Archiv akcí/Archive (2011-2016)

duben, květen

O závodech, které absolvovala Kira v sekci Kira - Práce.

listopad

17.11.2015

Kira složila zkoušku RH-TE. Více v sekci Kira - Práce.

červenec

27.7.2014

Naší poslední soutěžní akcí byl Český pohár Vodních prací v Praze. Opět vedro kolem 30°C, opět odjezd pozdě odpoledne. Začínalo se poslušností, pro kterou byla vybrána plocha plná bodláků. Tím pádem chůze, kdy pes kličkoval, plazení příšerné... I díky mojí chybě, kdy jsem zvorala vysílačku na člun nám chyběly body do limitu poslušnosti. Vodní práce potom celkem pěkné, dost těžká byla domluva s kapitánem člunu, což se později ukázalo v plné míře i při vyhledávání cadaveru. Psovod zde má sledovat psa, určovat kam má jet člun a u toho je očekávána určitá zkušenost lodivoda, kterému když řekne, že má jet na červené auto nepojede o dvacet metrů jinam. Stejně nepochopitelné je pro mě použití benzínového motoru, který není nastaven na volnoběh a čoudí psovi do nosu, když ten má hledat (a že byl k dispozici motor elektrický asi nemusím zmiňovat). Nicméně ani tyhle nedostatky nezakrývají fakt, že na vodní hladině panička cadaver nedokázala správně vyhodnotit. V rákosí to bylo lepší, ale i přesto jsem místo nálezu neurčila s takovou přesností  jak bylo vyžadováno. Týna skončila na třetím místě. 

20.7. 2014 

Týna byla přihlášena na Intercup Humanity RH-WB na Lipno. Vyjely jsme společně s Jindrou a choďákem Chuckym už v sobotu navečer, u loděnice se setkaly s Darjou a Bonou, která přijela z Celje. Ráno se začalo v 9 hodin, bylo úmorné vedro a celý závod, který sestával ze všech vodních kategorií se dost táhl. Před oběděm bylo u B kategorie hotové teprve plavání za lodí a trochu nepochopitelně byla poslušnost všech posunuta na dobu po poledni. No nebudu se dlouze vypisovat - poslušnost ušla, za 80 bodů, což byla spolu se dvěma dalšími psovody nejlepší výsledek, vodní práce Týna udělala bez odnášení kruhů. Zajímavé bylo hodnocení plavání, že byla unavená - no nevím, celý den skákala u auta jako klokan, takže o únavě nemohla být řeč. Jediné, z čeho byli všichni unaveni bylo vedro. jindra s Chuckym bohužel neuspěla, v kategorii E ale shodně dosáhla počtu bodů a udělala zkoušku Darja s Bonou a také Týnina dcera Arizona s Pavlou. Týně stačily body na čtvrté místo (vyhlášena a zapsána je jako pátá, nicméně pokud se nepletu - pokud psovod před námi nedosáhne na limit bodování poslušnosti u mezinárodní soutěže se do pořadí nepočítá). 

červen 

1.-8.6. 2014

Vydaly jsme se po několika letech opět do Chorvatska. V jednom autě se srovnala Kira, Týna a Týnina dcera Dorka s paničkou Lenkou. Chatku s námi potom sdílela slovinka Darja s hovawartkou Bonou, kterou jsme poznaly loni na kurzu na Lipně. Celý týden jsme jezdili na krásnou pláž na ostrově Krk, kde jsem se snažila poctivě dělit práci mezi Kiru a Týnu. Kira ukazuje jako stále větší magor do vody a zároveň se nám hodí její poslušnost. Na podzim nebo příští rok by mohla zvládnout zkoušky :). Týnečka plavala přiměřeně svému stavu, cvičila zejména cviky na zkoušky, které zatím vypadají nadějně, že by mohla jet. 

prosinec

13.-15.12.2013

Můžeme říct, že již tradičně jsme se předposlední víkend před Vánocemi sjeli na lavinové cvičení do Markoušovic. Počasí nám nepřálo, sníh nenapadl, ale i tak jsme si víkend pěkně užili. Sjelo se celkem 10 pejsků z celé republiky. Cvičilo se ve dne, cvičilo se v noci, čuchalo se v ploše i okolo chalupy, vyhledávali jsme zatoulané figuranty i speciální pachy. Dobře jsme se najedli a večer přišel čas i na společenské hry a taneček. Jedním slovem, byla pohoda a troufám si říct, že jsme na pár hodin všichni zcela zapomněli na předvánoční shon. Bohužel jsme tentokrát opomněli focení, ale ona bude jistě brzy další příležitost… (nejpozději příští rok na lavinách v Markoušovicích.

červenec

5.-8.7. 2013

V těchto dnech se konal v Přední Výtoni kurz vodních prací, který pořádala organizace IRO. Psíci byli rozděleni do dvou skupin a každý den dopoledne i odpoleden jsme věnovali cvikům, které předepisuje mezinárodní řád. Dopoledne jsem cvičila s Gwen, odpoledne s Týnou. Parta byla milá, výkony taky pěkné. Pondělí bylo věnováno Bohemia Cupu podle RH-WB, na který jsem nastoupila s Týnou. Začínalo se poslušností a dovedností, nakonec bylo plavání na vzdálenost 600m. Po pauze následovaly cviky speciálu. Bohužel ani jedna z částí nebylo rozhodčím okomentována, takže v podstatě neznáme jednotlivá hodnocení a výtky ke cvikům, což je dost škoda. Za poslušnost a dovednost jsme dostaly 88 bodů, což bylo nejlepší hodnocení ze všech účastníků. Spíše odhadem tipuju největší ztráty za chůzi u nohy, ukončení aportu a pomalé lehnutí při polohách. Také mi dosud není jasné, proč se při plavání na vzdálenost měří čas, když jde o kondici, ochotu k plavání, styl plavání psa, nikoliv o to jak rychle vzdálenost uplave. Na speciálech se vůbec nepovedla donáška z lodi, donáška ze břehu byla na druhý povel. Uchopení tonoucího bylo dobré, Týně ale vadila kovová rukavice, kterou měla figurantka pod tou neoprénovou. Tažení lodi k molu se povedlo pěkně, skončily jsme přesně u mola. Za vodní práce jsme dostaly 161 bodů, opět ale poznámka, že kromě nuly za jeden cvik nevíme jaké byly kde další ztráty. Celkově 3. místo, 249 bodů ve známce dobře.

červen

30.6. 2013

Bohemia Cup RH-TB - více v sekci Týna - Práce.

květen

25.5.2013

Intercup Humanity RH-WB - více v sekci Týna - Práce.

7.-12.5.2013

V tyto dny proběhl druhý ročník flatího srazu. Tentokrát jsme jeli na Vysočinu, do rekreačního střediska Zahradiště. Okoní terény byly krásné, ubytování už méně. Celkově působilo velmi zanedbaným dojmem a rozhodně nenaplnilo naše očekávání, které pan správce areálu sliboval při první návštěvě. Přijelo také méně pejsků než loňský rok, opět tradičně fenky háraly, hlásily špatné počasí apod. Nakonec pršelo jen jeden den, takže jsme měli štěstí. Znovu probíhal pestrý program, ve dvou blocích denně a také byla možnost účastnit se večerního programu. Nově jsme zařadili na výběr sporty flyball a frisbee, které měly myslím velký úspěch. Další novinkou bylo pořádání zkoušek OVVR přímo na srazu, účastníci měli možnost na ně trénovat a využít tak znalosti terénu. Poprvé v historii těchto zkoušek se jich účastnili dva psovodi s handicapem, z toho jeden uspěl. Všichni úspěšní složili zkoušky v I. ceně. Týnečka šla poučit budoucí majitelku svého štěňátka jak takové zkoušky probíhají a vyběhala si s Irenou 3. místo.  

březen

15.-17.3. 2013

Březen – za kamna vlezem… to při naší víkendovce AsTerDog, o.s. platilo beze zbytku. Mrazivý víkend jsme zahájili seznamovací vycházkou na kroměřížském letišti, jejíž cílem bylo seznámit jediného psího chlapa s hordou děvčat. Psí osazenstvo se vylítalo, večer přijela další účastnice ze Slovenska a mohly jsme zahájit program dámským klubem (Ládík promine, že ho nezapočítám, nedostal se ke slovu), který probral vše možné i nemožné. Ráno jsme po snídani odjely na místní cvičák, kde se k nám přidaly poslední účastnice víkendovky. Nejprve jsme nechaly psy seznámit a trochu poběhat. Potom jsme do podrobna rozpitvaly cviky, které požaduje zkušební řád. Každý si vyzkoušel jak mají cviky přesně vypadat, řekly jsme si, kde dotyčný dělá chyby a jak na nich pracovat. Prošly jsme také všechny dostupné překážky. Po obědě jsme se přesunuly na další práci do Annína, kde je skládka panelových zmetků místní fabriky. Našly jsme terén pro začátečníky, kde si vyzkoušeli pejsci pohyb na materiálu, a také samozřejmě u toho vždy našli schovanou osobu. Tři kola bohatě stačila, pesani byli moc šikovní, štěkali jako o život. Sobotní večer patřil relaxaci, všechny jsme se naložily do příjemně vyhřáté vířivky a za pomoci sklenky vína opět probraly všechna aktuální témata. Nedělní dopoledne znovu patřilo sutině, daly jsme pejskům trochu zabrat na složitějším terénu, ale zvládli to všichni s přehledem. Zakončily jsme akci posledními radami na cvičáku a nakonec nechaly psíky zase vyblbnout ve smečce, aby odjížděli domů řádně unaveni. FOTO ZDE. (autor Lenka Helemíková) 

prosinec

14.-16. 12. 2012

Před Vánoci jsme si zajeli s pár lidičkami na hory, kde jsme plánovali pocvičit nějaké dovednosti a vyhledávání ve sněhu. "Malé" laviny byly opravdu malé, sněhu nebylo moc, ale pro naše účely to stačilo. Ještě v pátek večer, po příjezdu a ubytování v krásné chatičce, jsme vyrazili do lesa, kde jsme ve tmě, prašanu a smrčkovém porostu připravili pejskům tři kola štěkání. Druhý den začalo pršet, což nás neodradilo, jen se sněhové podmínky trochu ztížily. Udělali jsme dvě kola, kde ve druhém už bylo kratší hledání, zakončili jsme to nácvikem správného označení osoby s důrazem na výdrž štěkání. Odpoledne jsme hledali kolem chaty, bonusem byla Lenka zaházená do půl těla a uplácaná jako bábovka:o). Večer jsme v teple chatičky povídali a došlo i na vytí u kytary. Nedělní dopoledne osazenstvo cvičilo s Leničkou dovednosti - jízdu na dopravním prostředku apod., já jsem místo konání opustila, neb jsme se vydaly s Týnou na dalekou cestu. Byl to krásně strávený víkend a moc se nám místo líbilo, nejspíš se sem ještě vrátíme:o).

1.-2.12. 2012

Nadělila jsem si dárek k narozeninám v podobě cvičení v sutinách. Pepík Bartoš nás pozval do Brněnce, kde se sešla parta lidiček z KZJ, Zbk Jm kraje a pár dalších nadšenců. Začali jsme v sobotu dopledne, byly tři družstva, terén velký a rozmanitý, takže si skupiny navzájem nepřekážely. Daly jsme si v prvním kole 3 figuranty, hned u prvního z nich Týna nad očekávání vyřešila situaci a perfektně vyštěkala osobu za zdí, další dva měla taky za chviličku. V druhém kole opět pěkná práce, motivační zakončení, pár štěků s Gwenynkou a šli jsme na oběd. Po ubytování a pauzičce nastala večerní část cvičení, terén byl osvětlen hasiči dobrovolníky, kteří nejen že přivezli techniku, ale vyzkoušeli si i figurování. Večer jsme dali jenom jedno kolo, aby zbyly síly na druhý den, ale úkryty byly "vymakanější". Hned ten první zamotal hlavu skoro všem pejskům, osoba byla za zdí, pachově velmi složitá jako výškový úkryt, (ne)pomáhal k tomu i silný mráz, ale nakonec všichni úspěšně našli. Další hošan se válel v sutině na kontakt a třetího pečlivě zahrabali pod vrstvu bordelu. Gwen zakončila den štěkáním ve tmě a po půlnoci a pokecu se šlo spát. Nedělní dopoledne jsme udělaly motivační, dva úkryty celkem lehké, v terénu jen vychytávka v podobě napachované bundy, na kterou se ale nikdo nedal nachytat. Poslední minikolečko na dva lehké úkryty ukončilo Týninu práci. Gwenynka si odbyla hysterickou chvilku u hloubek, asi 7x si našla toho svého vyvoleného s peškem a odjely jsme domů. Cvičení bylo výborně zorganizované, parta lidí super, jsme moc rády, že jsme se mohly zúčastnit. Pár fotek ZDE. (autorem je Radmila Janovská)

listopad

23.11. 2012

Vyrazily jsme na malé neoficiální cvičení ve spolupráci s SDH Hrabyně. Domek, určený k demolici stál ve vedlejší vesnici, byli jsme ho prohlídnout už dříve, přišel nám pro psiska celkem jednoduchý, ale jak se dnes ukázalo zase taková sranda to nebyla. Spolu s hasici jsme se na něm zabavili na 5 hodin. Bylo to pro mě poprvé, kdy jsem viděla průrazy, vyprošťování, práci s technikou co měli atd. Nejprve se založili dva figuranti a hoši měli provést průzkum objektu. Při tomto už mohli sami vizuálně objevit jednu osobu, ale nestalo se tak. Miloš nastoupil s Adonisem, po chvíli našel osobu, my s Týnou jsme šli nález potvrdit. Figurant ležel pod linoleem v místnosti, hasiči k němu museli prorazit dvě zdi. Mezitím co pracovali jsme šli dohledat druhou osobu, která ležela na střeše. Pachové podmínky byly celkem těžké, měnily se, nejprve jsem myslela, že Týna značí hasiče, co vyprošťují za zdí první osobu, ale po průzkumu se ukázalo, že tam otvor není a skutečně má tu na střeše. Miloš s Adonisem a Gerim překryl. Poté velitel schoval figuranty znovu jinam a kluci pokračovali v prohledávání objektu. Prorazili otvor ve zdi v prvním patře a tady bylo nutné psíky vytáhnout nahoru. Postroje jsme měli, takže pesani putovali na laně nahoru a vyrazili hledat. Tady nám zamotali hlavu podruhé, když oba značili stejné místo, které ale už bylo prověřené. Jo ten pach si někdy dělá srandu. Možná takovému "nesmyslnému" šíření pomohlo i to, že figurant měl respirátor... ? Nakonec označili opět dvě osoby, hasiči se dali do vyprošťování, které bylo celkem složité, protože museli udělat díru do patra pod sebe. My jsme šli ještě štěknout s Gwen, která byla moc šikovná, běhala po bordelu jako divá a krásně 4x našla a vyštěkala Miloše. Spolupráce byla super, snad to někdy zopakujeme.

4.11. 2012

Vyrazily jsme s psicemi na sutinku do Brněnce. Byly jsme tam poprvé a určitě ne naposledy, protože areál je pěkně rozlehlý a určitě se tu dá najít hromada různých úkrytů. Nejprve se Gwen prošla po sutině, zkusila tmavé místnosti, dělala trochu hysterku u míst, kde byla hloubka, ale s podporou nakonec všechno zvládla. Mezitím, co chodila se střídali různí další pejsci ve štěkání, Gwen dostala asi 4 odbíhačky a šla na chvíli spinkat. My jsme koukali na ostatní, povídali se známými a přemýšleli nad úkolem pro Týnu. Gwen si dala ještě jedno kolo štěkání a potom nastoupila na řadu Týna. Spodní úkryt zvládla perfektně, druhého figuranta taky (jen ho trochu pošlapala, už nějak není zvyklá, že osoba sedí navolno:))). Třetí jí poněkud zamotal hlavu, byla to výška cca 3 metry na zbytku zdi, pach táhl do budovy, kam jednou taky oknem proskočila, celkově jí chvíli trvalo, než našla pach natolik silný, aby značila. Pokusila se při tom o horolezecký výkon na zeď:) Na závěr dala motivační odbíhačku a skončily jsme.  FOTO PETR ČERNÝ ZDE.

září

29.9. 2012

Týna složila sutinové zkoušky RH-TB. Vícee v sekci Týna-Práce

16.9. 2012

O soutěži Waterdogs více v sekci Týna - Závody

červenec

28.7. 2012

Bohemia Cup RH-WB - více v sekci Týna - Práce

červen

9.6. 2012

Lenička Helemik se chystá na zkoušky ZVP1, a tak jsme vyrazili na malý trénink. Přidal se ještě Petr s Argem a společně jsme na přehradě začali vskutku inženýrským úkolem - zprovoznit člun:). Ještě, že k tomu dávají českej manuál... Křižovali jsme hladinu spolu s veslicemi a parníkem a trénovali cviky, které jsou v řádu. Argo a Viky si projeli všechny úkoly, Týna s Dorotkou ale taky nepřišly o nic, zaplavaly si taky. Jakmile jsme skončili začalo pršet:) Takže příští týden zase, za 14 dní zkoušky a to by bylo, aby Viky nebyla nejšikovnější...

2.6. 2012

Jelikož mě working testy zajímaly, ale na flatím srazu nebyla kvůli mému programu možnost domluvila jsem trénink s Martinem Incédim, který cvičí v Palačově u Nového Jičína. Lenička Helemik dorazila už v pátek, udělaly jsme si dámskou jízdu a ráno vyrazily. Cestou jsme ještě nabraly Peťu s Marunou, na místě už čekala Lenka Vaníčková s Dorkou a Pavla s Arinkou. Vzaly jsme to od nejmladších, Dorka dostala opět svoji "milovanou" kouzelnou smyčku na krk a šlapala. Sice se jí to moc nelíbilo, ale dělá velké pokroky, je vidět, že jí chybí jenom pravidelnost a důslednost. Potom postupně přišla řada na Dorotu, Marunu a Týnu. Odskočili jsme si na oběd a pokračovala Viki a Arinka. Nakonec jsme vyrazili i do terénu ve skupince, Martin nachystal některé složitejší úkoly. Týna byla jako magor, sice nekňučela, jak jsem čekala, ale nejraději by vyrazila pro každý odhozený aport. No v záchranařině holt ve skupince nikdo nepracuje, aby se musel o výkon dělit. Arina mámu nezapřela a magořila úplně stejně:). Užili jsme si cvičení a končili až v půl deváté večer, všichni mrtví. Trochu jsem si opravila své mínění o tomto využití psa, které jsem měla po ukázce z Albeře před téměř 4 lety a určitě se k working testům aspoň pro zábavu vrátíme.

květen

12.5.2012

Dnes jsme už potřetí jeli na sutinu do Heršpic. Opět se část zbourala, takže se prostor poněkud změnil. Nejdřív jsme zafigurovali ostatním, potom došla řada i na nás. Týna dostala k prohledání celý prostor se třemi osobami. Bylo docela dusno, před bouřkou, takže jí rozštěkávání trvalo trochu déle, než se vyfuněla:) První osoba byla ve výklenku pod schody, zakrytá dveřmi a většina psů to ověřovala i vyběhnutím nad schody a do patra. Dohledala pěkně, označení bylo pomalejší. Potom jsme se přesunuly do sklepa, kde pracovala pěkně, ověřovala i úkryty, kde byli figuranti předtím. Druhý úkryt byl s možností kontaktu, ale na to přišla až poté co začala štěkat:) Třetí osoba v jiném sklepě, za rohem, dohledávala podél stěn, pach se nejspíš táhnul do jednoho rohu. Nakonec ho našla, že ho něho doslova narazila čumákem:) Měli jsme i vzácnou návštěvu Nikču s Polynkou, která na to, že byla v takové rozsáhlé sutině poprvé pracovala krásně, vlezla i tam, kde jí Niki nevěřila:) Sice jsme zmokli, ale akce se vydařila.

PÁR FOTEK OD PETRA KUDERY

duben/květen

27.4.-1.5.2012

V Herolticích proběhl sraz (nejen) flat coated retrievrů, který jsme s Lenkou a Ládíkem pořádali. Bylo krásné počasí, přijelo přes 30 pejsků se svými páníčky, program byl pestrý a doufejme, že se všem líbil. Nejspíš ano, protože už je v plánu sraz další:) Spousta lidí fotila, takže zde odkazy na jejich práci:

FOTO LÁDÍK TOMM A LENKA HELEMÍKOVÁ    FOTO JANA LÁSKOVÁ    FOTO EVA HULÍNSKÁ    FOTO TOMÁŠ SVOBODA    FOTO JARKA TRŽICKÁ

duben

14.4. 2012

Opět jsme vyrazily na sutinu do Heršpic. Nejprve jsem figurovala několika psům, potom si Týna šla také vyhledat. Byly ukryty tři osoby, u jedné jsem věděla kde, abych případně mohla podpořit označení, ale nakonec to nebylo třeba. Druhou osobu našla a označila bez problémů, se třetí měla problém ji dohledat, protože byla z mého pohledu mimo určený terén. Vyhodnocení nakonec - méně do toho psovi kecat:)

7.4. 2012

První vodní soutěž se blíží, tak jsme vyrazili na vodu. Venku tak 10°C, voda s bídou 3°C, takže cvičení bylo celkem rychlé. Hlavně jsem chtěla zkusit nový cvik tažení lodi k molu, který se zatím jeví celkem dobře. Taky bylo nutné zkusit místo plováku donášku záchranného kruhu. Udělali jsme asi šest cviků, pánečci toho měli dost, psi by možná ještě pokračovali, ale to už jsme si nechali na příště.

březen

31.3. 2012

Tentokrát se konalo cvičení v Brně, kde John zajistil přístup do bývalých papíren v Heršpicích. Na první pohled nevypadal areál nijak složitě, ale po prozkoumání bylo vidět, že to tak jednoduché nebude - skoro polovina prostoru byla podsklepená, zcela tmevé prostory hodně členité. Nevýhodou byla ovšem místa s loužemi rozlité nafty nebo jiných neidentifikovatelných maziv, takže jsme jenom mohli doufat, že psovi z toho nic nebude, maximálně budeme doma zkoušet čím naftu umýt. Nejprve jsem postupně dělala figuranta naší skupince, protože Týna hárala, takže jsme šly na řadu jak poslední. Veronika nám schovala tři osoby a vyčlenila k prohledání asi polovinu celého areálu. Ze strany, kde jsme začaly dlouho nebyl žádný nález. Týna prověřovala úkryty, které byly použity předtím a zůstaly zakryté, postupovala prostorem, dokonce v zápalu hledání napálila do plotu (a ulomila si zub, což jsem zjistila až několik dné poté). Prvního figuranta označila v místnosti, kde bylo koryto na vodu, ležel v něm. Zde jsem udělala chybu jako psovod já, že jsem nedbala Veroničiné poznámky, že úkryty jsou lehčího typu, ale "na hlavu" psovoda. Dala totiž dvě osoby blízko sebe, Týna zavětřila hned na začátku prostoru i tu druhou, ale šla nejdřív za silnějším pachem. Po upozornění jsem ji nechala dohledat i druhou osobu, která ležela volně pod skříní. Třetí figurant se potom skrýval v členitém sklepě.

24.3. 2012

Zajeli jsme si poštěkat do bývalého cukrovaru v Bedihošti. Skupinka byla komorní, 5 lidí a 6 psů. Udělali jsme si dvě kola s osobami - nejdříve byla osoba v polouzavřené skříni, potom se ukryli dva figuranti - první opět polouzavřený úkryt na úrovni terénu, druhý byl ve spodním úkrytu bez kontaktu, pouze měl možnost odměnit přes vyříznutý otvor v plechu. Nakonec jsme si dali vzorek.

3.3. 2012

Naše kamarádka Naďa Kramolišová nás pozvala na cvičení do bývalých železáren v Ostravě- Vítkovicích. Prostor pro hledání byl obrovský, spousta úkrytů, různá obtížnost, náročný pohyb terénem... Utvořili jsme dvě skupinky, první vedená Naďou, druhá Milošem Kučerou. Každému se nastavila obtížnost vyhledání podle jeho zkušeností, v prvním kole na jednu osobu ve spodním téměř zakrytém úkrytu. S tou si Týna poradila dobře, možnost nasát pach jí pomohla. Přesunuli jsme se do jiné haly, kde byly ukryty osoby dvě - jedna ve spodním zcela zakrytém úkrytu, druhá volná pouze v rohu místnosti za harampádím. Tady už bylo značení spodního úkrytu pomalejší, nejprve zkoušela, jestli se k figurantovi nedá dostat. Volná osoba bez problémů. Třetí kolo byl samostaná práce opět v jiné lokalitě, kde psovod měl vymezený prostor, kde se směl pohybovat. Byly schovány dvě osoby, obě ve vzdálenější části, takže pes musel samostatně projít terénem. Jedna byla za hranicí terénu, ale přístup k ní byl od obvodové zdi. Zde bylo hledání moc pěkné. Vyrazili jsme ještě s Naďou a Milošem do jiné části terénu, kde se psi vylítali, nafotili jsme nějaké fotky a zakončili den obědem v hospůdce. Následkem cvičení a posezení v hospůdce je také fakt, že jsem se zúčastnila výběrového řízení do útvaru Kynologie v IZS, kde Naďa a Miloš působí a tímto řízením úspěšně prošla. Naše zájmová činnost se tímto stává mojí budoucí profesí.

únor

25. a 26.2. 2012

Zkouška vyhledávání osob v lavinách podle nového mezinárodního řádu RH-LE - více v sekci Týna - Práce.

Zkouška záchrany z ledové plochy podle národního řádu ZZL - více v sekci Týna- Práce.

listopad

5.11. 2011

Zkouška vyhledání v sutinách podle mezinárodního zkušebního řádu RH-TA - více v sekci Týna - Práce.

září

17.9. 2011

Zkouška záchranných prací (sutiny) podle národního zkušebního řádu ZZP1 - více v sekci Týna - Práce.

srpen

27.8. 2011

Cvičení brigády tentokrát proběhlo za hranicemi republiky. Vydali jsme se do sutin fabriky poblíž Myjavy. V prvním kole byly schovány dvě osoby a vzorek. Osoby Týna našla bez potíží, vzorek v terénu, silném větru a prašném prostředí byl zatím nad naše síly. V druhém kole jsme měli schovanou jednu osobu, nevěděli jsme kde. Týna hledala hezky, osoba byla ukrytá v šachtě a pes ji mohl značit z úrovně terénu nebo shora. Nakonec jsme si opravili označení vzorku, který se umístil na jednodušší místo, motivačně s balonkem. Tam už nebyl problém, Týna označila přesvědčivě. Na chvíli jsme se ještě přesunuli na cvičák do Velké nad Veličkou, pocvičili překážky a poslušnost. Během dne jsem zjistila, že Týna se rozhodla hárat, takže do Chorvatska bohužel nepojedeme.

13.-20.8. 2011

Vodní cvičení proběhlo v komorním duchu, což vůbec nevadilo, protože se sešla skvělá parta psích i lidských kamarádů. Kromě tradičního cvičení vodní záchranařiny jsme si dvakrát jeli vyzkoušet vyhledávání v sutině a potrénovali poslušnost. Středa a čtvrtek proběhl na dalešické přehradě, kde jsme měli možnost okusit kouzlo nočního plavání. Účastnila se i Týnina dcera Dorka a moc jí to šlo:o). Fotky dodáme později.

9.-12.8.2011

Využily jsme nabídky vedoucího olomoucké brigády, která měla výcvikový tábor na Obalovně a pár dní strávily prohlubováním znalostí v plošném a sutinovém vyhledávání. Zapracovaly jsme hlavně na výškových úkrytech, které jsme dosud skoro necvičily. Zkusily jsme si také složitější terén na čerstvě nasypaných haldách suti , v prašném a hlučném prostředí. Týna pohyb terénem zvládá mnohem lépe než dřív, i když se stále snaží dostat k figurantovi do těsné blízkosti, ale byla jsem s výsledky spokojená. Viděly jsme také (já v pozici figuranta) noční vyhledávání v rojnici, v kombinaci psovodi + hledači bez psů. Byla to zajímavá zkušenost a poukázala na nutnost mít dostatek zkušeností se čtením chování psa, vykrytím terénu apod.

červenec

30.7. 2011

Zkouška vodních prací podle národního zkušebního řádu ZVP2 - více v sekci Týna - Práce.

24.7. 2011

Dnes se konalo cvičení Jihomoravské brigády, a to kousíček od nás v kasárnách ve Slatině, které se bourají. Sešlo se nás pár, takže na začátek jsme zafigurovali zkušenejším. Potom došlo i na nás, chtěla jsem jednu konkrétní místnost, abych psa donutila prohledat každé zákoutí. Miloš to vyřešil po svém - místo dvou osob dal tři, kdy jedna byla hned na začátku ve tmě a Týna nebyla rozkoukaná z venkovního prostředí, do toho jsem ji nejspíš oslnila čelovkou. Bylo vidět, že osobu cítí, ale dohledává, potom do ní narazila, umyla a označila. Dále se šlo dlouhou chodbou, kde do strany za sebou byly jednotlivé místnosti. V jedné z nich byl druhý figurant, tady jsme procvičily ovladatelnost, protože poprvé Týna místnost jenom prolítla kousek dovnitř a do sprchového koutu ani nečuchla, po druhém poslání už ho krásně označila. Bude si muset zvykat, že panička sice nemá tak rychlé nohy, ale zato trvá na pořádném prohledání:o). Potom následovala delší část bez bočních místností, takže to vzala samostaně dopředu a než jsem došla na konec chodby už značila posledního figuranta ve tmě v koutě místnosti, kde se pach moc nešířil a pes by ho snadno přeběhl. Celkově pracovala moc pěkně, kromě počáteční nejistoty než se rozkoukala bylo vidět, že ňufá i po zdech, kde proudily pachy zvenku nebo z jiných místností.

16.-23.7. 2011

Zúčastnily jsme se tábora jihočeské brigády. Každý den jsme vyrážely cvičit na vodu, do sutin nebo ploch podle preferencí psovodů. Týna si zlepšila pohyb po sutině, je jistější a hezky pracuje nosem. Budeme na tom pracovat, abychom mohly na nějakou zkoušku. Každý den se také založil vzorek mrtvého pachu, překvapilo mě, s jakou jistotou ho Týna vyhledávala. Na to, že vzorky dělala loni poprvé právě na Spáleništi a poté pouze jednou na jaře v Hodoníně byla její práce skvělá. Zkusily jsme i vzorek v pobřežním pásmu v rákosí a ani tam nezklamala. Bude potřeba ještě dotrénovat označení ve vodě, zatím to vyřešila potápěním a hrabáním. Celou akci jsme ukončily závodem Bohemia Cup podle RH-WC.

16.7. 2011

Zkouška vodních prací podle národního zkušebního řádu ZVP1 - více v sekci Týna - Práce.

červen/červenec

28.6.-3.7. 2011

Mistrovství světa IRO, Chastre, Belgie - více v sekci Týna - Práce.

červen

18.6. 2011

Konečně se nám podařilo se "přestopovat" přes zkoušku ZZZ podle národního zkušebního řádu. Více s sekci Týna - Práce.

1.-11.6. 2011

Začátek června jsme strávili opět v Chorvatsku. Parta se sešla skvělá, počasí krásně vycházelo, takže nic nebránilo cvičit jednoduché i náročné cviky a připravovat se na Mistrovství světa. Figuranti se nám ochotně topili, Týna plavala s nadšením jak vždy. Vyzkoušeli jsme i některé cviky, které budou následující rok v novém mezinárodním zkušebním řádu - např. tažení lodi, která váží cca 1000kg.

FOTKY ZDE a taky ZDE

květen

21.-22.5. 2011

Víkend 21. a 22. 5. byl rezervován pro dvoudenní cvičení, které se konalo v krásném prostředí osady Mlýnky u Radějova. V sobotu po příjezdu a ubytování v chatkách jsme se hned rozdělili na dvě party a postupně prověřili naše psy ve vyhledání osob na ploše. Jako terén nám posloužil nedaleký lesík. Figuranti, psi i psovodi si potrénovali fyzičku běháním z kopce do kopce v ryze letním počasí. Po obědě dostali psi volno a psovodi mezitím absolvovali přednášku o poslušnosti. Následovala členská schůze, kde kromě důležitých informací ze sjezdu SZBK byla také přijata nová členka brigády. To už se počasí začalo rychle měnit, takže druhou část vyhledávání v lese měli psi zpestřenou o zvuky blížící se bouřky. V neděli jsme se přesunuli na cvičák do Sudoměřic, kde nás čekalo prověření v poslušnosti a dovednosti na překážkách, samozřejmě s patřičnými připomínkami a radami na čem pracovat a co je možné zlepšit. Nakonec byl pro zájemce připraven pachový vzorek. Cvičení bylo vydařené, načerpali jsme nové poznatky ve výcviku a také měli možnost prověřit psy ve vyšší zátěži než je obvyklé na jednodenním cvičení.

8.5. 2011

Závod podle RH-WC Intercup Humanity. Více v sekci Týna - Práce.

duben

20.4. 2011

Zkoušky IRO RH-WC. Více v sekci Týna - Práce.

13.4. 2011

Ani na druhém tréninku u vody nám počasí nepřálo. Vzduch měl slabých 8°C, vodu raději ani neodhadovat. Složili jsme Čvachtu, abychom se přesvědčili v jakém je stavu a v počtu tří psů si vyzkoušeli některé cviky. Opět se nikdo neobětoval vlétz do vody, takže jsme se omezili na plavání za lodí, přinášení lana k lodi, tažení člunu za lano, aport a podobně. I kroupy padaly jako minule:o)

4.4. 2011

Dnes jsme vyrazili ve skromném počtu tří psů (Týna, Arnie a Pluto) na brněnskou přehradu plavat. Prvním zapeklitým úkolem bylo sestrojit nosnou konstrukci na elektrický motor, čehož se Pavel zhostil dokonale, bylo to sice monstrum ale fungovalo:). Takže jsme si dali s Týnou plavání za lodí,  poté střídavě všichni záchranu lodi s posádkou, aporty a Týna nakonec pilovala donášení lana s obeplaváním osoby a vytažení za ruku.

březen

13.3. 2011

Dostala jsem možnost se zúčastnit rozpravy o mezinárodním zkušebním řádu IPO-R s rozhodčím Pavlem Šabackým. Jelikož byla akce zaměřena na nejčastejší dotazy a chyby psovodů samozřejmě jsem neváhala:o). Byla podrobně probrána obecná část řádu i každá specializace, vždy s možností dotazů a diskuze. Celá přednáška byla velmi přínosná a snad pomůže i k lepším výsledkům při zkouškách.

12.3. 2011

Poté, co jsme vypravily většinu štěňátek do nových domovů jsme s Týnou po delší době jely cvičit. Sraz byl v Hodoníně u polorozbořených domků, kde jsme ovšem zjistili, že nás je hodně, takže se místo cvičení operativně přesunulo na paintballové hřiště v Pánově. Zde jsme se rozdělili na dvě skupinky podle zkušeností a začali cvičit. Jelikož jsem s sebou měla Máju (slečnu červenou), tak nás přijela navštívit Jana s Brainíkem a Fleur a kromě muchlání také zkoukla jak takové cvičení probíhá. V prvním kole jsme psy motivovali ke štěkání na osobu v jakékoliv poloze, nejprve na pánečka, potom na cizí osobu. Oboje bylo zakončeno krátkým odběhnutím. Druhé kolo již bylo vyhledání dvou osob v terénu, kde byly různé povrchové úkryty, jámy, domečky pro hráče a naše figuranty. Na Týně bylo vidět, že kondička po 4 měsících nicnedělání není slavná, první osobu hezky natáhla a vyštěkala, u druhé už byla trochu uběhaná tak jí to chvíli trvalo. Po štěkání jsme se ještě přesunuli do Sudoměřic na cvičák, kde jsme přezkoušeli poslušnost a překážky. Jana nám vyfotila pár fotek, moc za ně děkujeme. Podívat se můžete ZDE.