Proč štěňátko od nás?

... aneb co očekáváme od nového majitele a co on může očekávat od naší chovatelské stanice...

 

Dovézt si štěňátko domů není jen tak. Je to tvoreček, který zpočátku vyžaduje mnoho vaší pozornosti, je vytržen od maminky, sourozenců všechno je pro něho nové. Chvíli trvá než si zvykne na majitele, naváže vztah, projde si dům nebo zahradu, vyzkouší schody a jak chutnají vaše papuče nebo kytky:o).

Jsou štěňátka, která se krčí první dny v koutě, všeho se bojí, protože neznají koberec, vysavač, dokonec ani lidský dotek a hlas. Ano i dnes se můžete setkat s "chovateli", kteří jen několikrát za den přijdou dát matce jídlo, vyčistit kotec nebo bedýnku a zase odejdou. Tohle u nás nikdy nenajdete, ani kdybyste přijeli na neohlášenou návštěvu. Socializace není jenom prázdné nic neříkající slovo, znamená pro nás, že od narození se štěňátka setkávají (přiměřeně věku) s různými situacemi a podněty, aby z nic vyrostl zdravý psychicky vyrovnaný pes, který nemá problém přejít po mostku, podívat se do hloubky na řeku, nebude se bát ostatních psů nebo dokonce lidí. 

Zpočátku, když jsou štěňátka ještě malá, se tato činnost omezuje hlavně na laskavou manipulaci, aby tvoreček začal chápat, že dotek lidské ruky je mu příjemný, že ho člověk hladí, mluví na něho a že to prostě k životu patří. Jakmile se otevřou zvukovody a očka můžeme přikročit k seznamování s hračkami, štěně si zkouší ulovit prvního plyšáka, stimulujeme jejich zvědavost různými zvuky a podněty.

Později podle počasí mají štěňátka možnost seznámit se s okolním světem, jsou po skupinkách vypuštěna na zahradu. Ale ani doma se nenudí, již před prvním vrhem jsem se nechala inspirovat jinými chovatelskými stanicemi v zahraničí a vytvořila štěňátkům jejich vlastní "hřiště", kde jsou různé povrchy, překážky, zvuky a podněty. Pomáhá to rozvíjet jejich motoriku, zvědavost a samy se zabaví zkoumáním všeho co prostor nabízí. Podívat na ukázku jak hřiště vypadalo se můžete ZDE. Všichni majitelé si potom velmi chválili, že štěnda neměla doma ani venku problém vyjít schody, přejít drátěnou rohožku apod. ("reklamovali" jen cestu vlakem, ale ten jsme bohužel k dispozici neměli:o).

Samozřejmě také ke štěňátkům pouštíme návštěvy - ať už kamarády s dětmi, dospělé nebo zájemce o štěně. V rámci možností se také štěňátka seznamují s dalšími psy, které ale osobně známe a víme, že jsou zdraví, očkovaní a neublíží štěňátkům. Takové tetičky na okousání jsou opravdu k nezaplacení:o). Štěňátka jsou učena, že je občas třeba ostříhat drápky, učesat kožíšek nebo ukázat zoubky. Pejskové mají pravidelně kontrolována varlátka. Koncem sedmého týdne opět vyzkoušíme test povahy, který štěňátka velmi bavil.

Chovatel vidí štěňátko každý den, může sledovat vývoj jejich povahy, dejte tedy na jeho radu s výběrem konkrétního pejska nebo fenečky! Můžete přijet na návštěvu a vybrat si zrovinka toho nejaktivnějšího draka, který v době vaší návštěvy spí a vypadá tak klidně, po vašem odjezdu ale řádí jako černá ruka:o) Je vizitkou chovatele, že dokáže poradit, které štěně bude vyhovovat vaší povaze a nárokům na společný život. Byl by sám proti sobě kdyby doporučil aktivní štěně do rodiny, která chodí na klidnější procházky. Nezapomeňte ale, že si plánujete koupit flata, který je aktivním psem, nestačí mu třikrát denně obejít panelák. Rád zaměstnává svoji hlavu cvičením, podnětnými procházkami nebo jinou činností. Nečekejte, že dostanete vycvičené štěně, na tom už musí zapracovat majitel sám. Na retrievry se obecně pohlíží jako na psy, které není třeba cvičit... každý pes potřebuje minimálně výchovu, sám se poslušný nenarodí. Myslete na to při výběru plemene.

Když to tedy shrnu - štěňátko od nás dostanete vymazlené, zvyklé na lidský kontakt, manipulaci, nebojácné vůči různým zvukům, zvyklé na povrchy, pejsky, děti. Pokud bude mít majitelem vybrané volací jméno je možné ho učit už i přivolání tímto jménem. Dostane na cestu domů spoustu rad, krmení, hračku, kus deky s maminčiným pachem, ale hlavně možnost kdykoliv se na chovatele obrátit v případě dotazu, problému. Odchodem štěňátka pro nás všechno nekončí, právě naopak - pokud bude mít majitel zájem o kontakt my ho samozřejmě uvítáme, rádi budeme sledovat jak roste a vyvíjí se. Poradíme s přípravou na výstavu, pokud to bude v našich možnostech i pejska či fenečku vezmeme do výstavního kruhu (výstavy ale nejsou podmínkou, pouze budeme rádi pokud je několika z nich zúčastníte). V průběhu roku pořádáme pro své odchovy a jiné přátele různé výcvikové akce a setkání, kde se mohou seznámit s výcvikovými směry nebo si prostě jen přijet popovídat, vidět sourozence jak rostou, poznat nové přátele. Je našim cílem, abyste měli doma zdravého kamaráda, se kterým strávíte mnoho let a byli s ním spokojeni.

Od majitele očekáváme zodpovědný přístup - člověka, který chápe, že štěněti trvá než se naučí venčit, že je nutné ho vychovávat, vyžaduje lidský kontakt a neodloží psa na dvorek či zahradu, kde žije sám. Hledáme majitele, který bude milovat svého psa i když bude starý a neodloží ho pro nějakou hloupost nebo svoji pohodlnost. Naše štěňátka chceme umístit ke člověku, který chápe, že mít psa je závazek na mnoho let, potkají ho věci dobré i zlé, ale každý den přináší spoustu radosti s tímto úžasným plemenem.