Deníček vrhu B/ Litter B diary

FOTOGALERIE VRHU B / LITTER B GALLERY

1.5.2017

Koukám, že jsem minule zapomněla stránku zveřejnit, takže aktualizace je trochu pozdní :) Ve volných dnech k nám chodí různé návštěvy s dětmi i pejsky, štěňátka se na ně vždycky vrhnou s velkou radostí. Venku ve výběhu i v boudě jsou už jako doma. Včera vyzkoušeli i volný pohyb po zahradě, kde měli kámoše dospělé psy, co chvíli jsme je počítali, zda některý nechybí, ale krásně si pohráli a prozkoumali co se dalo. Přišla nám přidlená tetovací čísla, takže v sedmém týdnu budou označeni do ouška čísly 5260-5266, což zhruba vypovídá o tomm, kolik flatů bylo v ČR zapsáno do plemenné knihy (reálně už samozřejmě všichni nežijí). Iriska už je krmí vestoje, má to pro ni výhodu, že kdykoliv může odejít :) ale mlíčko už jí pomalu ubývá, taky už jí to určitě od piraní docela bolí. I naše prsty by mohly vyprávět... Nafotili jsme první postojové fotky, zatím štěnda moc nespolupracovala, přece jenom je to nová zkušenost, ale budeme pilně trénovat. 

26.4.2017

Konečně se počasí umoudřilo natolik, aby štěňátka mohla vyzkoušet výběh na zahradě. Zpočátku se tvářili, že se tam bojí, ale po chvilce už řádili. Chtěly jsme s Leilou sledovat, jaké mají chody, ale bylo to zcela nemožné, protože prckové nehodlali slušně pobíhat, ale skákali jako klokani. Pomalu přestáváme dělat z granulí kaši, protože zubiska mají už velmi slušné, takže je budou muset začít používat. Objednali jsme i vhodné maso, takže vyzkouší obě varianty krmení. Oboječky už jim pomalu začínají být malé. Všichni váží více než 3 kg. 

22.4.2017

Prckové rostou jako z vody, mají už zoubky, takže směle okusují nejen sebe navzýjem, ale i Irisku, které se to samozřejmě moc nelíbí, ale je to trpělivá matka, tak jim to promíjí. Absolvovali už druhé stříhání drápků, což byl docela boj, protože držet štěně, které mi okusuje všechna dosažitelná místa a přitom se trefit a neustřihnout moc velký kus drápku je docela fuška. Štěňáta chodí socializovat 2 letý synoveček, kterému se malí pejskové moc líbí. Dostali také svoje první pořádné jídlo, granulky rozmočené na kaši. Zpočátku se na ni moc netvářili, ale nakonec se rozhodli, že jsou lepší plná břicha než hlad. Lepší chuť prý měla kaše granulek s kozím mlékem, tam byly mističky vylízané dočista. Bedna už jim nestačí, takže se pomalu přesouvají do připraveného hřiště mimo bedýnku, kde mají různé zvukové a pohybové atrakce, které budou rozvíjet motoriku a uspokojí jejich zvědavost. Jakmile se trochu oteplí půjdou vyzkoušet zahradu. Váhy se pohyují mezi 1800 gramy, někteří tlusťoši (kdo jiný než hnědý :) mají hodně přes 2 kg. Všechna štěňátka jsou rezervována. 

17.4.2017

V sobotu i v neděli jsme přivítali první návštěvníky z řad budoucích majitelů štěnátek. Štěňátka začínají být čím dál akčnější, vždy po jídle je ta nejlepší doba na hraní, okusování, vrčení a podobné akce. Počasí zatím moc nepřeje, je zima, takže výlety ven zatím odkládáme na trochu lepší počasí. Ale už mají nachystáno rozšíření svého působiště ven z bedýnky, kde se budou moct realizovat. Začali hezky chápat venčení mimo pelíšek, ve většině případů se jim podaří doputovat na noviny, kde se vyvenčí. Na větší forcení opět musím počkat na pomocnou ruku, protože moje přítomnost vyvolá zrychlený přesun a tedy nic moc kvalitního nelze vyfotit. Váhy se pohybují mezi 1,5 - 2 kg, samozřejmě stále vede pan hnědý. 

14.4.2017

Štěňátka rostou jako z vody... no u pana hnědého bych skoro řekla i jen ze vzduchu, protože nepochopím, kde nabral téměř 1900 gramů :) Začínají z nich být opravdoví psi, jakmile se vzbudí nebo uslyší zvuk hned nastraží ušiska a hrnou se ke vchodu do bedýnky. Ti zdatnější už dokonce vyšplhali na okraj a ven, takže jim brzy zvětšíme životní prostor i kolem bedýnky a venku ve výběhu za hezkého počasí budou moci objevovat nov poznatky. Také jsem bedýnku přeorganizovala na zónu spací a zónu venčící. Celkem se jim daří se na vyvenčení přesunout na noviny :) Začínají se navzájem okusovat, krátce vrtí ocásky, i když ještě neví proč... okusují mámu, její ocas, nohy, noviny.. co jim přijde pod čumáček. Začínáme vítat postupně různé návštěvy, aby štěňátka byla pořádně vymazlená a zvyklá na běžné ruchy domácnosti. Volný je stále jeden pejsek. 

10.4.2017

Novinky z bedýnky jsou opět tady. V sobotu prckové dostali první odčervení, v neděli s pomocí jedné budoucí paničky absolvovali větší focení (fotky najdete v galerii) a první osahání trávníku a vůbec zahrady. Sice to bylo jen na chvilku, ale začínají pochodovat zdatně, takže v případě hezkého počasí postupně budou venku trávit více času. Váhy stále jednoznačně vede pan hnědý, který už má téměř 1,5kg. Na zamlaskání nebo jiný zvuk u bedny nastává hemžení, kdy se štěňátka snaží najít zdroj zvuku a v naději, že je to jídlo se tam přesunují. Volný je aktuálně poslední pejsek.

5.4.2017

Černý kluk s hnědou stužkou překročil 1 kg váhy, je to opravdu tlusťoch. Těsně za ním zaostává jen o kousek slečna žlutá a růžová. Dnes měly prvenství holky - růžová a žlutá už začínají otevírat očka. I pohyb všech je více koordinovaný, připomínají děti, když pasou koníčky - zvednutá hlava a sunou se celkem rychle vpřed. Začínám je podezřívat z výborného nosu, protože jakmile přijdu já nebo feny k bedýnce některé ze štěňat začne větřit a hned se přemisťuje směrem ke zdroji. Zvukový repertoár jim také narůstá, sem tam to vypadá jako vrčení nebo štěk. Byly odeslány dokumenty se jmény, takže začalo řízení, které vůstí vydáním průkazů původu. Také jsem jim objednala nějaké hračky do nových domovů. Volní jsou zatím stále dva pejskové, kteří čekají na ty pravé rodinky. 

2.4.2017

Téměř všechna štěňátka už se blíží dvojnásobku své porodní váhy a rychle pracují na tom, aby z nich byli praví cvalíci. Stále je jejich hlavní činností spát, jíst a kňourat. Iriska už tráví víc času mimo bedýnku a snaží se dospat, co v průběhu týdne zameškala. Kiře občas dovolí štěňátka "umýt", hezky si umí práci rozdělit a vybrat tetičku :) Stále platí za největšího uřvance pan modrý, který dává svoje názory najevo hned a pěkně nahlas. Během pár dní by se jim už mohly začít otevírat očka. I chůze-plazení už je jistější a docela rychlé, takže si musíme užívat chvil, kdy neběhají jako střely. 
Štěňátkům byla vybrána jména (do 10 dnů od narození semusí poslat na klub) - holčičky na přání majitelů budou: Bushmills Honey, Baileys, Bloody Mary. Pejskové: Bowen, Bourbon, Blackwell a Bacardi. Spojili jsme podmínku pojmenování podle písmena abecedy a zároveň použili model jiných zemí - jména podle tématu, v našem případě alkohol :)

29.3.2017

Byla založena galerie, kam budu postupně přidávat fotky. Štěňata hezky přibývají na váze, Iris už opustilo první "nadšení" a neleží s nimi celý den v bedně, když se chce vyspat, jde pryč :) Modrý pejsek se zatím jeví jako největší uřvanec, jeho jekot je nezaměnitelný. Zdatně mu sekundují červená a růžová fena. Naopak pohodář je jedináček hnědáček, ten spokojeně leží i sám, pohodová je u fenka se žlutou stužkou. Tak uvidíme, jak se budou povahy měnit s přibývajícícm věkem. Po předběžných rezervacích se zdá, že k dispozici zbývají dva psíci, buď v kombinaci černý a hnědý nebo dva černí. 

28.3.2017

Štěnátka přišla na svět v neděli 26.3., jen byl trochu "fofr", takže nový příspěvek až nyní. Iris začala rodit po poledni, do té doby jen teplota nasvědčovala, že by to mohlo být ten den, vyvrátila zažité zkušenosti, že fena před a během porodu nežere. Pět štěňátek přišlo na svět bez problémů, potom už byla Iriska vyčerpaná a pejsek nachystaný přijít na svět taky nespolupracoval. Museli jsme tedy vytáhnout z nedělních zpráv veterináře, s jehož výraznou pomocí se nakonec podařilo obě zbývající štěňátka zachránit a navýšli počet na konečných sedm prcků. Porodní váhy byly docela vysoké, kromě jednoho pejska měli všichni mezi 420-450g. Máme tedy tři černé fenečky, tři černé pejsky a jednoho hnědého pejska. Všichni už se z porodu otřepali, krásně se hlásí o jídlo a pozornost, Iris má mlíčka dost a hezky se o mimča stará. Kira moc chtěla pomáhat, ale bude si muset počkat na vlastní nebo až začnou Irisce lézt na nervy. 

23.3.2017

Podle "těhotenského kalendáře" je to dnes 61. den březosti Irisky a zakládám deníček, aby naši příznivci mohli sledovat vývoj vrhu B. Jako obvykle jsme se dočasně s psíky přestěhovali kousek za Brno, kde máme k dispozici domek se zahradou, tedy ideální místo pro odchov prcků. Dnes dopoledne jsem Irise naměřila teplotu 37.5°C, takže uvidíme, kdy se štěňata rozhodnou, že je ten pravý čas vykouknout.