní se buď posilňovali svařákem a zahřívali ve vyhrazené místnosti nebo průběžně chodili plnit úkoly do soutěže Extra (aport buřtu, megaunel na čas, odložení na dálku, hledání balonku a další zajímavé cviky). Na řadu jsme přišly po poledni, odcvičily a čekaly až pořadatelé spočítají dosažené body. S Týnou jsme obsadily třetí místo v Závodnících, hned za oběma výcvikářkami cvičáku, což jistě není žádná osuda:o). Dostaly jsme pár cen, včetně pohárku do sbírky a jely se domů pořádně zahřát.

Water Dogs Contest, Heroltice, 3.10. 2010.

Týna se stala druhým nejlepším všestranným vodním psem. První ročník tohoto netradičního závodu, po vzoru americké soutěže Dock Dogs se konal v Herolticích. Ve třech disciplínách soutěžilo cca 20 psů. Prvním oříškem bylo vytažení potápěcí hračky z vody, přičemž po úspěšném pokusu se hračka hodila hlouběji. Týně se dařilo, o první místo musela absolvovat rozstřel se svojí polosestřičkou Jaddynkou. Obě zvládly vylovit hračku postupně ze schodků i ze dna nádrže. Týna nakonec vyhrála pokusem potopit se ještě o pár centimetrů hlouběji. Druhou disciplínou byl lov sedmi aportů za jednu minutu, zde ji Jaddynka a pejsek Jim pokořili, sebrali více předmětů, Týna nahodila svoji taktiku "nemůžu si vybrat, který přinést". Ale i tak si dala rozstřel se zlaťákem Skeevem a skončila třetí. Královskou a nejvíce očekávanou disciplínou byly skoky z mola. Horký favorit kříženec Xenon potvrdil svoje kvality i skočil 5,5 metrů. Týna hopla 4,5 metru daleko, což stačilo na páté místo. Celkový součet bodů jí vynesl na druhé místo, takže si přebrala na stupních vítězů ceny a šla se sušit:o). Už se těšíme na další ročník.

TABULKA KOMPLETNÍCH VÝSLEDKŮ    ČLÁNEK JEDNOHO Z ÚČASTNÍKŮ    

Zimní závod v poslušnosti ZZO, Liga Olomouckého kraje, KK Přerov, 20.2.2010

Spojily jsme příjemné s užitečným a navštívily naše kamarády Blekouše v Přerově. Na cvičáku v Předmostí se konal závod podle NZŘ v kategoriích ZZO (bez speciálních cviků) , ZVV1 a ZVV2 (oboje beze stop). Spolu s Blackem a výmarákem Danem jsme nastoupili do nejnižší kategorie (bohužel v obou vyšších byly obrany, které neděláme), hodnotilo se 6 cviků každý za 10 bodů. Pořadatelé ve snaze "upravit" cvičební plochu (vyčistit od sněhu) vytvořili menší jezírko, kam si málokterý pes byl ochoten sednout nebo lehnout, takže tyto polohy se i při krásné chůzi u nohy ukázaly jako hlavní kámen úrazu. Týna také nebyla příliš nadšená z povrchu, ale nevadilo jí to tak moc jako například Danečkovi nebo jiným krátkosrstým plemenům. Z celkových 60ti bodů se jí podařilo získat 57, škoda toho jednoho bodíku za aport, kdy jí panička nevěřila a dala druhý povel k přinesení, jinak by se zařadila mezi 3 nejlepší, kteří měli 58 bodů. Bodík byl ještě stržen za chůzi u nohy a odložení vleže (opět jako při loňských ZZO si Týna přistoupla/přilehla vodítko a leh do vody byl pravda trochu pomalejší - bych to vodítko vyškrtla, akorát mate psa i psovoda, že neví kam ho zahodit, ale pes musí být při odložení dle řádu upoután). Pořadatelé se rozhodli udělat "rozstřel" a nechat každého ještě jednou přinést aport, šly jsme si tedy s Týnou a jednou vlčandou zabojovat o čtvrté a páté místo, aport se nám zdařil lépe, takže mezi 17ti účastníky Týna skončila s bramborovou medailí. No zase na to, že při oficiální zkoušce loni nahnala jenom 49 bodů a jely jsme si pro radost zasoutěžit dobrý:o).

Neděli jsme potom na oplátku strávili v Brně, kde jsme ještě trochu pilovali cviky na zkoušku RH-LA, dařilo se Týně i Blackovi, oba krásně našli a vyštěkali osobu na speciál.

Klubový závod v poslušnosti, KK Šlapanice, 19. 12. 2009

Zúčastnily jsme se závodu v poslušnosti, pořadaném pro členy KK Šlapanice. Všichni, kteří se v mrazivém ránu sešli byli rozděleni na štěňátka + začátečníky a pokročilé. Soupeřem v pokročilých nám bylo dalších šest psů. Začínalo se disciplínou přivolání na čas, kdy psíka pánečkovi někdo podržel a pes měl na přivolání co nejrychleji přiběhnout přes celou délku cvičáku. Týna nezaváhala a byla za dobrmankou druhá, o setinu rychlejší než hyperaktivec Ben. Dále jsme ve skupince předváděli chůzi na vodítku s obraty, změny tempa, chůzi bez vodítka s obraty, obraty na místě, polohy u nohy, štěkání na povel, odložení za pochodu vleže. Po zahřátí v klubovně následovala druhá část - aport a překážky (kladiny, kladina na sudech, houpačka, vodorovný žebřík, áčko a tunel). Třetí částí nakonec byly revíry kolem čtyř zástěn a vyštěkání osoby za zástěnou. Po obídku a ochutnání cukroví došlo na vyhlášení výsledků, body byly velmi vyrovnané, hyperaktivka Týna skončila třetí (155 ze 170 bodů, ovšem s nejvyšším počtem bodů za poslušnost) za malinko méně hyperaktivním Benem na druhém místě a výhercem se stal mazák Rek.