Flata s PP nebo bez?

Proč psa s PP, když ten bez PP je stejný, levnější a musím s ním chodit na výstavy.

Vyvrátíme si tyto nesmyslně zažité a stále opakované důvody pěkně jeden po druhém.

Výstavy

Pokud se rozhodnete pořídit si flatíka s PP nikdy vás nikdo nebude nutit chodit na výstavy. Výstava je přehlídka krásy, jejíž absolvování budete potřebovat pouze pokud byste naznali, že váš pejsek je natolik kvalitní, že byste jej chtěli uchovnit. Uchovnění zaručí, že po narození štěňátek dvou uchovněných rodičů dostanou štěňata taktéž PP. Ale pokud vás výstavy nelákají, nebaví vás čekat půl dne na posouzení a natahovat krk, kdože vyhraje toho „BOBa“ nic se neděje, váš pejsek stráví jistě šťastný a spokojený život i bez této zkušenosti. Seriózní chovatel bude rád, když se na výstavách ukážete, poradí, pomůže s úpravou a vystavením psa, ale rozhodně se k vám nepřestane hlásit pokud se rozhodnete nevystavovat. Mimochodem jen dodám, že s některými plemeny není třeba ani chodit na výsatvu, stačí absolvovat takzvanou bonitaci.

Je stejný?

Je flat s PP stejný jako ten bez PP? Možná ano, možná ne. PP je list, kam jsou zaznamenáni plným jménem všichni předci vašeho pejska do určitého „kolene“. Dozvíte se zde i jejich případná ocenění na výstavách a zkouškách, případně i některé zdavotní výsledky. Pravdivost údajů je ověřena a potvrzena plemennou knihou. Flat bez PP sice může mít předky známé, ale nikdo vám nezaručí jejich správnost. Může se stát, že fenečku nakryje pes velmi podobných exteriérových vlastností (flat je do určité míry podobný např. hovawartovi, jako flati mohou vypadat štěňátka ze spojení se zlatým retrievrem nebo labradorem), štěňata sice budou vypadat jako flati, ale mohou se výrazně změnit požadované vlastnosti. Každé plemeno má vytvořeno vlastní standard, popis jak má vypadat, co je hrubou chybou, a to nejen na pohled, ale i povahově. Do chovu jsou vybíráni pouze ti psi, kteří splní předepsané podmínky, jak exteriérové nebo povahové, tak i zdravotní. Předpokládejme tedy, že jste si psa vybírali podle požadovaných vlastností, ve standardu uvedených tak proč si potom pořizovat psa, u kterého nemáte jistotu, že bude požadované vlastnosti mít? Zaplatili byste za nové BMW, kdyby vám dodali moskviče?

Flat má predispozice k některým degeneracím a nemocem. Tím, že je například povinné vyšetření psa na dysplazii kyčelního kloubu lze včas předejít přenosu dispozice na štěně a ušetřit mu bolestivý pohyb a sníženou kvalitu života, nehledě na vaše zklamání. Další vyšetření (dysplazie loketního kloubu, vyšetření očí na dědičné choroby způsobující slepotu...) jsou doporučená a zodpovědný chovatel nelituje finací na jejich provední, protože bude mít větší jistotu, že se mu investice vrátí v podobě zdravých štěňat a spokojených majitelů.

Je levnější?

To opravdu je. Ale jenom pořizovací cenou. Konstatování vychází z argumentů v předchozím odstavci. Jestliže si pořídíte štěňátko, které v půl roce života přestane chodit nemalé peníze vás bude stát nejprve hledání a potvrzení diagnózy (cca 1700Kč RTG kyčlí), následná celoživotní podpůrná léčba (v řádech stovek Kč za měsíc), nepočítaje případnou operaci vážných případů (v řádech tisíců Kč). Koupíte – li psa s PP sice nedostanete stoprocentní záruku, že ho podobný problém nepostihne také, ale rozhodně je to menší sázka do loterie než pes z nekontrolovaného chovu. Věřte, že většina chovatelů psů s PP to opravdu nedělá pro peníze. Investice do chovné feny, krytí kvalitním psem, odchov štěňátek jsou vysoké položky a pokud chovatel nehodlá štěňata předem ošidit rozhodně si z odchovu nové auto nekoupí (mimochodem za chov psů s PP chovatel platí i daně). Běžné další náklady na psa (očkování, poplatek městu, veterinární vyšetření, odčervení) zůstávají stejné, ušetříte ale například na zkouškách, zejména loveckých, protože i kdyby váš flatík aportoval jako Pán Bůh, nosil tři kačenky najdenou a vypracoval vlečku 2km dlouhou na zkoušky ho stejně nikdy nepustí. Nepustí vás také na některé zkoušky a závody dle různých zkušebních řádů.

Rozhodně nikdy nevěřte větám typu:

PP dostane jenom prvních šest štěňat – možná za komunismu, ale dnes chovatelské kluby, kam spadá flat coated retriver vydají PP naprosto každému štěněti (i kdyby jich bylo patnáct), které má uchovněné rodiče.

Nechtělo se nám fenu/psa uchovňovat, protože to stojí moc běhání, nebaví nás výstavy, jsou drahé apod. – pravděpodobně má pes nějakou vadu, pro kterou by nemohl být uchovněn (chybí zuby, dysplazie dosáhla stupně 3 a více, pes nemá sestouplé varle, má jinou velmi hrubou vadu exteriéru, má povahovou vadu – agresivita, přílišná bázlivost.. atd). Druhá možnost je, že chovatel lže a rodiče PP také nemají, jenom spoléhá na to, že ho nebudete chtít vidět. Třetí možnost je, že mluví pravdu a opravdu jsou majitelé „líní“ oběhat pouhé 2 výstavy, projít Ověřením vlohových vlastností retrievrů (pozor, to není pracovní zkouška) a nechat vyhodnotit RTG kyčlí. Otázka je, zda budou s takovým přístupem ochotni investovat do feny, později štěňat čas a peníze nutné k odchovu. Pokud nemají čas jet na výstavu, kterou mohou mít za rohem budou mít čas rodit s fenou celou noc, štěňata přikrmovat, uklízet po nich milionkrát denně nepřetržitě po dobu dvou měsíců? Budou ochotni fenu krmit kvalitní potravou pro březí a kojící feny, štěňata kašičkami, speciálními granulkami a dalšími doplňky stravy?

Z toho bude šampion - Pokud to bude štěně po kvalitních rodičích s PP pak má předpoklad. Ale předpoklad sám o sobě z něho šampiona neudělá, to musí majitel svým přístupem. I z nadějného štěňátka požíráním granulí ze supermarketu za skvělou cenu 130Kč 20kg může vyrůst nešťastné nemocné zvířátko.

Pokud se dá rodokmen dohledat i když rodiče nemají PP, vystaví vám ho na požádání FCI – naprostý nesmysl.

Závěrem musí být uvedeno, že pokud jste přesvědčení, že chcete psa s PP nekupujte toho, kterého prodávají nejblíž. Chovatelské stanice jsou různé kvality a pokud už jste našli čas na zvážení důležitého rozhodnutí pořídit si psa, určitě neváhejte obětovat čas vyhledáním veškerých dostupných informací. Něco vysledujete sami, například úspěšnost a zdraví potomstva po rodičích, s něčím se můžete obrátit na chovatelský klub, kde vám také rádi poradí, ale také si můžete zajet na výstavu, podívat se na psy (fotky na internetu klamou a povahu z nich nezjistíte) případně navázat kontakt s chovateli. Na výběr štěněte a chovatelské stanice rozhodně nespěchejte.