Práce/Work

13.-15.5.2016 Memoriál Jiřího Hvězdy, Podhradí nad Dyjí

Na tento závod jsem se hodně těšila a nezklamal mě. Krásné prostředí RS Luka, super lidi, figuranti i rozhodčí. První večer bylo na programu zadržení v místnosti imitující diskotéku - tma, hudba, stroboskop, mlha. Kira dovnitř vlítla hezky, provedla i zákus, ale potom se utrhla a už nezakročila, takže za nula, což dost zamrzelo..zvlášť potom při vyhlašování :) Druhou úlohou bylo noční hladké zadržení, kde prodala vše co umí. Následoval večírek, trvající do ranních hodin. V sobotu jsme začali "poslušností" - v tomto případě během agility, který byl velmi vtipný, spousta lidí včetně nás ho nikdy neběžela. Dále se šlo na revír v terénu s drobnou zákeřností, že si figurant po nálezu začal zpívat a odcházel. Výtržnost byla super, borci rabující auto a jeden z nich útočil - jen to pouštění zase za nula. Při doprovodu obou výtržníků došlo k přepadu zpoza chatky třetím pachatelem, i tohle bylo krásné, ale opět bez pouštění. Zajímavý cvik byl zadržení zloděje v chatce - pes se pouštěl oknem dovnitř, pachatel vyběhl ven, po výstřelu ho pes zadržel na útěku. Tohle bylo dokonce s pouštěním :) Následovalo hladké s uhýbáním, Kira neponechala nic náhodě a pěkně figurantovi nadběhla. Celkově si vysloužila 4. místo, což po úvodní nule bylo skvělé umístění. Navíc dostala pohár za nejlepší dámský výkon (žena i fena :) Následoval večírek s živou hudbou a v neděli jsme se už jen posbíraly jely domů. 

8.-10.4.2016 - Mezinárodní mistrovství republiky TART, Mělník

Po předchozím závodu jsem doufala, že se Kiře srovnaly hormony v hlavě a podá svoje "obvyklé" výkony. Jarní Mělník jsem absolvovala poprvé, takže netuše jaký to bude večírek jsem dorazila v pátek na učiliště. Začínalo se nočním přepadem, který byl docela dobrý, o figurantovi věděla už předem, body nás stála moje blbost, že jsem si nechala figuranta naběhnout až skoro ke mně. Prověřoval psy s bambusem v ruce a chrastícím kanystrem. Potom se šlo na noční zadržení, které bylo bez problémů. Následoval večírek č. 1, který jsem ukončila relativně brzy (asi ve dvě po půlnoci) a ráno nadávala na lidi, co šli venčit v půl šesté. Dopoledne se začínalo stopou, na tu jsme si počkaly až skoro do 12h, jako poslední ve skupině. Kira nasadila výraz "vím, že se tam nenažeru" a začala to flákat. Rozhlížela se po okolní krajině, sem tam si ověřila, že je na stopě a lomy byly véélmi volné. Předměty naštěstí nezazdila, jen u druhého si nelehla, což jí asi zachránilo ty body, jinak bych ji uškrtila (83 ze 100, takové Vánoce). Ze stopy se šlo na revír v terénu, u kterého jsem problémy nečekala, ale i tak se našly. Povinné bylo vyslání do každého směru nejméně 3x, proto ani ona ani já nechápala, proč rozhodčí trvá na dalších asi 4 vysláních - už při třetím vyslání o figurantovi věděla, ale poslechla teda povel na odvolání zase jinam... no co už, naštěstí vyštěkala hezky. Po návratu nás čekala poslušnost. Kromě tradiční nuly za vysoký žebřík (já si ho snad postavím doma) se zopakovala situace z podzimu - nula za metrovku s aportem, kdy se dáma rozhodla to zpátky oběhnout. Drobné srážky ještě za štěkání a druhý povel na polohu. Dál se šlo na obranu, začínalo se u prvního figuranta - prohlídka, výslech, doprovod, tohle bylo super. Z doprovodu do budovy figurant utekl, pes měl zadržet. Jelikož začalo pršet dost to psům klouzalo. Kirina to zvládla slušně, jen pár bodů dolů. Následovalo zadržení v místnosti, kdy hned po otevření dveří figurant hodil po psovi manžetu a vyběhl na něj. Celkově to bylo hodně rychlé a někteří nestíhali zákus. Kira se tu vytáhla, bez keců ho zakousla do břicha, takže plný počet. Naopak za nulu byla poslední disciplána dne - hlídání. Minutu uležela, ale problém má s pomalým odcházením figuranta. Nejspíš by cvik tak jako tak nedala, ale jako "bonus" se začali z budovy courat lidi, kteří se dívali na zákroky v místnosti (ne fakt nemohli půl minuty počkat) a ona začala koukat na ně. Večírek č. 2 byl ještě lepší, dokonce si vzpomínám, že mě donutli ke šlapání zelí. Odchod byl v podobných hodinách a radši po anglicku. Dopoledne se dodělaly poslední dva cviky - hladké zadržení a protiútok. Oboje super, jak to umí - při hladkém dostala figuranta na kolena. U protiútoku sice vzala blbé místo ringa, ale ustála to. Oboje ovšem bez pouštění, které musíme doladit. Celkově body vyšly na sedmé místo (z 25 závodníků), což v takové konkurenci považuju za super výsledek. Vyhrál Pepan (Rasty Naspo) s Jirkou a jejich výkon byl fakt krásná podívaná. 

26.3. 2016 O pohár starotsty města Strmilova, Strmilov

Jely jsme si zkusit závod, o kterém jsem našla info u loni, ale pozdě :) Ovšem to jsem netušila, že nejlepší dny hárání budou na madam tak působit, že si budu myslet kdo mi vyměnil psa. Nastupovaly jsme poslední, takže jsme měly možnost si dostatečně srovnat v hlavě třeba nabízené druhy aportu a vymyslet taktiku na netradiční překážky. Poslušnost ušla, ale vstala z odložení. Překážky v podobě proskoku okénkem dveří od auta nebo místo áčka hromada plechových barelů byly zajímavé. Aport byl na výběr ze tří přemdětů - bota (smrděla), sekera (asi metr dlouhá, zabila bych sebe, psa nebo rozhodčího), lahváč - tak jsem ho vzala. Bylo dost času ho natrénovat v lese předem. Revír v objektu dost psů nedalo, pro Kiru to bylo dobré, jen měla trrochu premiéru, že to byla "výška". Revír za plný počet. Z něho se se šlo na přepad, tam už začala být trochu nervní, ale i tak hezké body. Zadržení v místnosti bylo už špatné, překousla, nervičky, bída a děs. Zazdila to nulami za zadržení - přes klády, potok, zeď z pražců a krpál do kopce (i lidi šli po čtyřech) - pro ztrátu orientace a obecně zákus na prd. Orientace se ztrácela hodně, pes totiž po vyběhnutí z potoka už neviděl figuranta, ale auto a u něho lidi, co se dívali na zákrok, takže to nabral na ně. Protiútok taky nedala, utrhla se z ringa a přes bambus už nechtěla jít. Třinácté místo z patnácti není nic, o čem by se mělo psát, ale taky zkušenost. Nelézt s fenou, která má úplně jiné starosti na závody :)) 

17.11.2015 - zkouška RH-TE, Želiv

rozhodčí: Květoslav Štibora
 
Konečně jsme našly volný termín, kdy se dala složit záchranářská zkouška. Vyjely jsme společně se Světlanou a její Sárou o den dříve, přespaly v milém penzionu kousek od Humpolce a ráno se dostavily na hřiště v Želivi, kde se zkouška konala. Pořádání provázely trochu zmatky v organizaci, ale nakonec jsme tedy začínaly poslušností jako třetí dvojice v pořadí. Hřiště bylo podmáčené, ale místo pro odložení bylo celkem suché, i přesto se Kira rozhodla, že se odložit nehodlá. Po mém povelu a když jsem začala odcházet šla za mnou. Potom si ještě sedla, následně lehla a chvílemi se snažila plazit. Nebýt to na zkoušce, tak jí asi vykoupu v potoku. Chůze a skupinka ušla, ale taky jsem místy chtěla fenu upozornit, že už jako cvičíme. Později jsme zjistili, že někteří účastníci naprosto bez rozpaků chodili s pamlsky, které zřejmě také cestou padaly... no bez komentáře, když jim ten pocit vykonané zkoušky potom dělá dobře... Tunel, kladina i překážky byly bez problémů za plný počet, stejně jako nepříjemný materiál. Nesení taky zvládla v pohodě, za to jsem byla ráda, protože pomocníka neznala, navíc byl z řad handicapovaných, což Kira nemusí. Celkově tedy poslušnost 92 bodů ze 100, i když já bych nám dala minimálně o deset méně. Vyhledávání osoby bylo na můj vkus velmi jednoduché, pouze dvě místnosti se zjevnými úkryty (bedna, skříně), ale rozhodčí se rozhodl měnit dvě místa ukrytí, které si obtížností navzájem neodpovídala. Navíc úkryt s čerstvým pachem nechal zavřený, takže tím některým psům způsobil problémy s falešným značením. Než šla na řadu Kira, měnilo se poprvé umístění figuranta. Kira si ale s opuštěným úkrytem výborně poradila, prověřila pach a šla hledat dál. Vyhledáno měla během dvou minut a dostala za to 98 bodů ze 100. Celkem tedy 190 bodů ve známce velmi dobrá. Následně jsme čekali asi tři hodiny na vypsání dokumentů, někteří ovšem i tak měli údaje nesprávně. Světlaně se tolik nedařilo na vyhledávání, nevěřila Sáře, že tak rychle osobu našla, ale zkoušku také úspěšně složila. 

23.-24.10.2015 - Velká cena obranářů Mělník

rozhodčí: Roman Šonský a ??
Kiřin druhý obranářský závod se konal opět v Mělníku. Letos jsme se odvážily nastoupit do hlavní kategorie A, kde jsou veškeré obrany na ringo a poslušnost je také obsáhlejší. Začínalo se dvěma cviky obrany v noci, a to přepadem a zadržením na 100kroků. Přepad byl pěkný, rychlý a bez váhání, jen neměla tolik místa na rozběh, takže pár bodů ztratila. Vynahradila si to na zadržení na 100 kroků, kdy to vzala tak pěkně od podlahy, že složila firuranta na zem - za plný počet. Druhý den se začínalo likvidací výtržnosti v místnosti, navíc bylo mimo plán hodnoceno pouštění. Bez váhání figuranta zakousla, dokonce i na první povel pustila, takže i odtud dsi odnesla plný počet bodů. Následovala poslušnost, která se příliš nepovedla. Čekala jsem nulu za vysoký žebřík, ale nečekala jsem, že mě se nebude chtít vzdálit na volno s přivoláním. Chůze nebyla marná, ale rozhodčí se potom nemohl rozhodnout kam všude máme zatočit, tak jsme z toho začaly být zmatené obě dvě. Dost mě překvapilo, že prý měla rekaci na střelbu, no jestli znamená reakce, že se podívá směrem ke střelci, ale od nohy se nehne, tak nevím... to by museli mít reakci komplet všichni :) Zkonila ještě aport přes překážku, kterou zpět oběhla, v hodnocení TARTU je to čistá nula, i když aport přinesla. Zbytek cviků byl za plný počet. Dále následoval zbytek cviků z obrany, kde se jí hodně povela likvidace výtržnosti dvou figurantů v náhubku. Tento cvik jsme cvičili asi dvakrát, přechody na druhého pachatele obecně netrénujeme. Při prohlídce jsem udělala chybu já, když jsem jí nechala couračku (ve stylu mám vodítko, mám náhubek, tak už přece žádné pomůcky nemá :) ). Hlídání dvou pachatelů uležela, ale zbytek cviku nic moc - na druhého nepřešla, to vůbec necvičila, navíc ho měla za zády, a tudíž ho ani neviděla. Končilo se hladkým zadržením a protiůtokem, kde se zvlášť hodnotilo pouštění. Na hladkém ztratila jeden bod, ale dostala čistou nulu za pouštění. Protiútok byl fakt perlička nakonec, velké díky figurantovi a jeho zkušenostem, kdy ji musel protočit tak, že by si málem zlomila vaz. Za tohle zadržení dostala plný počet bodů, jen to pouštění zase nevychytala :) Celkově nám body stačily na 6. místo, ale rozhodně Kira udělala dojem.

15.11.2014 - zkouška ZZZ, Hodonín

rozhodčí: Pavel Svoboda
Dnes jsme se vydaly do Hodonína, kde naše brigáda pořádala zkoušky ZZZ a ZTV1. Já s Kirou jsme byly na "zetka" jediné. Stopa byla za 42 bod, foukal hodně vítr a bez předmětu. Poslušnost nebyla špatná, ale nedostaly jsme stejně jako ke zbytku zkoušky žádný komentář, takže netušíme za co byly srážky bodů - za 42b. Následovaly překážky za 46bodů a nakonec speciální cviky, za které jsme obdržely 42 bodů (tady tuším srážky za vrčení na nosiče, holt se Ondra dost nelíbil). Celkově 176 a známka dobře. 

1.11.2014 - Velká cena obranářů Mělník

Kira závodila ve vložené kategorii, která obsahovala poslušnost (chůze na vodítku, odložení vleže, 3 překážky) a obranu (revír v terénu, prohlídka, výslech, doprovod s přepadem a hladké zadržení na cca 80metrů). Začínalo se revírem, který se jí tak moc nepovedl. Vyběhla krásně do určeného směru a prohledala i to, kam ostatní psi nechtěli, dostala se ale daleko za pachatele a cestou zpět ji zaujal nějaký pach, musela jsem jim tedy důrazněji nasměrovat na další směr. Prohlídka byla pěkná, hezky hlídala a ležela, výslech taky. U doprovodu ztratila dva body za jeden další povel, přepad pěkný i s pouštěním, které ale nebylo povinné. Následovala poslušnost, kde se poněkud začichala u odložení vleže, které má jinak krásné. Poslední bylo hladké zadržení přes celé hřiště, u kterého dostala plný počet bodů, jako jedna ze dvou psů, kteřé takto ohodnotili rozhodčí. Celkově měla 131 bodů ze 150, což jí stačilo na 4.místo před kolegou Dinem s Frenkem. Mimo jiné jsem zde Kiře domluvila krycího psa, který se mi líbil už loni na závodu a zde skončil druhý v top závodu. 

29.10.2014 - atest služební kynologie

Kira dnes splnila v Dobroticích atest služební kynologie. Absolvovala poslušnost, vyhledání pachatele v terénu s následným označením, prohlídkou a doprovodem. Dále vyhledání pachatele v objektu, likvidaci výtržnosti (v náhubku), obranu psovoda při přepadu, zákrok v místnosti ("hospoda"), zadržení pachatele hladké a s protiútokem. Byl to náročný den a víme zase na čem dál pracovat, ale předvedla myslím slušně co se naučila. 

18.10.2014 - zkouška ZVV1, Skotnice

rozhodčí: Lenka Chmurová
Po nevydařené stopě na ZVV1 z minulého týdne (kdy předchozí kladeči vyhnali z terénu zajíce a i když jsem se snažila šlapat stopu mimo jeho dráhu jako naschvál nám to vyšlo přesně na první lom, pak i bez předmětů, takže body nestačily) jsme se pokusily znovu. Vůbec najít volné místo na zkoušce byl dost problém, ale nakonec jsme se vydaly do Skotnice u Příbora. Podmínky na stopu byly ideální, vyšší tráva, ale i tady různé koleje od čtyřkolky, zvěře... ale Kira asi měla zrovna geniální chvilku, takže stopu prošla nádherně, po půl bodech měla ztrátu jen za oba předměty (pomalejší lehnutí), za první lom (ověření) a jednou se pomotala na třetím úseku u nějakého pelechu zvěře. Poslušnost už tak hezká nebyla, Kira se rozhodla obejít metrovku směrem zpět, štěkat až na druhý povel (až se vynadívá kde co lítá) a ke konci už nechtěla dosedat. Ale i tak za 85 bodů. Obrany na neznámém place, neznámý figurant, umístění poslední makety dva metry od auta rozhodčí, ze kterého štěkal její pes a rozhodčí sama dost těsně u figuranta - to vše na obraně taky sehrálo roli, kromě nedocvičených maket a nervozity (mojí) - celkem za 86 bodů. Ale splněno, příští týden bonitace a hurá na další aktivity. 

4.10.2014 - zkouška BH, Otice

rozhodčí: Miroslava Tichá
Kira splnila zkoušku BH, povinný předstupeň pro IPO. Chůze na vodítku byla zpočátku nesoustředěná, čichala po zemi, po obratu se trochu srovnala, ale musíme na tom ještě zamakat. Zde dostala 13 bodů z 15, což byl velmi vstřícný pohled od paní rozhodčí. Chůze bez vodítka byla lepší, tady přišla o jeden bod. Odložení vsedě, vleže i dlouhodobé bylo za plný počet. Zkoušku dopravního ruchu taky ustála pěkně, nestihla si ani zaštěkat na cizí fenu ve skupině. Potom jsme si ještě cvičně kously na ZVV1 na cizího figuranta a na ringo.