Týnina nožka

V prosinci 2013 Týnečka začala kulhat na pravou zadní nožku. Nejdřív jsem myslela, že se někde při tréninku bouchla, dostala tedy klidový režim, v sutině hledala jen osoby bez nutnosti skákat apod. Kulhání se nelepšilo a na kosti jsem nahmatala zbytnění. 9.12. jsme se tedy vypravily k MVDr. Snášilovi do Brna, který udělal rentgen, ale nic na něm podezřelého kromě artrózy neshledal. Týna dostala Metacam na bolest injekčně a také s sebou domů do žrádla. Zabral a bylo jí lépe. Cena vyšetření: cca 1000Kč.

V polovině prosince po prvním sněhovém poprašku se kulhání vrátilo, přičítala jsem to špatnému doskoku nebo naražení Gwenynky do Týny při blbnutí. Jelikož předtím Metacam zabral požádala jsem veterinářku v práci o něco podobného. Dostaly jsme Norbrook 50mg na cca týden. Teprve později jsem se dozvěděla, že to není na bolest, ale antibiotika a jsou v dávkování na 3kg psa. Cena: 200Kč.

27.12. 2014 kulhání neustupovalo, noha byla teplá, nárůst na kosti se zvětšil. Mvdr. Snášil neordinoval, vydaly jsme se k jinému ortopedovi Mvdr. Nešporovi. Udělal několik rentgenů - kyčle a páteř, prohmatal kolena a stanovil subluxaci pravé kyčle a spondylózu dvou obratlů. Týna dostala injekčně kolagen do kyčle, silná chondroprotektiva a antibiotika. Zakoupila jsem i vitamím C, který dostává v dávce 2000mg na den. Cena: 4300Kč, vit. C 200Kč.

2.1. 2014 opět u Mvdr. Nešpora, s prosbou o rentgen hlezna, které se mi nezdá kvůli kostními zbytnění. Stav stále stejný. Na bočním snímku bylo vidět, že povrch kosti opravdu nemá standardní tvar. Snímek shora byl vyhodnocen jako bez nálezu. Doporučeno pokračovat v antibiotikách a kontrolní rentgen za 14dní. Podezření na zánět kosti. Cena: 2400Kč.

7.1. 2014 Zemřela Gwenynka (i když to s Týninou nohou nesouvisí, s jejím psychickým stavem určitě ano). Cena nevyčíslitelná, na veterina 2400Kč.

8.1. 2014 Stav se nelepšil ani po braní antibiotik. Nárůst na kosti se sice nezvětšoval, ale Týna kulhá stále víc, občas nohu nepoužívá vůbec. Jelikož se tím velmi zatěžuje levá zadní zvolila jsem opět jiného veterináře. Na VFU udělány rentgeny nohy shora a z boku. Při bočním pohledu je opět vidět narušený povrch kosti, na horním pohledu prý nic. Dále uděláno sono, kde se pokoušíme odebrat vzorky jehlou z míst, které vypadají, že obsahují nějakou jinou tkáň. Výsledek z laboratoře hlásí zánětlivé buňky. Nasazena dvoje antibiotika, meloxycam na bolest. Cena: 1900Kč + 600Kč léky. Meloxycam po 3 dnech došel, v Ostravě sháním další - cena 150Kč.

21.1. 2014 Kulhání stále trvá, ale aspoň na nohu došlapuje. Naprosto neprofesionální jednání ze strany mladé ortopedky, které snad ani není možné komentovat. Kontrolní rentgen ukazuje téměř stejný stav při bočním pohledu, ale při pohledu shora černá díra v kostech. Nová diagnóza - rakovina. Možnosti: amputace, kostní štěp, chemoterapie. Všechny odmítám, protože amputaci ani štěp by neustála druhou nohou. Jediné řešení je ulevit od bolesti. Pokračujeme tedy v podávání meloxycamu a k tomu podle potřeby kapky nebo tablety tramal. Cena: 450Kč vyšetření, 1000Kč léky.

Nechci se vzdát tak snadno, hledám podobné diagnózy a co lidé použili. Objednávám z Ameriky Hepalin, dvěma různými cestami. Než přijde do ČR objednávám ho ještě v Praze. S okamžitou platností Týna přestává jíst granule a přecházím na syrovou stravu. Telefonuju na Slovensko, kde mají registrovaný Theranekron. Cena základních doplňků: 500Kč.

Rentgeny:

Detail:

24.1. 2014 jedeme do Bratislavy. První dávka Theranekronu podána na místě, další 4 s sebou domů. Veterinářky se dívají na rentgen a vyslovují názor, že pro případný osteosarkom není typické, aby přeskakoval na více kostí, mohl by to také být chondrosarkom nebo chondromyelitida. Nic nepokazíme antibiotiky, které cíleně na kosti působí. Kupuju tedy Dalacin na 14dní. Cena: 29Euro (840Kč).

27.1. 2014 návštěva u homeopatky MVDr. Müllerové. Kontroverzní názory nás neodradily, nemáme co ztratit. Kromě těžko popsatelné konzultace zahrnující vyslání energie do nohy, rozbor situace nejen u psa, ale i u mně vyčtené z ruky dostáváme namíchaná homeopatika. Cena: 750Kč.

10.2. 2014 V současné době Týnin stav vypadá dobře. Chodí, běhá, nosí klacíčky, provokuje ke hře, raduje se. Nekulhá téměř vůbec, ale pohyb je úsporný na obě zadní nohy. Další dávka masa a doplňků dorazila a zkrmuje se. Nasazen Artemisin, olej ze žraločí churpavky atd. Cena: Maso a doplňky (olej z tresčích jater, pivovarské kvasnice) 700Kč (zelenina, která tvoří část krmné dávky se nějak nedá vyčíslovat, počítám cca 50kč na týden), olej ze žraločích jater 580Kč, Lignisul 560Kč, Betaglukan 490Kč, Artemisin z ČR 1700Kč, Artemisin z USA 2700Kč, Artemisin z USA (cesta přes soukromou osobu) 40dolarů - 800Kč. Proč trojí Artemisin? Varovali mě, že z webu hepalin.com nemusí zboží dorazit úspěšně, protože neprojde přes českou celnici. Člověk by tedy sice zaplatil peníze, ale byl by bez přípravku. Po objednání mě napadla jiná cesta - využít známe a kamarády v USA, kteří přípavek zakoupí a pošlou přímo. Poštěstilo se a dostala jsem nabídku, že jedna ochotná osoba poletí do ČR a může vzít lék s sebou. Opět je tu riziko, že např. na letišti přípravek neprojde kontrolou. V tomto případě jsme objednali silnější verzi 200mg účinné látky (z hepalin.com jen 100mg). Doba dodání v obou případech z Ameriky byla potencionálně "velmi" dlouhá (i 14 dní je hodně). Bereme tedy zatím český výrobek, který vyrábí vetcentrum v Praze Stodůlkách. Podány už 4 dávky Theranekronu a stále pokračujeme v braní antibiotik Dalacin.

18.2. 2014 Stav stále stejný - občas kulhání, jindy nadšení pro cokoliv - od klacíčků po jednoduché hledání osoby, hrabání při hledání kešky... prostě radost ze života. I tak je vidět změna, Týna víc odpočívá a spí. Těžko říct, zda je to nemocí, věkem nebo tím, že tu není Gwen... Theranekron jsme vybraly všech 5 dávek, Artemisin dáváme v dávce 200mg na den, k tomu další podpůrné přípravky ve fromě minerálů, přirozené stravy. Hepalin z Ameriky přišel v pořádku, celnice ho pustila. Stejně tak v pořádku dorazil přípravek od soukromé osoby, takže na nějaký čas jsme zásobeny. Počasí slibuje, že budeme moct začít plavat, tak se těšíme aspoň na nějakou aktivitu. Cca po 14 dnech až měsíci se chystáme na kontrolní RTG, abychom viděly postup v kosti nebo zda režim má alespoň trochu účinek.

9.3.2014 K doplňkům stravy jsme přidaly ještě Sanicel a "Kočičí dráp" - výtažek z rostliny Vilcacora (260Kč). Týna dobrala antibiotika. Stav vypadá pořád stejný, v současné době bez kulhání, ale pohybuje se na vycházkách chůzí, rozběhá ji pouze klacíček, kamarádi nebo aport. K tomu všemu má Týna novou kámošku a parťačku Kiru, takže snad to bude působit pozitivně :)

15.3.2014 Před 2 dny jsme byly na kontrolním RTG. Snímkovali jsme hrudník pro případný nález metastáz, který je zcela čistý. Dále potom nohu, u které je vidět změna - snad kalcifikace? , doufejme, že po podání Theranekronu, který by takto měl působit. Ohledně růstu je prý vidět mírný postup, ale velmi pomalý. Stejně tak jsem se dotázala na teorii, že osteosarkom většinou nezasahuje více kostí a bylo mi řečeno, že je možné, že se jedná o jiný typ nádoru (zasahující kloub) - což se dá potvrdit jen biopsií, která buňky pojmenuje. Jiný typ nádoru by ovšem dával jiné možnosti co se týká rychlosti postupu a metastáz. Rozhodla jsem se podat další kůru Theranekronu, jelikož se jedná o přípravek na bázi homeopatika, které nemá omezené dávkování (dáme ale opět kůru 3-5ti injekcí a po pauze ccca měsíc zopakujeme). Cena: 860Kč RTG, 700Kč meloxycam, 180Kč vit. C.

Rentgeny:

Detail:

Obecná debata o tom, proč nádor vznikl. Samozřejmě díky plemenné dispozici se dá usuzovat na vznik bez jakékoliv příčiny. Stejně tak je zde ale možnost, kterou vyslovil veterinář, že Týnina práce v sutinách, neustálé otřesy, oděrky (jen tenhle magor brzdí před aportem tak, že vysune podvozek a jede po zadní straně nohy, což na štěrku nebo jiném tvrdém povrchu způsobí odřeniny až do krve) mohly způsobit v kosti mikrotraumata, kterými se kost oslabila, mohla sem vniknout infekce z oděrek a působením těchto vlivů se zvýšilo riziko pro změny buněk.

22.3. 2014 podána další dávka Theranekronu, máme ze Slovenské kliniky "zásobu", která nám vydrží na tři kůry po pěti dnech, vždy s měsíční pauzou mezi nimi. Cena 12 Euro (=cca 240Kč).

2.4.2014 doplňujeme zásoby kloubní výživy - přestali vyrábět Lignisul, vyzkoušíme chondro Alavis triple blend (740Kč.), který by měl vydržet dlouho. Druhá lahvička Sanicellu 400kč. Přišel mi mail od MVDr. Štourače, podle jeho názoru se také nejspíš nejedná o osteosarkom, což je už třetí veterinář, který vyslovil tento názor. Vzhledem k nečekané změně programu jsem opět musela přesvědčit ostravské veterináře, že je bezpečné prodat mi dávku meloxycamu (230Kč). 

22.4.2014 Týnečka chodí i běhá velmi slušně, nechci být přílišný optimista, ale pokud by jí minimálně takový stav vydržel do léta možná vždy před uzávěrkou zvážíme přihlášení na závody RHWB. Riziko zde bude samozřejmě u poslušnosti na suchu - chůze a také je nutné zvážit námahu při plavání za člunem. Pokud to nepůjde zůstanou nám aspoň pachové práce ve vodě - cadavery na ZVP/C a ZVP3. Rozhodla jsem se,že pojedu do Chorvatska, jednak kvůli nabrání kondice, kvůli dovolené a odpočinku a také kvůli tomu, že už se tam Týna možná jindy nedostane, takže začátek června strávíme plaváním v moři. Týna bude cvičit jen s omezeným režimem, napůl s Kirou. 

26.5.2014 Dlouho jsme nepsali, což je jedině dobře. Týnečka chodí hezky, běhá když chce, plave jak to jen jde, jen ji nepouštím skákat a odrážet se u vody. Stále pokračujeme v podávání přírodních přípravků, které bere každý den. Je to sice finančně trochu náročenější, ale stojí to za to. Chystáme se do Chorvatska, kam pojedeme koncem měsíce května. Týna bere druhou sérii Theranekronu, po plavání uděláme opět rentgen nohy. Náklady za poslední měsíc: Sanicell 410Kč, Loxicom (meloxycam) 1050Kč, očkování 250Kč. 

24.6.2014 Opět zpráva za delší dobu. Týna chodí pěkně, sice si odřela levou nožku a při její chtivosti nějaké aktivity se hojí pomalu. Byly jsme v Chorvatsku, zaplavala si krásně, nabrala nějakou kondici a užila si dovolenou. Bylo potřeba dokoupit nějaké léky, Betaglukan a vit. C. - 770Kč. Rentgeny jsme zatím odložily na červenec, nějak nám nezbývá čas :) Absolvovala také ošetření Dornovou metodou, cena 500Kč. 

21.7.2014 Týnin stav je stále stejný. Absolvovaly jsme opět kontrolní RTG, nejspíš už naposledy na VFU v Brně, protože zdejší přístup k "zákazníkovi" mě opravdu přestává bavit. Nicméně i přes tyto výhrady jsme ze snímků viděli, že stav nohy je stejný, ne-li mírně lepší. Tedy, ne že by případná rakovina byla vyléčena, ale každopádně nepostupuje, kost se trochu vyhojila a změny na ní jsou mírnější než z prvních snímků. Hrudník i břicho je stále čisté. Nechala jsem udělat i levou tlapku, abych viděla jak je na tom, vzhledem k vyšší zátěži po celý život a teď, když Týna trochu pravou odlehčuje. No artróza tam je na vyšším stupni, ale nic tragického. Týnečka taky absolvovala závod ve vodní záchranařině, zde bylo ovšem vidět, že není zcela v kondici. Odplavat zvládla, ale oproti loňskému roku je vidět, že se trochu rychleji unaví, což přičítám spíš menší kondici než našemu problému. Každopádně jsem rozhodnutá, že dokončí pouze ty akce, které jsou v nejbližším měsíci a dál už se bude věnovat pouze oddechovým činnostem a kondičnímu plavání. RTG na veterině: 1400Kč, Meloxycam: 800Kč, Sanicell: 400Kč. 

3.8.2014 Týnečka dokončila závod Český pohár vodních prací, dnes se měla účastnit ještě Euro Cupu, její účast jsem ale zrušila. Včera jsme převzaly od kamarádky Evy 4 balení Artemisinu, dovezeného přímo z Ameriky. Moc děkujeme za ochotu a dovoz. Také jsme začaly přidávat loupané konopné semínko a Biosil, protože holky hodně vylínaly tak chci podpořit znovuobnovení srsti. Artemisin: 3100Kč, Konopné semínko 240Kč, Biosil: 120Kč. Druhé ošetření Dornovou metodou 500Kč.

11.8.2014 Kamarádka Nikol nám dovezla další Theranekron ze Slovenska. Dnes jsme začaly další kůru. Také jsme dokoupily vit. C. a Vilcacoru. Theranekron: 340Kč, Vilcacora a Vit.C: 380Kč.

30.9.2014 Opět jsme doplnily zásoby Betaglukanu, Sanicellu, Biosilu, Alavis Triple Blend. Cena dohromady 1400Kč. Týnečka je veselá, chodí bez problémů, nožka je stále stejná. Vysadili jsme už před časem Meloxycam, není vidět rozdíl, takže si léky na bolest necháme na později. 

26.12.2014 Dlouho jsem nepsala aktuální stav Týny. V listopadu byla asi 10 dní krize, myslela jsem, že už bude jenom hůř, ale asi to nesouviselo ani se zdravotním stavem a Týnečka je opět na svém stálém stavu - šetří se, občas si zaběhá, pro aport by se přerazila, ale tento pohyb jí koriguju. Žere krásně, musím ji i ubírat, protože jí chutná maso až moc :) Do naší smečky přibyla fenečka Iris (nedokázala jsem si představit, že bych byla bez flata) a tak má možnost se Kira pořádně vyřádit a "neobtěžuje" tím Týnu. V mezidobí byly naše náklady na vit. C, Betaglucan, Biosil ve výši 1200Kč. Pro očistu jater jsem koupila ostropestřec výlisky 80kč, taky jsem nasušila šípkové plody, které mají velké množství vit. C, ty byly jen za cenu mých podrápaných rukou :) V lednu nebo únoru se opět vydáme na kontrolní RTG. Panička si udělala kurz Dornovy metody, aby si mohla psice ošetřovat podle potřeby.