Cena štěněte s PP/Puppy price

Cena štěněte s PP – plemeno flat coated retriever

(pozn. aktualizace cen v 1/2023, ceny se mohou lišit)

Prezentuji zde pouze můj osobní názor a pohled na problematiku, takže mějte na paměti, že CENA JE VŽDY URČOVÁNA CHOVATELEM.

Každý, kdo se rozhodl koupit si štěně jistě narazil na situaci, kdy ve všech inzerátech je napsáno „cena dohodou“, případně „v textu“ (kde nic nenajdete) a budoucí majitel štěňátka tedy nemá absolutně žádnou představu o ceně. Nastává potom začarovaný kruh, kdy zájemce zavolá či napíše chovateli a jeho jediný dotaz je kolik štěně bude stát. Zákonitě se dobrý chovatel po tomto dotazu urazí a vyhodnotí zájemce jako nevhodného, když ho zajímá jen cena. Dovolím si zhodnotit situaci z pohledu obou stran.

Jakožto zájemce o štěně jsem narazila na stejnou situaci. Vrhy bez PP v té době nebyly v inzerci, aby člověk mohl porovnat cenu (bez PP bývá přibližně poloviční, ale není to pravidlem jak bude rozvedeno dále). U inzerovaných štěňat cena nebyla uvedena. Na webových stránkách se také cenu většinou nedozvíte, maximálně zde může u štěněte být poznámka, že bude prodáno jako „pet kvalita“ tzn. je vhodné na mazlíka a cena bude nižší. Všechny možné informace o matce i otci jsem si přečetla u inzerátu. Tedy pak už opravdu jediné co chybělo ke kompletní představě o černé kuličce doma na gauči byla jeho cena. Zvolila jsem cestu, kterou doporučuji všem zájemcům o štěně – a to telefonát (či mail), kde nebude pouze strohý dotaz na cenu, ale krátce jsem představila sebe, jaké mám zkušenosti se psy, jaké mám plány se štěnětem a potom dotaz na cenu. Věřte mi, že takový dotaz chovatele neurazí. Vám zabere 5 minut času a chovatel uvidí opravdový zájem a jistě rád odepíše.

Pokud jako chovatel denně zvednu 10 hovorů a zazní věta: „Dobrý den, za kolik máte ty štěňata?“ je to pro mě známka nezdvořilosti a nedostatečného zájmu o štěně. Stejně tak většinou neodpovídám na SMS zprávy či pouhé prozvonění. Smlouvání o cenu či požadavek, že PP zájemce nepožaduje a chce slevu je pro většinu chovatelů nepřípustný. Zájemce může zkusit vysvětlit jaké pohnutky ho vedou k pořízení psa a proč by se mu zdála cena vysoká, ale např. hra na city (je to pro postižené dítě, slitujte se) většinou nevyvolá kladnou odezvu. Stejně tak málokterý chovatel přistoupí na prodej štěněte na splátky.

Rozmohl se nám u takový nešvar - zájemce napíše zprávu, mail a chovatel na ni obsáhle odpoví... a ... ticho. Zájemce třeba vyhodnotí, že jeho zájem pominul, rozmyslel si to, našel štěně jinde, cena se mu zdá vysoká apod. Jen to nějak zapomene sdělit chovateli, který si dal tu práci s odpovědí, věnoval tomu čas, který mohl strávit třeba péčí o štěně. Základní slušností by z mého pohledu byla i pouhá stručná zpráva typu "děkuji, není to to, co hledám". Osobně si člověka, terý se neobtěžuje odpovědí spíše zapamatuju a už se nikdy nebudu obtěžovat mu odpovídat ani na tu první zprávu. Stejně tak je základní dovedností se do mailu podepsat, zvláště pokud máte anonymní adresu "zelenazaba@seznam.cz". Tak jako sama netajím svoje jméno, víte s kým budete jednat, tak to stejné bych ráda věděla i já. 

Cena štěněte je ovlivněna mnoha okolnostmi. Rozeberu zde nejčastější faktory, které cenu navyšují nebo naopak snižují. Je to ovšem přehled pouze orientační a konečné slovo v ceně má vždy chovatel.

Cena FCR v České republice se pohybuje okolo 25-40 000Kč, v případě drahého zahraničního krytí i více.

Nejčastějším faktorem navýšení ceny za štěně je případ, kdy majitel feny jede krýt do zahraničí. Obecně platí, že za krytí se většinou účtuje cena obvyklá pro jedno štěně (v ČR tedy cca 15 - 20 000Kč, pes importovaný do ČR ze zahraničí i výše, v zahraničí se můžeme pohybovat v cenách 1200-2000Euro), ale opět si cenu určuje majitel krycího psa dle vlastního uvážení. Velmi často v poslední době majitelé psů aplikují model, kdy si za skok/nakrytí feny vezmou jednorázový poplatek (v ČR 1500 -3500 Kč dle kvality psa) a poté účtují poplatek za každé ochované štěně (např. ve věku 6-8 týdnů) opět v určité výši. 

Dalším faktorem může být barva psa. U FCR pracujeme pouze s dvěma (respektive třemi) barvami, kdy hnědé štěně může být dražší než černé. Jelikož se již vyskytla ve vrzích žlutá štěňata musíme počítat i s touto barvou, která je ovšem nestandardní. Zde záleží na chovateli, zda bude prodávat štěně jako do chovu nevhodné, tedy se cena může dostat na ceny flatů bez PP nebo pojme žluté štěně jako raritu a prodá ho za plnou cenu nebo dokonce ještě cenu navýší.

Významný je počet štěňat a rozložení pohlaví ve vrhu. Často se můžeme setkat se situací, kdy jsou fenky draží než pejsci, protože fena se potencionálně může do budoucna uplatnit jako chovná fena, kdežto pes nemusí za svůj život krýt vůbec. Naopak pokud se narodí např. 1 pes a 8 fen může to cenu fen snížit. Cena štěněte může být vyšší pokud je ve vrhu malý počet štěňat (1-3).

U starších štěňat se můžete setkat s rozdělením na „show kvalita“ a „pet kvalita“. Nelze zaručit, že konkrétní štěně bude vyhrávat v budoucnu výstavy, ale zkušený chovatel umí vidět ve stavbě těla předpoklady pro výstavní úspěšnost a naopak. Výstavně úspěšní rodiče mohou cenu štěněte zvýšit.

Rodiče vrhu, kteří jsou úspěšní v pracovní činnosti, složili vyšší zkoušky nebo se umisťují dobře na soutěžích také mohou cenu ovlivnit směrem nahoru, jelikož zde je předpoklad, že štěně zdědí vlohy k práci. Tento faktor je sice diskutabilní, protože pracovat dobře by mohl každý pes, pokud by majitel věnoval čas výcviku, ale často se setkáme s tím, že pes/fena má pouze nutné základní zkoušky a dál už nic nedělá.

Cenu snižují různé „vady“. Za plnou cenu se většinou neprodává štěně, které má nestandardní skus již u mléčných zubů. Po přezubení sice může mít požadovaný nůžkový skus, ale není to jisté. U pejsků se může vyskytnout situace, kdy ani v 8 týdnech nemá sestouplá obě varlata. V takovém případě si buď chovatel ponechá štěně déle doma (varlata mohou sestoupit později, což je u flatů dost běžné) nebo prodá psa s vadou, na kterou majitele upozorní a zohlední toto v ceně, případně vloží do smlouvy ustanovení, jak by se situace v budnou řešila. Méně častou vadou, u FCR nesledovanou, ale nijak výrazně častou je zálomek na ocasu. Málokterý zájemce o štěně osahává ocásek, aby našel zakřivení. Nutno podotknout, že se nejedná o vadu vyřazující z chovu i přesto, že je dědičná, ale takový pes může být na výstavách penalizován a hlavně tento problém dále nese do chovu. U některých spojení se vyskytla například i nadměrně velká bílá náprsenka. U flatů menší bílá skrvna nevadí a je poměrně častá, většinou po přesrstění zmizí. Pokud by byla moc velká, jedná se už o vadu a taková by měla být zohleněna v ceně.   

Jakákoliv jiná další vada se u seriózního chovatele promítá na ceně štěněte a chovatel na ni také majitele upozorní, případně napíše do kupní smlouvy.

Posledním faktorem, který jistě stojí za zmínku je aktuální situace na trhu. Je-li narozeno 80 štěňat z 10 vrhů současně nastává boj mezi chovateli o to, který prodá. Chovatelé mohou reagovat na nabídku konkurence tím, že cenu sníží (pokud ovšem cenu, za kterou konkurence prodává, vědí ). Málokterý chovatel má tu možnost nechat si doma několik štěňat do pozdějšího věku a plně se jim věnovat. Naopak pokud je zájem a k prodeji jsou štěňata ze dvou vrhů je takřka jisté, že se prodají za plnou cenu. Neplatí nutně, že starší štěňata musí být levnější. U 5-6 měsíčního štěněte je již jisté postavení zubů a u pejsků sestouplá varlata, je tedy předpoklad využití do chovu. Pro některé zájemce je takovýto pejsek zárukou, že i za vyšší peníz dostane standardního jedince a nemusí se obávat, že např. po přezubení se bude muset rozloučit s výstavní a chovatelskou kariérou.

Závěrem je nutno podotknout, že ani inzertní servery nepomáhají budoucímu majiteli v hledání ceny. V podstatě u všech je možné do kolonky ceny vyplnit pouze jedno číslo, nikoliv rozpětí „od-do“ nebo případně je v nabídce obligátní „v textu“ či „dohodou“. Dle výše uvedených faktorů je pro chovatele nejjednodušší cestou vyplnit cenu dohodou a potom zájemci vysvětlit jak se věci mají.

Krátké zhodnocení nakonec aneb jak se vyznat v inzerátech a jakou očekávat cenu.

Pes a fena z ČR: cca 25-30 tis.Kč

Fena ČR a pes zahraničí: cca 30 -35tis.Kč

Výstavně, pracovně úspěšní rodiče: od 35 tis.Kč a výše dle spojení

Nestandardní štěně, s vadou: záleží na charakteru vady - přiměřená sleva (i s ní štěně muselo jíst a chovatel platit veškeré výdaje :)