Deníček/Diary

 

fena Adelaide "Mája" červená již v novém domově - Praha
fena Andorra "Dorrinka" hnědá již v novém domově - Petrov nad Desnou
fena Atlanta "Taira" růžová již v novém domově - Šenov
fena Arizona fialová již v novém domově - Střelice
fena Anaconda "Cony" žlutá již v novém domově - Velké Albrechtice
pes Ayron tm.modrý již v novém domově - Cheb
pes Arkansas "Rony" sv.modrý již v novém domově - Brno
pes Acapulco "Baki" zelený již v novém domově - Bratislava

11.3. 2011

Většina pánečků nás zásobuje informacemi jak se prckové doma mají a zabydlují, moc jim děkujeme za tu péči:o). Slečna červená, Mája, je zatím stále u nás, řádí s Týnou a místy není poznat kdo je vlastně štěně a kdo matka. Přikládáme video z "boje" o tunel. Současně uzavírám deníček, další aktualizace o štěňatech už budou probíhat v sekci Štěňata a v Novinkách na úvodní stránce. Děkujeme za přízeň, se kterou jsme se setkali v průběhu březosti, porodu i odchovu štěňat a za čtení deníčku:o).

VIDEO ZDE/VIDEO HERE

7.3. 2011

Brzy ráno odcestovala do nového domova růžová holčička Atlanta alias Taira. Navečer přišla zpráva, že trochu změnila rodině plány a usídlila se zatím přímo doma na koberečcích:o) a dostali jsme i pár fotek šťastných dětí s novou kamarádkou. Navečer se přijeli podívat zájemci na slečnu fialovou a po troše seznamování s lidičkami a fenečkami (bude mít dvě kamarádky) si ji rovnou odvezli. Mája obsadila celá pokoj, trochu si pofňukala, že zůstala sama, ale maminka Týna ji utěšila, že i ona se za pár dní své paničky dočká.

6.3. 2011

Dnes přišly zprávy od slečny žluté Cony, že je moc šikovná, doma neloužičkuje a už si "rozdělila" smečku:o). Zbylé tři frajerky dneska řádily na zahradě, podle hesla flat sežere všechno ochutnávaly hromadu hlíny, mech i uschlé divizny. Zítra ráno nás opustí růžová Atlanta alias Taira, navečer se přijedou podívat zájemci na fialku, tak uvidíme, jestli si padnou do oka. Holky jako by tušily, že jim spolu (a se mnou) moc času nezbývá se proměnily v tuleně - přitulí se hned jakmile vkročím do výběhu. No ale jako správné dračice k tomu nezapomenou přidat kousnutí, aby nevyšly náhodou z formy:o).

5.3. 2011

Pánečkové od světle modrého pejska, který se nyní jmenuje Rony, také poslali pár řádků jak se doma zabydlel i se dvěma fotečkami. Dnes postupně odjeli do svých nových domovů tmavě modrý pejsek, zelený pejsek (nově se bude jmenovat Baki) a žlutá holčička (té budou říkat Cony). Smečka se nám zmenšila, zůstaly tři holčičky ve velikém výběhu. Večer nám psala panička Bakiho, že už se taky pomalu zabydluje. Dorrinka nám poslala video jak už se seznámila s kamarádkou Ájou a já vás potěším ještě nějakými fotkami z venkovního běhání. Jsou nahrány ve fotoalbu, na které je odkaz v předchozím zápisu. Přikládám jednu z nich, kde slečna fialová f-letí :o).

3.3. 2011

Zjistila jsem, že jsem se s vámi zapomněla podělit o poslední venkovní fotečky, takže chybu napravuju. Dnes nás opustila rovnou dvě štěňátka. Slečna hnědá Andorra odjela do Jeseníků a bude sdílet domov s fenečkou labradora Ájou. Prý po cestě vůbec neplakala, koukala si z okna a spala. Poté odjel i světle modrý klučík Arkansas, ten cestoval nedaleko  - do Brna, kousek od našeho bydliště. Tak snad se budeme občas vídat. Doma mu budou říkat Rony. Smečka se trochu zmenšila, ale na hlasitosti jí to nijak neubralo:o). Slibované fotky zde: FOTO ZDE/PHOTOS HERE Dorinka nám také dnes večer poslala svůj první štěk z nového domova - čtěte ZDE.

28.2. 2011

Dnes jsem zkusila na štěňatech "test osobnosti". Sestával z různých situací kde se sledovala povaha - zda je štěně spíše bázlivé, neutrální či dominantní, jak komunikuje s člověkem a zda má přepodklady k práci. Systém hodnocení mi sice neseděl (každému úkolu se podle hodnocení přiřadí číslo a podle toho jaká čísla převažují je napsána charakteristika povahy, lépe by bylo rozebrat každý z úkolů zvlášť), nicméně pokud se jím budeme řídit máme všechna štěňata průměrná:o) A to ve smyslu, že nejsou ani přehnaně bázlivá, pasivní nebo naopak dominantní a "do zkušených rukou". Bylo ale zajímavé sledovat jak se každý chová jinak v novém prostředí, kde je bez sourozenců a maminky úplně sám. Někteří překvapili, rozkoukání jim trvalo déle než bych čekala když se vidím řádit mezi sebou. Součástí byl i nárazový zvuk, u kterého mě potěšilo, že žádný z nich se neběžel schovat a nevyděsil se, naopak všichni se šli dříve nebo později podívat k samotnému zdroji hluku. Taky aportík většina z nich přinesla zpět.

pohlaví  barva  16.2. 17.2. 18.2. 19.2. 20.2. 21.2. 22.2. 23.2. 24.2.      
fena žlutá 3780g 3820g 3980g 4080g 4120g 4310g ----- -----  4610g      
fena růžová 4550g 4660g 4780g 5000g ------- ------- ----- ----- -------      
fena fialová 4110g 4207g 4320g 4490g 4580g 4800g ----- ----- 5000g      
pes sv.modrý 3950g 4050g 4190g 4290g 4380g 4580g ----- -----  4980g      
fena červená 3280g 3320g 3410g 3590g 3660g 3790g ----- ----- 4020g      
pes zelený 3980g 4075g 4280g 4440g 4570g 4730g ----- ----- 5000g      
fena hnědá 4100g 4205g 4320g 4460g 4580g 4820g ----- ----- 5000g      
pes tm.modrý 4350g 4470g 4670g 4870g 5000g ------- ----- ----- -------      

26.2. 2011

Zelený chlapeček včera našel svoji novou rodinku a odjede dělat radost na Slovensko. Uvolnila se ovšem slečna fialová, která je trochu více dračice než ostatní, všude je první, všechno ochutná a prozkoumá a také "okecá". Hodila by se do aktivnější rodiny, pro sportovní nebo pracovní využití. Uvidíme kdo si ji nakonec odveze. Štěňátka opět zkoumala zahrádku, mají už nádherné běhy a nikomu se nechce zpátky do pokoje. Včera jsme také odeslali hlášení vrhu, takže jakmile dorazí na plemennou knihu začnou se zpracovávat údaje pro vydání průkazů původu. Dnes jsme se pokusili nafotit nové postojové fotky, kvalita nic moc, ale křivky tělíček jsou tam celkem vidět. A také máme pár fotek řádění na zahradě i doma. Všechna štěňátka momentálně mají nůžkový skus a pejsci obě varlátka. Také se jim povedly krásně tmavá očka:o) NOVÉ FOTKY ZDE/NEW PHOTOS HERE

24.1. 2011

Dneším dnem skončíme se zapisováním váhy. U většiny štěňátek hlásí váha error, některým jsem sice napsala 5kg, ale spíš "ze soucitu", protože přesně to už prostě není. Všichni už mají zelená ouška a v nich "kérku", frajersky každý svoji. Byli stateční, skoro neplakali, očkování zvládli také dobře. Vypadá to, že zítra možná najde svůj domov i zelený chlapeček. Strašně to letí, za týden už půjde do nového domova první štěňátko.

23.1. 2011

Ani dnes bohužel váhové přírůstky nevložím, protože stávkuje váha. Nejspíš baterie, tak zítra už vás snad potěšíme dalšími errory:o) Šteňátka žijou stále životem her ve vlastním "pokojíčku", sem tam něco odeberu nebo přidám, na chvilku se chodí proběhnout i na zahradu (ale musím běhat s nimi, aby nezmrzli:o). Postupně už pánečkové zamlouvají termíny, kdy si pro svého miláčka přijedou, takže už mi moc společného času nezbývá. Týna ještě občas malinko nechá prcky cucnout, jinak už jedí výhradně granulky, piškotky, jogurty, tvaroh a jiné dobroty přiměřené svému věku. A samozřejmě v žebříčku do koho/čeho se dá nejlépe zakousnout vedou sourozenci. Občas po herně dusají jako koně, noviny lítají všude kolem a už nastala i srážka v tunelu. Všichni mají pěkný nůžkový skus, volný je poslední zelený chlapeček.

20.2. 2011

Včera naše váha poprvé zaznamenala ERROR. Slečna růžová se snaží vyrůst do fundláka a tmavě modrý ji v tom dnes zdárně napodobil. Jakmile někdo překročí 5kg budeme vážit už jen občas na lidské váze s menší přesností nebo u veterináře, takže se nelekejte pokud vaše štěňátko bude bez záznamu. Na prcky se přijely opět podívat návštěvy, s pejsky i bez nich. Za světle modrým znovu přijela rodinka ujistit ho, že už zanedlouho bude okupovat nový domov. Nejoblíbenější hra štěnisek se zkoušet co sourozenec vydrží případně vrhnout se ochutnat každé nohavice, boty a další součásti lidiček, kteří vstoupí do jejich království.

17.2. 2011

Štěňátka vesele řádí v hracím prostoru a často se jim stane, že tu i tam odpadnou a usnou. Světle modrý pejsek naznal, že na spaní jsou nejlepší balonky, tmavě modrý si zase ustlal na dlažební kostce a červená na dřevěném roštu. Přesně tak jsem si to představovala, když jsem se rozhodla vytvořit takové překážky a povrchy - aby štěně neřešilo po čem jde, nevyděsily ho různé zvuky a ruchy. Dnes také štěňátka dostala k jídlu pouze suché granulky (předtím jsem je rozmáčela nebo aspoň vlhčila vodou), samozřejmě k jiným mlskům a doplňkům stravy. Docela jim to jelo, zapít vodou je mohou kdykoliv podle chuti takže z hlediska jídla jsou připraveni do nového domova na jedničku. Zakoupila jsem jim také oboječky, aby měli noví pánečkové za co odchytávat neposedu po cestě do nových domovů:o). NOVÉ FOTKY ZDE/NEW PHOTOS HERE

16.2. 2011

Dnes jsme měli dvě milé návštěvy. Ráno přijela opět Jana s Lenkou a vzali s sebou Fleur a Dorotku. Obě flatice zpočátku nechápaly co se to v ohrádce hemží, ale Fleur potom strávila se štěňátky hezkou chvíli, kdy se nechala okusovat. Potom se obě krásně zprasily na zahradě:o) Odpoledne přijela Kája s Brixinkou a Shiny a Kája byla tak hodná, že mi nafotila spoustu fotek, ale hlavně krásné postoje a portrétky. Podívat se na ně můžete zde: NOVÉ FOTKY-POSTOJE, PORTRÉTY/NWE PHOTOS-STANCES, PORTRAITS. Některá štěňátka velmi překvapila, i když je vidím denně, přece jenom na fotce a zvlášť v postoji vyniknou skutečnosti, kterých jsem si předtím nevšimla. Také nám dnes dorazila tetovací čísla, od příštího týdne budeme mít espézetky 2860-2867.

15.2. 2011.

Dokončení hřiště pro štěňátka se lehce zpozdilo, ale dnes už konečně mohli plně využít jeho možnosti. Netřeba o tom dlouze psát, stačí si pustit video:o) VIDEO ZDE/VIDEO HERE. Odpoledne nás navštívil zlaťák Marco se svojí rodinkou, Peťa fotila jako o život a radovala se jak Marco se štěňátky flatí:o) Odkaz na fotky zcela bez cenzury: FOTKY ZDE/PHOTOS HERE. Moc děkujeme.

pohlaví barva 4.2. 5.2. 6.2. 7.2. 8.2. 9.2. 10.2. 11.2. 12.2. 13.2. 14.2. 15.2.
fena žlutá 2475g 2510g 2640g 2755g 2850g 2930g 2980g 3120g 3210g 3410g 3500g 3630g
fena růžová 2950g 3020g 3140g 3310g 3440g 3550g 3670g 3830g 4000g 4104g 4290g 4470g
fena fialová 2580g 2640g 2800g 2930g 3010g 3090g 3160g 3320g 3450g 3650g 3840g 3970g
pes sv.modrý 2413g 2510g 2640g 2760g 2860g 3050g 3060g 3240g 3370g 3550g 3720g 3850g
fena červená 2020g 2070g 2177g 2240g 2350g 2500g 2600g 2700g 2780g 2915g 3110g 3210g
pes zelený 2445g 2470g 2560g 2620g 2830g 2950g 3060g 3250g 3400g 3530g 3720g 3880g
fena hnědá 2505g 2550g 2680g 2815g 2930g 3030g 3160g 3330g 3500g 3640g 3840g 3980g
pes tm.modrý 2600g 2680g 2820g 3040g 3130g 3210g 3270g 3510g 3680g 3850g 4030g 4230g

13.2. 2011

Dnes přinášíme konečné rozdělení štěňátek, jejich jmen a barviček. "Závazně rezervováno" znamená, že za štěňátko byl zaplacen rezervační poplatek, "předběžně rezevováno" znamená, že na poplatek čekáme, "volné" znamená, že je k dispozici novým pánečkům. Včera ani dnes jsem skoro nic fotit nestihla, ale zvládla jsem zachytit pana zeleného, který si ustlal v misce s vodou:o)

11.2.2011

Dnes nás opět navštívili "muchlací" návštěvníci a nafotili nám krásné fotky - můžete se podívat zde: FOTO/PHOTOS. Štěňátka se opět na chvíli prošla po zahradě, většina z nich má super běhy a krásně reagují na "přivolání" - zatleskání a volání stylu tady pocem:o). Přichystali jsme jim větší pole působnosti po takřka celém pokoji, zítra doladíme detaily a už nic nebude bránit dalšímu rozvíjení prcků v oblasti motoriky.

10.2. 2011

Ráno jsme se pokusili nafotit první postoje a portréty štěňat. Stát se jim moc nechtělo, ještě to musíme vychytat, někteří vypadají hrbatí, jiným jde noha sem noha tam... portréty dopadly lépe. Mrknout na tyto "reprezentační" fotky můžete zde: POSTOJE, PORTRÉTY 4.TÝDEN/STANCES, PORTRAITS 4TH WEEK

Také dnes přijely návštěvy, a to zájemci o fenečku a pejska. Obě rodinky si vybraly a doufám, že budou všichni se štěnisky spokojení:o).

9.2. 2011

Včera se za štěňátky opět přišly podívat dvě dětičky a také jsme prcky nechali zase chvíli běhat po zahradě. Dnes přijela další socializační návštěva - Franta a Lenka s Ferdou. Zpočátku to vypadalo na další bod pro štěňata, Ferdu moc nenadchly, ale nakonec si nechala okusovat uši i nohy. Večer jsem jim zkusila "předhodit" nerozmočené granulky a většina se s tím vypořádala snadno. Ostatní se ještě dokrmili kašičkou. Celý zážitek je zmohl, jak dokládá fotka...

7.2. 2011

Štěňátka objevovala kouzlo venkovních prostorů. Protože bylo moc hezky a teplo odpoledne si odbyli premiéru v ohrádce na terase a postupně po dvojicích i na travičce (no někteří v blátě:o)). Po rozpačitém očichávání kde že to vlastně jsou se osmělili a nabrali směr... přirozeně, že každý z dvojice na opačnou stranu. Někdo zkoumal dříví, někdo hromadu hlíny, ale spokojeni byli všichni. Tak zítra opakování a z dneška přikládám pár fotek. Také se mi podařilo natočit video, kde fialová slečna provokuje všechny ke hře (v jednu chvíli předvede i zatřesení kořistí - panem zeleným). Mimo jiné na něm uvidíte, jaké mají štěníci krásné "běhy". FOTKY A VIDEO ZDE/PHOTOS AND VIDEO HERE Proběhlo i druhé odčervení, opět se stejnými grimasami jako minule.

6.2. 2011

Maratonem návštěv by se dal označit dnešní den. Nejprve ráno štěňátka navštívila sestřenice se svými dvěma holčičkami, které se sice pejsků bojí, ale po chvilce se osmělily a štěňátka si vydatně hladily. Navázala socializační návštěva Renaty, Slávka s Princeznou a Plutem. Poněkud změnila můj pohled na problematiku seznamování se psy, kdy cílem původně bylo, aby si štěňata očichala větší psy, ale nakonec se to zvrhlo v problém jak vůbec oba dospěláky přesvědčit, že je štěňata nesežerou. První bod pro prcky:o). Dále nás navštívila kamarádka s malým synem, který také důkladně "osahal" miminka a poslední návštěvou byli zájemci o fenečku. Týna všechny návštěvy využila k oblíbené činnosti - vždy se jí podařilo najít oběť, které nutila balonky. FOTO ZDE/PHOTOS HERE

Závazně rezervováno jméno Andorra.

5.2. 2011

Dnes přijela další návštěva, tentokrát omrknout pejsky. Štěňátka se v "akčnosti" střídala, někdo spal, někdo okukoval lidičky a potom se vyměnili. Odpoledne se ještě zastavila Renata s Pavlem, marně jsem se je snažila ukecat, že budeme prcky socializovat s Arniem (novofoundlandský pes) a Plutem (berňák s mamutem.. pardon, malamutem:o) ... ale zbaběle odjeli, že až příště. Štěníci dnes ochutnali tvaroh, takže jejich kožíšek měl zase pro změnu jiné barvy než včera.  

Závazně rezervováno jméno Arkansas.

4.2. 2011

Dnešek byl pro štěňátka ve znamení návštěv. Dopoledne nás navštívily Jana od Brainíka a Fleur a Lenka od Viky a Dorotky. Zdržely se krátce, ale Lenka se hned do jedné holčičky zamilovala. Příště přijedou se svými flatíky, aby byla socializace pořádná:o). Odpoledne potom přijela rodina, která má zájem o holčičku. Určitě se u nich bude mít krásně. Štěňátka se seznamují víc a víc nejen s výběhem, ale začínají si spolu hrát, zajímají se o hračky a o okolí za ohrádkou. Chuť k jídlu také mají správnou, což dokládají nejen přírůstky váhy, ale i pár fotek, které jsme stihli dnes vyfotit. FOTKY ZDE/PHOTOS HERE

Závazně rezervováno jméno Atlanta.

3.2. 2011

Dnes jsme zaznamenali významnou expanzi z bedničky do výběhu. Ten byl patřičně prozkoumán, označen loužičkami včetně značení hraček. Odpoledne nás poctila návštěvou "porodní teta" Renata a přivezla pro každé štěňátko mističku. Ihned po shlédnutí štěňátek ovšem pravila, že příští týden musí být zakoupeny větší, nejlépe s objemem 3 litry - tolik podle ní štěňátka vyrostli od té doby, co je viděla naposledy. Večeře tedy již probíhala ve znamení velkého znečištění okolí, každý měl svoji porci v mističce. Ani jejich malá velikost nezabránila některým jedincům v pořádné koupeli. Viz. fotky: NOVÉ FOTO ZDE/NEW PHOTOS HERE Štěňátka už předstírají štěkot, vrčení a nazvájem "bojují", loví si ocásky a nohy.

Zavazně rezervováno jméno Adelaide a Ayron.

pohlaví barva 23.1. 24.1. 25.1. 26.1. 27.1. 28.1. 29.1. 30.1. 31.1. 1.2. 2.2. 3.2.
fena žlutá 1280g 1350g 1480g 1620g 1680g 1650g  1750g  1900g 1920g 2050g 2210g 2310g
fena růžová 1660g 1714g 1910g 1970g 2130g 2240g 2318g 2400g 2480g 2500g 2660g 2730g
fena fialová 1430g 1570g 1660g 1720g 1813g 1920g 1960g 2080g 2140g 2250g 2400g 2430g
pes sv.modrý 1300g 1400g 1410g 1600g 1680g 1780g 1830g 1940g 1930g 2140g 2211g 2300g
fena červená 1102g 1200g 1310g 1370g 1543g 1520g 1630g 1700g 1710g 1840g 1902g 1930g
pes zelený 1250g 1290g 1360g 1570g 1670g 1750g 1790g 1920g 1930g 2080g 2190g 2250g
fena hnědá 1375g 1475g 1520g 1650g 1780g 1880g 1930g 2010g 2050g 2240g 2400g 2430g
pes tm.modrý 1450g 1525g 1600g 1710g 1860g 1960g 1980g 2090g 2100g 2240g 2375g 2440g

2.2. 2011

Dnes za štěňátky dorazila první dětská návštěva v podobě dvou holčiček mojí kamarádky. Holky štěňata trochu "provětraly" - nosily jim hračky, šoupaly je do výběhu a samozřejmě mazlily. Prckové z toho zaslouženě odpadli. Když si hrají lze už pozorovat trochu rozdíly v povaze - největší provokatér je překvapivě předtím pasivní růžová. Nejčastěji je to ona, která pochoduje přes sourozence a šťouchá do nich tlapami, aby se šli okusovat. Většinou se přidá červená, ale ta to dělá "nenápadně" - zaútočí a potom odcouvá stylem to jsem nebyla já:o) A taky nejvíc řve, když si nikdo hrát nechce. Modrý psík je taky průbojný, ovšem v jiném směru - hlavně když se začne krmit. Jelikož krmím po dvojicích, abych měla přehled co kdo sežere tak pokud on ve vybrané dvojici není ihned se sápe na dvířka a dožaduje se pořadí. Přidávám foto dne - jak se růžová váží, bude nutné najít větší nádobu, protože ji zcela do milimetru vyplní:o)

31.1. 2011

Štěňátka dostávají dvakrát denně příkrm v podobě kašičky, moc jim chutná a je více praktická než máčené piškoty - opadá z nich sama:o) Jen se musí ve všem jako správní flatíci porochnit, nejlépe aspoň dvěma tlapičkami. Mlíčko si sice také dají, ale Týna už ho nemá tolik, takže "raketové" přibírání na váze už se nekoná. Také jsme včera dokončili slézací rampu z bedničky, takže ode dneška mají prckové možnost pohybovat se po prostoru ohrádky, kde mají nějaké plyšáčky apod. Zatím ovšem na průzkumu byly pouze slečna fialová a růžová, ostatní to zaspali. Také jsem natočila video, kde jsem zkusila otestovat zvědavost miminek a jejich reakci na zvuk. Chrochtající prasátko probudilo všechny, první odvážlivec pan světle modrý se přiběhl podívat, po něm žlutá. VIDEO 1 S PRASÁTKEM ZDE/VIDEO 1 HERE Také jsem později večer natočila video jak se prckové okusují a seznamují navzájem - vřeštící zvuk vydává červená holčička, se kterou si nikdo nechce hrát:o) VIDEO 2 ZDE/ VIDEO 2 HERE

29.1. 2011

Dnešní den proběhl v duchu zvykání si na odlišný typ stravování. Dopoledne byla štěňátkům předložena mistička s mlíčkem. Většina se vykoupala. Proto se vám mohou na dnešní porci fotek zdát trochu ulepení. To ovšem ještě nic nebylo proti večerní novince - kašička z piškotů a štěněcího mlíčka. To už se všichni museli jít umýt. Skoro všichni už mají zoubky lezoucí z dásní, někteří rovnou ostré špičáky, takže pro Týnu bude kojení čím dál víc nepříjemné. Zatím se ale nechává stále okusovat, jen si reguluje tuto "povinnost" podle sebe a občas štěňátkům prostě uteče. Během pár dní také dokončíme rampu, která bude fungovat jako přechod mezi bedničkou a okolím (aby hned z prvního schodku nepadali na čumáček:o) a prckové budou mít možnost se trochu porozhlédnout po pokoji. Zkoušeli jsme také nafotit hlavičky, ale vyšlo z toho album na téma zívání a ožírání asistenta:o) NOVÉ FOTKY ZDE/NEW PHOTOS HERE

28.1. 2011

Slečně červené a žluté nová značka mlíčka nechutná. Možná je to chyba vážení (každý den je stále větší boj udržet miminka v klidu, aby se dala hodnota na váze odečíst:o), možná prostě mají málo mlíčka od maminky i přidaného, ale každopádně už začneme pomalu prcky učit na mističky a příkrmy. První pokus dopadl ve prospěch štěňátek - vykoupali se, ale mlíčka moc nesnědli. Nevadí, pokračovat budeme každý den, aby zanedlouho mohli dlabat přichystanou kaši. Dnes při očiště bedničky proběhl první pokus pobytu v ohrádce. Vesměs zavládla panika, kromě zeleného chlapečka, který se vydal na výzvědy po okolí.... než zavládla panika také:o). Přítomnost maminky to vyřešila, ale ohrádka zůstala v pohotovosti nadále, takže pozvolné zvykání na jiné místo než bednička bude každodenní zkušeností. Na příští týden jsme naplánovali pár návštěv dětí a kamarádů, takže si štěňátka začnou zvykat na manipulaci nejen ze strany naší, ale i cizích lidí.

NOVÉ FOTKY ZDE/NEW PHOTOS HERE

26.1. 2011

Včera štěňátka v pořádku zvládla první odčervení. Na pastu se sice tvářili všelijak, ale nic jiného než ji sníst jim nezbylo. Také jsme trochu přeorganizovali bedýnku, na třetinu jsme dali noviny a někteří to pochopili velmi rychle a "vyvenčit" se docupitají na noviny. Ostatní to jistě brzy zvládnou taky. Nový povrch ovšem překvapil svoují klouzavostí, nedá se po něm tak dobře běhat:o). Jednou až dvakrát denně taky dostanou z flaštičky sušené štěněcí mlíčko. Pomalu se klubou i první zoubky, takže zanedlouho už budeme zkoušet i jinou stravu - kašičku. Nejprve se ovšem musí naučit pracovat jazykem a pochopit, že se jídlo olizuje z mističek. Zatím okusují a objevují sami sebe, sourozence, takže často některý z nich končí s ožužlaným uchem nebo osáskem.

NOVÉ FOTO ZDE/NEW PHOTOS HERE

24.1. 2011

Začínám pomalu vymýšlet způsob, jak ty černé potvůrky zvážit aby nikam neutekly a bylo vidět na čísla na váze. Vážení je na téma "zkuste chytit chobotnici do síťovky":o) Miminka začínají mít Pavlovův reflex stran přítomnosti živé bytosti - jakmile se v blízkosti bedny ocitne Týna nebo já začne zuřivý boj a pochodování v předpokládaném směru odkud by mohlo přijít jídlo. Samozřejmě doprovázené patřičným hlasovým projevem (opravdu nadějní budoucí záchranáři po mamince:o). Týna se včera byla proběhnout v přírodě a bylo na ní vidět, že s klacíčkem v tlamě zapomněla zcela na své mateřské povinnosti. Zítra se zastavíme na veterině pro první odčervovací kůru tak uvidíme, jak to prckové budou snášet.

22.1. 2011

 

Už koukají všichni, pravda někteří stále jenom na škvírky, ale maminku uvidí okamžitě:o) Dnes jsem se pokusila nafotit první "portrétky", miminka moc nespolupracovala, profíci z nich zatím nejsou takže máme co trénovat. Nicméně nějaké fotky se podařily, tak se na ně můžete podívat v galerii pod tímto odkazem: NOVÉ FOTO ZDE/NEW PHOTOS HERE

pohlaví čas barva 11.1. 12.1. 13.1. 14.1 15.1. 16.1. 17.1. 18.1. 19.1. 20.1. 21.1. 22.1.          
fena 9:18 žlutá 395g 460g 503g 560g 640g 692g 770g 840g 910g 1020g 1070g 1170g          
fena 9:45 růžová 500g 580g 660g 740g 830g 910g 1022g 1096g 1192g 1305g 1396g 1550g          
fena 10:22 fialová 425g 490g 543g 620g 710g 795g 871g 940g 1014g 1115g 1160g 1350g          
pes 10:38 sv.modrá 403g 465g 522g 588g 660g 697g 770g 866g 960g 1007g 1050g 1210g          
fena 11:02 červená 330g 390g 450g 510g 566g 630g 707g 756g 850g 910g 970g 1058g          
pes 12:31 zelená 370g 445g 505g 540g 600g 678g 760g 830g 895g 980g 1030g 1123g          
fena 14:00 hnědá 452g 540g 562g 648g 705g 770g 830g 940g 1025g 1100g 1170g 1280g          
pes 14:12 tm.modrá 475g 560g 640g 690g 735g 820g 880g 970g  1055g 1148g 1190g 1284g          

21.1. 2011

Dnes opět bez fotek, všechny, které jsem udělala jsem zase vymazala, protože fakt nestály za nic (a kdo mě zná tak ví, že na fotky jsem fakt náročná:o). Zítra by měli přijet "asistenti", takže pokud bude slušné světlo pokusím se vyfotit portrétky každého miminka zvlášť. Také váhové přírůstky dnes postihl organizační šotek - vážila jsem před krmením, proto to vypadá, že skoro nikdo pořádně nepřibral. Chybka se vloudila, příště na to budu pečlivě myslet. Koupila jsem kojeneckou flaštičku a trochu Týně vypomůžeme, protože boj o mlíčko je opravdu tuhý, tak aby měli všichni stejnou šanci se pořádně najíst. Zcela jistě tomu taky napomáhá fakt, že někteří štěnísci už na půl očka vidí. Zaregistrovat maminku je tedy snazší a reagují na její přítomnost rychlostí blesku. Umí už se taky (občas) pořádně postavit na nohy a když se zadaří tak i pár kroků uběhnou... než zase padnou na tlamičku:o).

20.1. 2011

Skoro všichni už překročili hranici 1kg, červená a zelený to určitě doženou během zítřka. Slečna růžová nejspíš vyroste v novofundlanďana, protože přibrat za 1 den 110gramů nemůže vést nikam jinam:o). Dnes už někteří pomaličku začínají otevírat očka, i když zatím jen na škvírky. Hnědá slečna se také velmi zajímala copak to má Týna v misce a skoro mezi granule s mlíčkem spadla. Zatím ovšem olizovat neumí, snaží se všechno "nasávat" takže na kašičku si musí ještě nějaký ten den počkat.

18.1. 2011

Dny zatím ubíhají velmi podobně, ale už za pár dní se štěňátkům začnou otevírat očka a hned budou mít jiný pohled na svět:o). Nejspíš taky budeme muset zastřihnout drápky, protože Týna se při krmení tváří trpitelsky, asi bude mít citlivou kůži dost podrážděnou. Několik nových foteček ze začátku druhého týdne života miminek je v albu ZDE/PHOTOS HERE

17.1. 2011

Dnes je rekordmankou dne slečna růžová. Překročila hranici 1kg váhy, nevím jak to dokázala, protože jsem ji u krmení skoro neviděla. Za chvilku už prckové na maminku uvidí a to potom bude opravdový boj o žrádlo až nebudou hledat pouze nosíkem. Po shlédnutí těchto údajů na váze jsem objednala štěněcí kašičku a desítky kil granulí, protože mlíčko jim brzy přestane stačit:o) Na focení dnes bylo málo času a škaredě, takže další porci fotek se budu snažit zajistit zítra.

16.1. 2011

Štěňátka jsou v pořádku a pěkně přibývají. Někteří méně, někteří více, musíme občas udělat "zasedací pořádek", aby se najedli postupně, protože jinak vítězí samozřejmě ti nejsilnější. Týna si užívá výsad mateřství - plno dobrůtek a plná miska. O štěňátka se pečlivě stará, ale už u nich neleží neustále, občas se zajde protáhnout, zaštěkat na návštěvy a vetřelce na vedlejší zahradě nebo se jen tak natáhnout bez rizika, že ji některá piraňka prosviští přes čumák:o). Máme nějaké nové fotky (opět v albu na rajčeti), ale štěňátka se v místnosti fotí obtížně, s bleskem to není úplně ono a bez něj zase vycházejí rozmazané šmouhy, přece jenom to jsou flati.

14.1. 2011

Dnes jsme odeslali poradkyni chovu hlášení vrhu a také přihlášku k zápisu štěňat, kde už jsou vyplněna jména. Z mnoha variant jsme nakonec zvolili zeměpisné názvy (s jednou vyjímkou), samozřejmě začínající na A. Návrhy jako Absinth, Absolut vodka apod. byly smeteny ze stolu:o) Vyhověno bylo pouze žádosti o jméno Armagedon, které jsme stanovili jako "pracovní název" vrhu. Štěňátka hezky přibírají, slečna růžová a pan tmavě modrý jsou u krmení jako buldozery - všechny hrnou pryč, takže musím prcky při rozmísťování lehce usměrňovat. Růžová a světle modrý se jeví jako pohodáři, nic je nerozhodí, zato červená má ke všemu komentáře. Zdárně v kvičení sekunduje hnědá slečna. Ale ono se to možná časem změní, tak se jeví zrovna v tuhle chvíli. Vyfotila jsem i pár nových fotek, jsou nahrány v galerii na rajčeti na konci, odkaz je níže u zápisu z 11.1.2011.

jména holčiček: Arizona, Adelaide, Andorra, Atlanta, Anaconda (ano, opravdu je to městečko v Americe:o)

jména kluků: Acapulco, Arkansas, Ayron (to je ta vyjímka)

13.1. 2011

Včerejší den probíhal v neustálém "kvikotu", štěňátka se učila hledat maminku a zdroj mlíčka, ne vždycky se jim dařilo. Když usnuli Týna je přepečlivě začala čistit, čímž je zase vzbudila. Trochu je podezírám, že u těch struků spí a maskují, že už jsou najezení. Ovšem Týna střídá obě strany tak holt není místo pro všechny a musí se střídat. Když zrovna neprotestují nad Týninou péčí tak se rozvalují pod lampou v teple. Všechna štěňátka za den přibrala, jenom to vážení je boj - musím sledovat které číslo se míhá nejčastěji a přitom vracet neposedu zpátky do košíčku. Proto se zdá, že hnědá fenečka přibrala za dnešek jen 20 gramů, myslím ale, že chyba se vyskytla spíš při vážení včera.

11.1. 2011 - porod

Štěňátka si vybrala pro příchod na svět pěkné datum. Týna celou noc skoro nespala, chodila z místa na místo, hrabala pelech,  takže všechno naznačovalo, že porod brzy začne. Ráno po osmé hodině ale stále nic, panička pro jistotu zajela na nedalekou veterinu, kde pan doktor mrkl a usoudil, že ještě počkáme než začneme něco podnikat. Hned po příjezdu Týna začala tlačit a brzy potom se vykulila na svět první holčička. V rychlém sledu přišli na svět další čtyři štěňátka. Pomocníci přijeli akorát po vyklubání druhé holky a od té doby jsme se nezastavili. Pauzu si Týna dala kolem poledne a do půl třetí měla na světě všech osm mrňousů. Všichni po malé navigaci hned začali pít. Odpoledne jsme ještě zajeli na kontrolní sono a teď už jenom posloucháme mručení při bitkách o mléko:o). Celkem se narodilo 5 fen a 3 psi.

FOTKY ZDE/PHOTOS HERE

  5.1. (56.den) 6.1. (57.den) 7.1. (58.den) 8.1. (59.den) 9.1. (60.den) 10.1. (61.den) 11.1. (62.den) 12.1. (63.den) 13.1. (64.den)
 ráno  37,3°C  37,3°C  37,3°C  37,3°C  37,3°C  36,8°C      
 večer  37,6°C  37,6°C  37,8°C  37,6°C  37,5°C  36,8°C      

10.1. 2011

Dnes jsme zaznamenali pokles teploty, a to ráno i večer. Týna už trochu vyhrabává pelech a na večerní granulky koukala jak husa do flašky. Všichni jsou v pohotovosti, ale asi si ještě chvilku počkáme.

9.1. 2011

Ani dnes pro vás nemáme velké novinky - teplota zatím neklesá, stran apetitu také beze změny. Tak si ještě nějaký ten den musíme počkat:o). Včera dokonce Týna přitáhla šišku a předhodila ji k nohám kamarádce, která nám přivezla noviny. Záměr byl očividný: hoď aportík.

7.1. 2011

Teplota se zdá stabilní. Týna konečně aspoň chvílemi odpovídá popisu feny těsně před porodem - odpočívá a připravuje se. Štěňátkům už musí být v bříšku dost těsno, ale statečně kopou dál. Včera jsem šla obhlédnout místního vyvoleného veterináře a byla jsem spokojena, má veškeré vybavení pro případ nouze (což snad nebudeme potřebovat), pro kontrolu po vrhu ale i pro následnou péči, plus pohotovost na telefonu - co víc si přát?:o) Snad jenom, abychom jeho služby nemusely téměř využít... porodní asistentky už mají sbalené tašky takže je to jenom na Týně, kdy se rozhodne ukázat miminkům svět.

5.1. 2011

Dnes je plus mínus limitní den, kdy by při porodu štěňátka přežila (při porodu dříve by se jednalo o potrat). Prckové jsou pěkně čilí, přes břišní stěnu je cítit pohyb, jedno miminko na levém boku u žeber je obzvlášť živé, rozený fotbalista. Ráno jsme začali měřit a zaznamenávat teplotu. Ovšem zde jsme narazili na další Týninu "zvláštnost" - už při dřívějším občasném měření se teplota nevyšplhala snad nikdy nad 38°C - buď máme špatný teploměr nebo je psice prostě tak chladnokrevná:o). Takže naše poklesy teploty před porodem možná ani nebudou průkazné. Řídit se její chutí a ochotou k jídlu se možná taky ukáže jako zbytečné... Prostě budeme muset být ve střehu a sledovat sebemenší odchylky, když ty "obecně psané" (fena při březosti zvrací, je klidnější, hrabe pelech, běžná teplota přes 38°C, ztráta chuti k jídlu) selhávají:o). Doplňujeme ještě fotky z testování porodní bedýnky.

3.1. 2011

Aktuální fotky těhule - v pase 79cm. Týna pořád hledá, kde by co sežrala:o) Jsme domluveni s porodními "bábami" (lidově řečeno podrž-podej) - dokonce budeme mít dvě a obě se cítí velmi poctěny. Týna už má pár dní mlíčko, ale chuť k jídlu nasvědčuje, že času je pořád dost:o).

2.1. 2011

53. den - Týna má stále dost energie a nekonečný hlad. Strávili jsme pár dní se psími kamarády, kde střídavě odpočívala a střídavě chtěla něco dělat. Nejslibněji se jevily návštěvy kuchyně. Včera večer jsem zkoumala bříško a jeden ze štěníků uvnitř mě častoval pěknými kopanci. Ještě doladíme drobnosti a za pár dní se už přestěhujeme do porodní bedýnky, aby si Týna zvykla.

29.12. 2010

A pokračujeme v úpravách... pomalu se pokojík mění na porodnu. Vzala jsem s sebou foťák, abych vám to zvěčnila, ale jako obvykle - zůstal při práci i po ní zapomenut v báglu:o) Ale slibuju, že s fotkami štěňátkek vás zanedbávat nebudu! Týna už se na procházkách pohybuje vlažným tempem, jen ten klacíček či kočička ji přece jenom rozběhnou... Včera se jí objevilo první mlíčko, což mohou mít fenečky i 14 dní před porodem... už se nám to pomalu blíží:o)

27.12. 2010

Dnes jsme vyrazili vytvářet hrací plochu pro štěňátka. Trochu jsme šoupali nábytkem (Týna se zdařile pletla pod nohy), aby měli prckové ke hraní co největší prostor, vymýšleli finty jak jim zamezit okus kabelů, zásuvek a jiné neplechy a připravovali nosnou plochu herny, aby ten nápor flatíků přežila ve zdraví:o) O co víc se panička a návštěvy budou muset uskrovnit o to více se budou moct štěňátka pohybovat po pokoji. Doufejme, že bude rozumné počasí i na procházky po zahradě. Byla jsem tázána na aktuální váhu těhule, ale musím přiznat, že naprosto netuším a jen odhaduji cca 33kg.

25.12. 2010

Týna pomalu ale jistě začíná kynout. Dokonce i ten pohyb se poněkud zpomalil, pokud ovšem nejde o aportíky, které hážeme opatrně. Přešli jsme na krmení 3x denně, aby velké množství jídla zbytečně netlačilo ve zvětšujícím se bříšku. Dnes jsem udělala i dvě fotečky, trochu nekvalitní povalovací, ale aspoň něco. Zítra zkusíme vyfotit víc někde venku.

22.12. 2010

42. den od  krytí - žádné velké novinky nemáme, bříško se zvětšuje pomalu, mléčná lišta začíná být také větší a struky růžovějí. Panička pomalu střádá všechno, co bude potřeba - od starých prostěradel, ručníků přes barevné stužky (vzala jsem jich 10, tak doufám, že víc nebude potřeba:o) až po váhu. Prostě všechno pro zdárný porod. Zkusíme nejspíš využít i homeopatika, na falešné březosti celkem pomohly, tak jim dáme šanci o pro samotný porod. Zkusím se taky dokopat k nějaké fotce těhule, abyste měli na co koukat:o).

16.12. 2010

Dnes jsme Týně převezli porodní bedýnku na místo určení, tedy spíše porodu. Na závodu KK VFU jsme dostali psí časopis, kde se popisuje testování povah štěňat, což se mi celkem zalíbilo, takže to na prcky určitě zkusíme. Taky jsem se inspirovala od několika zahraničních chovatelských stanic a pokusíme se vytvořit štěňátkům "hrací koutek", kde budou různé překážky, povrchy a jiné vychytávky, aby štěňátka v budoucím životě nic nepřekvapilo a brali třeba igelit nebo nestabilní povrch jako samozřejmost. Týna teď pravidelně pomáhá "péct" cukroví (rozumějte sežrat nepovedené kousky), v pohybu se stále nijak neomezuje, tak doufám, že nebude rodit za pochodu:o).

14.12. 2010

34. den od krytí - jelikož panička nebude mít do Vánoc moc času vyrazili jsme na druhé sono už dnes. Času bylo dost, Týna ležela zpacifikována na stole, tak jsme se pustili do počítání miminek. Každé bylo podrobně prohlédnuto, hledali jsme tlukot srdíčka a byli jsme úspěšní:o) Napočítali jsme 7-8 miminek určitě, opět s tím, že počet není jistý nikdy. Někteří prckové byli taky změřeni, mají kolem 4,5cm a hezky se pohybovali. Od včerejška jsme začali přimíchávat nové granulky, vypočítali jsme a podali mírně zvýšenou dávku. Jenom samotné přivezení dvou velkých pytlů vyvolalo v těhuli obrovské nadšení, a co teprve když jsme je začali přesypávat a sem tam něco upadlo:o). Přezdívku Černá díra (bezedný prostor, kam cokoliv spadne okamžitě se to přemění v čistou energii) si tedy Týna zaslouží oprávněně.

11.12.2010

31. den od krytí - Už pozorujeme nějaké změny. Bříško se zakulacuje, je větší. Chuť do jídla je pořád stejná, nevolnost se nám zatím vyhýbá (třeba to štěňata zdědí tu vlastnost "sežeru všechno" - budoucí majitelé nebudou muset psa přemlouvat k jídlu a vymýšlet pochutiny:o)). Ani k uklidnění zatím nedošlo, radostné kozí skoky s klacíčkem Týna pořád provozuje ráda. Ale je na sebe opatrná, příliš dotěrné pejsky dokáže varovat lehkým zavrčením. Objednali jsme granulky pro štěňata, březí a kojící feny, takže v průběhu týdne také budeme měnit krmivo a mírně zvyšovat dávku, ať se prckové mohou dál vyvíjet ve zdravé a silné pejsky.

6.12. 2010

26. den od krytí - odvážily jsme se na sono. Viděli jsme minimálně 4 štěňátka, je dost možné, že jich bude víc, obvykle se plody překrývají a nebo jsou v děložních rozích pod žebry, takže počet se nedá přesně stanovit. Za 14 dní ještě nejspíš zajdeme znovu, pořád jsme v období, kdy plody může fena vstřebat. Nicméně podle pana veterniáře jsou plody normální a vypadají tak jak mají.

Týna maličko změnila svoje chování, dnes si bránila bříško proti dvěma "smetáčkům" co se ji odvážili oštěkávat příliš zblízka, což normálně nedělala. Chuť k jídlu má pořád stejnou, nebývá jí špatně (zatím), sežere na co přijde. V pohybu se zatím taky nijak neomezuje. Doufám, že nebude lítat jako pošuk až do porodu:o).

30.11. 2010

Dnes je to 20. den od krytí a na Týně zatím nejsou vidět výrazné změny. Chování je stále typicky flatí - aportky nadevše. Jen asi tak 3x více žebrá o jídlo. Dostává vitamínky na podporu imunity (řádí psincový kašel), Karnivit pro zdravý vývoj případných plodů a jinak běžnou stravu a dávku granulek. Bříško je podle mého odhadu mírně zvětšené, mléčná žláza také. Dnes jsme zaznamenali bílý sklovitý výtok, který podle literatury a zkušeného veterináře může znamenat zabřeznutí. Neradujeme se ovšem předčasně, do 35. dne (někdo uvádí i 42. den) je stále riziko vstřebání plodů. Panička váhá, jestli jít na sono, nechce se jí holit břicho, tak uvidíme jak se nakonec rozhodneme.

Cesta za ženichem

Týna si naplánovala začátek hárání pěkně po všech akcích, na konec října. Po dvou testech progesteronu jsme vyrazily směr Höchstadt, kde bydlí náš vyvolený pracovní pejsek Ian. Ještě ten den jsme uskutečnili první pokus o krytí. Bohužel se potvrdila informace, kterou jsem dostala ještě těsně před odjezdem, že Ianovi se krytí o víkendu s první fenečkou nepodařilo. Totéž se opakovalo s Týnou. Pejsek se snažil, Týna pomáhala jak se dalo, ale bohužel byl nezkušený, takže k nakrytí ani opakovaně nedošlo. Ve čtvrtek ráno jsme se tedy vydaly o 300km dále na sever za Cashem. Zapadlou vesničku bychom bez navigace nikdy nenašly, ale nakoenc se podařilo a majitelka Tina nás mile přivítala. Cash je již zkušený pejsek, takže okamžitě věděl co má dělat a akt se úspěšně podařil. Cesta zpět byla velmi dlouhá, panička překročila svůj rekord ujetých kilomterů a pozdě v noci jsme se vrátily domů.